Veljeni 90 luvulla ostettu tietokone toimii vieläk

EnpäTiedäkkään

En ymmärrä miksi nykypäivänä esim. 4 vuoden kestoiän omaavista kondensaattoreista puhutaan pitkän iän kondensaattoreina? Veljeni tietokone, jonka hän osti 90 luvulla toimii edelleenkin.
Silloin ei mainostettu, että kondensaattorit kestävät 15 tai 20 vuotta??

Olen hieman ymmälläni mainonnasta.

14

255

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bersel

      Missä mainostetaan neljän vuoden kondensaattoreita, en ole kuullutkaan. Ilmoitettu tuntimäärä kertoo kondensaattorin keskimääräisen keston maksimirasituksessa, maksimilämpötilassa. Tavanomaisessa käyttötilanteessa ja rasituksessa kestoikä on paljon suurempi kuin ilmoitettu tuntimäärä. Parhaat tietokoneiden yhteydessä mainostetut kondensaattorit, mihin olen törmännyt, ovat 10K ja 15K tuntia ja näistä voi jo sanoa, että kaikkialla muualla paitsi koeolosuhteissa kestävät niin pitkään, että tekniikka vanhenee käyttökelvottomaksi ennen kondensaattoreita.

      • rottenpotatoes

        Vuodessa on 8760 /8784) tuntia.


      • Bersel

        Silloin nämä 10K kondensaattorit kestävät 105C lämpötilassa reilun vuoden ja 15K lähes kaksi vuotta. Mikäli haluaa koneensa toimivan pidempään, ei kannata pitää konetta 24/7 päällä olevassa, yli sata asteisessa saunassa, vaan vaikka työhuoneessa tai olkkarissa, jossa käyttöikä on 10-15 vuotta, todennäköisesti enemmän.


      • Ymmällään.edelleen

        Miksi niitä sitten on ennen myyty yli 50 000 tunnin kestolla?


      • Bersel

        Siihen aikaan ei ehkä ollut yhtä hyviä saatavilla tai emolevyvalmistajat pitivät niitä silloin liian kalliina.


    • 286tosietana

      Joo mulla kanssa varastossa yks, lähti se, kun ruuvarilla tökkäs kovalevyn akselista sen pyöriin ;D

    • zyz1

      Näinpä Eka koneeni IBM PS/2 on kuulemma viellä kunnossa. Ostin sen v. -93 hobby hallista, maksoi jotain 8000 mummon markkaa. Kerkisi sekin käymään netissä. Oi niitä aikoja.

    • On laitteita joissa konsensaattorit tarkoituksella melko lämpimässä paikassa ja ne ovat senverran huonolaatuiset, että laite hajoaa pian takuuajan jälkeen. Huonot konsensaattorit ovat yleinen vika emolevyissä. Jotkut suunnitellaan niin että hajoavat pian. Kondensaattorit ovat halpoja ja näppärä vaihtaa hajonneen uuteen. Netissä on myynnissä moniin laitteisiin valmiita paketteja. Noin saa vaikka televisiolle paljon käyttövuosia lisää.

      • Niin ja semmoinen juttu, että nykyisin saattavat käyttää enemmän sähköä ja käydä kuumempana.

        Tai semmoinen juttu, että ihmiset eivät halua maksaa pitkäikäisyydestä vaan haluavat halpaa ja tehokasta niin sitten tehdään semmoisia.

        Suuntaa antava yleisohje pitkäikäiseen laitteeseen on ostaa semmoista mikä käyttää vähän sähköä. Esim. näytönohjain mikä vie 200W verrattuna semmoiseen mikä vie 30W, niin 30W näytönohjain todennäköisesti kestää paljon paremmin.


    • TÖrkeeKusetus

      Sehän se! Apple halus että valmistajat tuotaa juurikin 4 vuoden komponenttejä, lähinnä kondensaattoreita. Sama paska sitten levinnyt kaikkiin kutakuinkin.
      Nyt hirvittää, kun uudet autotkin käyttää samaa paskaa!
      Pihelin, tietokone telkku vanhenee muutenkin 4 vuuodessa museokamaksi.
      Mutta autojen käyttöikä kuuluisi olla pidempi!
      Kondensaatorit lisäksi mitoitetaan nykyään täysin alamittaiseksi.

      • KapitalistinKonkka

        Ennen kesti noin 30v ja nyt 3-4 vuotta!
        Moni 80 luvun laite toimii yhä :)


      • Ihmiset itse ostokäyttäytymisellään päättää asioista.

        Ihmiset haluavat ostaa halpaa ja lyhytikäistä eikä kalliimpaa ja pitkäikäistä niin sen takia markkinoille tulvii lyhytikäisiä tuotteita.


    • Se että laite tahallisesti suunnitellaan kestämään muutaman vuoden ei johdu siitä että ihmiset haluavat sitä. Sähkön kulutuksella ei merkitystä. Kyllä se 30 W tuottaa tarpeeksi lämpöä kun huono kondensaattori pistetään kuumimpaan paikkaan. On niitä televisioissa ihan jäähdytyssiilin vieressä vaikka tilaa olisi muuallakin. Samsung ja LG johtaa tässä kisassa. Huolto ei vaihda alle euron osaa vaan pitää ostaa uusi tv. Tai korjaa, mutta hinta niin iso, että ei kannata. Nykyisissä ei kondensaattoreja pysty edes vaihtamaan. Tekniikka kehittyy.

    • Kokemus-opettaa

      Valmistuskuluista on pitkälti kysymys, koska hyvin paljon näkee käytettävän kondensaattoreita niiden maksimijännitteellä. Ei siihen kummosta ukkosta tarvita että tapahtuu läpilyönti.

      100µ / 16V maksaa 0,37€
      100µ / 25V maksaa 0,57€

      eli hinta melkein tuplaantuu. Jos nyt kondensaattorin valmistaja on luvannut 16V jännitekeston, niin arvaa käytetäänkö sitä, vai maksetaanko tuplat. Kondensaattori on arka ylijännitteelle, ei lämmölle. Autoissa joissa nimellinen akun jännite 12V, mutta todellisuudessa 14,7V näkee järkenään 12V elektrolyyttejä. Tämä on suurin syy hakkurivirtalähteen vikaantumiseen, uslos päin vika näkyy kondensaattorin paisumisena joka taas on seurausta läpilyönnistä ylijännitteen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      294
      2345
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      24
      1408
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1408
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      144
      887
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      856
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      250
      781
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      739
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      570
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      511
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      488
    Aihe