Lantoliikenne suurin saastuttaja

suurbisneksestä-vaietaan

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipiteet/lukijalta/artikkeli-1.211954

Pelkältä näpertelyltä bernerin puuhastelut "autojen päästöjen vähentämisessä" tuon rinnalla vaikuttaa.

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/04/16/lentaminen-saastuttaa

Bernerin autoliikenteen päästöjen puuhailu vaikuttaa tuon rinnalla pelkältä näpertelyltä.

Mahtipontiset ilmastokokuksetkin ihan hiljaa lentoliikenteen saastuttavuudesta ja todella häiritsevästä lentomelusta ja sen vaikutuksesta.

https://www.is.fi/terveys/art-2000000667113.html

Lentoyhtiöt korvatkoon aiheuttamansa terveyshaitat!

5

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HölmölässäNäin

      Maailman ylikansoittuminen on suurin saastuttaja ja ilmaston lämpenemisen syy.
      Tämä nenäpäiväkin on täysin huuhaata ja sillä ei pelasteta yhtään mitään mutta jos nekin kerätyt rahat suunnattaisiin ehkäisyvälineisiin ja ylikansoittuvien maitten järkeistämiseen rajoittamamaan syntyvyyttä olisi se askel parempaan.

      • Juurikin nämä kolmansiin maihin suunnatut kehitysavut ovat olleet parhaita maailman väestökasvun lisääjiä.
        Ennen on luonto hoitanut liikalisääntymisen niin ihmisillä kuin eläinkunnallakin, mutta ihmisen toimenpiteet ovat nyt ajaneet tilanteeseen, jossa ei vain kaikilla ole elinmahdollisuuksia, sanokoot vihreät mitä ikinä haluavat.

        Mitä tulee muutoin ilmaston lämpenemiseen ja saatumiseen, sekin on ihmisen itsensä aiheuttamaa.
        Globalisaatio, tuo sanahirviö on aiheuttanut sen, että tuotanto on siirretty kauas alueilta, joissa lopputuotteita käytetään ja kun näitä tuotteita rahdataan maapallon laidalta toiselle, ovat mukavuuslippujen alla seilaavat "rahtilaivat" yksi suurimpia saastuttajia lentoliikenteen ohella.
        Yksi rahtilaiva , kiertäessään maapallon meriä 280 vrk, saastuttaa saman verran kuin 50 miljoonaa autoa, joten tässäkin mittakaavassa Suomen kansaa rokotetaan ja kyykytetään suhteettomasti ja kaikki vain suurien voittojen takia, jotka voidaan loppusijoittaa vaikkapa veroparatiiseihin.


    • pskanpuhujien-paratiisi

      Liikenteen puolelta suurin saastuttaja on lentoliikenne. Törkeää on, että HLJAISLLE JA PUHTAILLE alueille, joissa ei mitään muuta saastuttajaa ole, on työnnetty matalalla lentävien suurten koneiden meteli ja saasteenkylvö.

      Täyttä valetta ja kauniita mitään tarkoittamattomia juhlafraaseja puheet "luonnonsuojelusta". Vihreät loistava esimerkki "muka luonnunsuojeluista", ovat ihan hiljaa esim. rallikilpailuista.

      • 471156

        Jo betonin valmistaminen saastuttaa 5% enemmän kuin lentoliikenne.


    • nähty

      Lentokoneet laskevat paapallon ilmanlämpötilaa tekemällä pilviä noin 2% tinpaikkeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      65
      3266
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      141
      2301
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1858
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      169
      1547
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      85
      1428
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1426
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      74
      1389
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1172
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1130
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1078
    Aihe