Onkohan teillä kellään ollut minunkaltaista "alkua" parkinssonin kanssa?
Olin aikaisemmin tottunut oireisiini, joten en huomannut niiden olemassaoloa, muuten kuin että olin kauhean väsynyt enkä palautunut öisin. Minulle yritettiin väkipakolla masennusdiagnoosia kun kaikki veriarvot, esim. kilpirauhanen, oli kunnossa. Menin kuitenkin viimeisenä oljenkortena uniklinikalle tutkimuksiin ja minulta löydettiin vakava-asteiden perioidinen raajaliikehäiriö, joka oli vilkkaimmillaan kello 2-6 välillä aamuyöllä. Lisäksi perioidisia liikehäiriöitä löytyi myös päiväaikaan. Ei niin paljon kuin yöllä, Mutta kyllä konaisarvo nousi kyllä lähes 1000 liikkeeseen yhteensä testipv ja yönä. Hassuinta ehkä on, etten oo tunnistanut päivällä noita raajaliikehäiriöitä enkä osannut yhdistää päiväväsymystä perioidiseen.
Lisäksi minulla on paljon parkin käypähoito.pdf:n mukaisia oireita. Kaikki muut löytyvät paitsi käden tärinä, sen sijaan mulla on elohiiri aika monesti reisilihaksessa. Kun ajan autoa, vasemman jalan pikkurilli ja nimetön puutuvat.
Luin käypähoidosta, että parkkia voidaan hidastaa jos se löydetään ajoissa. Kysyin kaverini mieheltä, joka on neurologi, mielipidettä ja hän vaan totesi, että se parkki tulee jos on tullakseen ja mä oon silloinjo kuuskymppinen, ei tartte vielä mennä neurologille.
Unilääkärini oli samaa mieltä. Hänen mielestään mulla on jo lääkitys joka hidastaa kun joudun syömään öisin pramipexolin, jotta saan nukuttua.
Mua silti mietityttää, eikö tää pitäs tutkia tarkemmin. Netistä löysin väittämän ettei kaikilla perioidista sairastavilla ole parkinssonia, mutta kaikilla parkeilla on perioidinen. Se, että mulla esiintyy perioidista myös päiväaikana , viittaa mun mielestä parkin mahdollisuuteen vaikkei mulla olekaan mitään kompetenssia näin diagnosoida. Molemmat tuntemattomia tauteja.
Mitä te ajattelisitte aiheesta?
Niin, jos sillä on jotain väliä niin olen vasta 38 vuotias nainen ja lääkärin mukaan mun perioidinen on jo siinä vaiheessa kun se eläkeläisillä yleensä on. Olen siis melko nuorena ehtinyt kehittää tuon vaivan.
Kiitos!
Huolettaa, että olen sairastumassa parkinsoniin.
TyttöPerioidisella
3
730
Vastaukset
- emmaviikari
Kyllä minä menisin lääkäriin asiasta, että saa varmistuksen itselle,
- Terve.vaanmenoa
Luulosairas sinä olet. Tai trolli.
Miten tuo perioidinen oireilee päivisin sinulla? Itse en tuota tunnista mutta muuten olen kanssasi aika samassa tilanteessa. Siis minkälaisia muita oieita sinulla on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113339Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j192584Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561663- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441326- 941292
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171047Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71975IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875