HSL kuskien lepoajat

exRekka

Osaako joku sano tarkalleen mitkä ovat paikallisliikenteen kuskien lepoajat?
Ei mitään linkkejä vaan suoraa faktaa.
Miten voi olla mahdollista ajella tämmösiä päiviä. Miksi trafi ei puutu asiaan??? Onko ne lahjottu siellä vai mikä homma tää on.
Edes kuorma-autolla ei saa ajaa vastaavia päiviä, kaikki nää viikottaiset ajoajat menee yli ja tauot paljon lyhkäsempiä.
Tässähän nukahtaa vielä rattiin

10

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirvimato

      Onko näin myös EU-alueella? Ruuhka ei lyhennä ajokilometrejä.

    • Hurxx

      (Ei HSL, mutta sama se) Tyypillisesti ajan sen 4 - 5 tuntia ja sen jälkeen on tunnin palkaton tauko ja sitten toinen 4 - 5 tuntia ajoa. Riippuen linjasta saattaa keretä joskus ylös nousemaan, mutta monesti menee tuo 4 tuntia yhdellä istumalla ilman sekunninkaan taukoa.

    • mnäkötyhmä
      • Puurotjavellitsekaisin

        Ajoaika säännös ei katsos koske paikallisbussin kuljettajaa. Siinä sovelletaan vaan työaikasäännöstöä, joka on löyhempi. Eli ihan laillista hommaa.


    • Pusakuski

      Pahimmillaan se on 5,5h ajoa, puolen tunnin ruokis ja toiset 5, 5h. Sitten 9h lepoaika ja sama uudestaan.

    • kaikkiokjoo

      Miten niin pahimmillaan? Oikea sana on vaativimillaan. Puhutaan työstä kuin se olisi pakollista. Sanokaa itsenne irti ja se siitä. Säännöt ovat samat kaikille. Kun laki on taustalla, ei kyseessä voi olla salaliitto. Taitaa olla lapset aikuisen hommissa. Itkupillit.

      • Pusakuski

        Niin, kieltämättä houkuttaa sossun elätiksi ryhtyminen. Naisena ja äitinä pääsisin kyllä helpolla kun vaihtaisin lapselle vaippoja päivät pitkät ja hoitelisin isommat kouluun. Lopun päivää voisin sitten vaikka somettaa.

        Olen sen verran vanhanaikainen, että periaate on elättää perhe, mutta kyllä sen ajatuksen voi jo heittää tunkiolle. Hölmöt voi alkaa maksamaan minunkin elämisen.


    • Busakuski

      Tulihan se sieltä. "Ala ei sovellu kaikille".
      Ton läpän heittäjillä yleensä ihan eri vuorot. Toinen vaihtoehto näitä elämäntapakuskeja joilla ei kavereita, ei perhettä, ei harrastuksia, ei muutaku duunia elämässä.
      Vapaallakin jos johonkin lähetään ni se on liitonristeily tai vastaavaa.
      Sitku sairastutaan ni ajetaan kipeenä että päästään pätemään muille ja pomot tykkää.
      Huvittavaa mut tavallaan surullista.
      Onhan noita nähty kohta se 20v

      • Sikavirala

        Noita on nähty luvattoman paljon kaikkia luusereita.
        Mene nyt se Kähäräkin sinne kaljalle sen Juggiksen kanssa, niin saadaan edes yks täällä hiljaseksi valittamisesta.
        Minä olen ollut pomona joskus ja vihasin kaikkein eniten niitä jotka ei tulleet kipeinä töihin, tai muuten eivät olleet miellyttäviä.
        Koitin vittuillakin, mutta jos pinttynyt luuseri, ei se tee pitkää päivää. Kannatin pitkiä päiviä jo silloin, mutta minut söivät luuserit pois pomon paikaltani.


      • Karjuheinolasta

        Vieläkös sinä Virala siellä sikailet ?
        Onneksi olet sitä ikäluokkaa ettet pääse eläkkeelle kuin lähempänä 100v !
        Etköhän kohta siirry jo moottoripyöräilystä polkupyöräilyyn ,kun se tuntuu teidän nykyneitien kovassa suosiossa olevan. Kohta firma sponssaa teitä sukkahousuinkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe