Kiinnostaako tarjoukseni Kokoomusta?

Äänestän tulevissa eri vaaleissa Kokoomusta, jos se sitoutuu uskottavalla tavalla ajamaan valinnaisuutta peruskoulun ja lukion kieliopintoihin nykyisen pakottamisen sijasta.

Haluan näin osaltani auttaa nuorisoa ja tehostaa Suomen talous- ja kulttuuriyhteyksiä.
Uskottavuus edellyttää Kokoomukselt selkeitä kannanottoja jo ennen vaaleja ja asian ottamista reunaehdoksi hallitusneuvotteluihin.

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dnhbjd

      Jos kielikysymys on ihmiselle ykkösasia, hän valitsee todennäköisesti RKP:n tai persut sen mukaan, mikä on suhtautuminen ruotsin kieleen.

      • Siiskö etenemiskeinojen antaminen nuorille ja maamme talouden ja kultturin edistäminen on yhdentekevä asia Kokoomukselle?


      • dnhbjd
        suoraanjaselkeästi kirjoitti:

        Siiskö etenemiskeinojen antaminen nuorille ja maamme talouden ja kultturin edistäminen on yhdentekevä asia Kokoomukselle?

        Ei varmaankaan. Mutta kansan parissa on erilaisia käsityksiä siitä, onko pakkoruotsi noiden tavoitteiden mukaista vai niiden vastaista. Noin 1/3 on kuitenkin sen puolella. Suuren puolueen on vaikeaa ottaa ehdotonta kantaa niin kiistanalaiseen asiaan.

        Periaatetasolla ainakin kokoomuksen puoluevaltuusto on kyllä tukenut pakkoruotsista luopumista. Silti on liikaa luvattu, että pelkkä oman äänensä suuntaaminen kokoomukselle edistäisi tuota tavoitetta suuresti. Siihen pääsemiseksi pitäisi selvittää, onko omassa vaalipiirissä sellaista kokoomuksen ehdokasta, jolle pakkoruotsin alasajo on niitä suurimpia prioriteetteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3381
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2076
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1377
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe