Eli siis mietin vaan, että milloin ja miten se laitoksesta lähteminen tapahtuu, kun täyttää 18 vuotta.
Saako sieltä lähteä kävelemään jo kello 00.00, kun syntymäpäivä koittaa, vai onko vielä jotain velvollisuuksia yms. tehtävää, mitä laitoksella pitäisi tehdä ennen 'vapautumista'.
Yleensä ne kai järkkää jotain sellasta omaa asuntoa ennen täysi-ikäisyyttä, mutta jos tällaista ei ole ja nuori aikoo mennä esimerkiksi takaisin perheensä luo asumaan, niin saako se mennä sinne sitten suoraan. Ettei mitään paperiduunia tai sellaista tehä.
Sinänsä hassu kysymys, mutta mietin vain...
Voiko laitoksesta lähteä samantien kun täyttää 18?
6
742
Vastaukset
- jjoookai
Voi kai suomen lain mukaan mennä mutta sitten on se jälkihuolto myös.
- t98
saa lähteä heti. mä lähin, mutta soitti perään pari viikkoa :)))
Ei ne laitossedöt sua kiinni saa vedät vaa pillurallilla pakoon
- Tttyttö99
Ei voi lähtee jos on ollu jotain ongelmii esim. hatkat. Niist tulee yleensä lisäaikaa ja tiiän tyyppei jotka on 20v viel laitokses.
- Anonyymi
Ei oo mahdollista olla 20v laitoksessa :)
- Tyhmät
Voi lähteä. Kun täytät kaheksantoista, kellään ei oo enää oikeutta pitää sua laitoksessa. Se ei oo mikään vankila, vaan sun koti. Sama se on kun vanhemmilla, että ne voi aika lailla päättää mitä sä teet ja et kunnes sä täytät kaheksantoista. Tohon jälkihuoltoon ei oo mikään pakko osallistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203774
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243169En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322375- 922149
- 221990
- 261642
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411621- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424