Eli siis mietin vaan, että milloin ja miten se laitoksesta lähteminen tapahtuu, kun täyttää 18 vuotta.
Saako sieltä lähteä kävelemään jo kello 00.00, kun syntymäpäivä koittaa, vai onko vielä jotain velvollisuuksia yms. tehtävää, mitä laitoksella pitäisi tehdä ennen 'vapautumista'.
Yleensä ne kai järkkää jotain sellasta omaa asuntoa ennen täysi-ikäisyyttä, mutta jos tällaista ei ole ja nuori aikoo mennä esimerkiksi takaisin perheensä luo asumaan, niin saako se mennä sinne sitten suoraan. Ettei mitään paperiduunia tai sellaista tehä.
Sinänsä hassu kysymys, mutta mietin vain...
Voiko laitoksesta lähteä samantien kun täyttää 18?
6
904
Vastaukset
- jjoookai
Voi kai suomen lain mukaan mennä mutta sitten on se jälkihuolto myös.
- t98
saa lähteä heti. mä lähin, mutta soitti perään pari viikkoa :)))
Ei ne laitossedöt sua kiinni saa vedät vaa pillurallilla pakoon
- Tttyttö99
Ei voi lähtee jos on ollu jotain ongelmii esim. hatkat. Niist tulee yleensä lisäaikaa ja tiiän tyyppei jotka on 20v viel laitokses.
- Anonyymi
Ei oo mahdollista olla 20v laitoksessa :)
- Tyhmät
Voi lähteä. Kun täytät kaheksantoista, kellään ei oo enää oikeutta pitää sua laitoksessa. Se ei oo mikään vankila, vaan sun koti. Sama se on kun vanhemmilla, että ne voi aika lailla päättää mitä sä teet ja et kunnes sä täytät kaheksantoista. Tohon jälkihuoltoon ei oo mikään pakko osallistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247