Vuosi sitten elin todella tukalaa elämäntilannetta joka oli päättyä kevättalvella kehnosti, kun en apua saanut millään.
En ole sitä saanut näihin päiviinkään mennessä. Olen ihan muista syistä onnistunut sinnittelemään vuoden yli aina tänne uuteen syksyyn ja pimeään aikaan.
Edelleen teen töitä sen eteen, että saisin b-lausunnon psykoterapiaa varten.
Kuulin, että eräs tuttuni sanoi, kuinka hankalaa oli päästä avun piiriin, ku sillä kesti kokonaiset puolivuotta siihen! En viitsinyt kertoa sille, että minäkin olen yrittänyt päästä avun piiriin ja muutaman kerran yrittänyt itsariakin. Pidin suuni kiinni. Ihmetyttää, miksi tuon avun pitää olla niin vaikeasti saavutettavissa.
Keväisten kommellusten seurauksiakin odotellaan. Jotenkin tuntuu, että nekin on unohdettu siinä, missä muutkin asioitteni hoitaminen..... Tai juuri pahimmalla hetkellä pamahtaakin sitten pommi. Sitähän tämä mun elämäni on ollut aina. Ja ehkä on myös tuleva aina olemaankin.
Pääsinkö avun piiriin?
1
149
Vastaukset 1
En kerro täällä tarkemmin sitä, miten tilanteeni lähti nousuun siitä huolimatta, vaikka kaikki asiat taustalla ovat yhä ihan yhtä hujan hajan, kuin aina ennenkin. Olen elellyt hyvin varatonta elämää, käynyt hakemassa leivän leipäjonosta jne. Tällainen elämä näin syksyn pimenevinä aikoina alkaa taas kypsyttämään... Mielialani ei ole läheskään niin huono, mitä se oli viime helmi-toukokuussa, mutta jos avun piiriin en vieläkään pääse, ensi talvi tulee varmasti olemaan vielä rankempi :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t69910Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227803Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67738- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59558Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26533- 46497
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24487- 35479