Uudet toyota lexukset

Lexuseiprium

https://www.lexus.fi/car-models/nx/ Kyllä on vaan ihmeteltävä miten japanin ihmeet on jääneet sinne 2000 luvun päälle ehkä siihen noin vuoteen 2005 jolloin mielestäni tojo kamppaili vielä volkkarin kanssa ja lexus rinnastettiin jotenkin vielä saksalaisiin premium merkkeihin. Nyt asiat on toisin ja ei tarvitse kuin mennä sisään lexukseen ja ottaa vanhanaikaisilla napeilla ja muotoilulla varustettu ratti käteen, katsoa vaihdekeppiä ja nappuloita kojelaudessa ja todeta että lexuskaan ei ole enää kilpailijoiden tasalla. Myös moottoreissa on jääty jälkeen ja sama GS450H hybridi kone on edelleen mallistossa kun 10v sitten:) . Kutoskone ei ole enää tätä päivää ja mersuhan ottaa jo 2 litrasesta A sarjan mersusta 381hv ja 470nm vääntöä. Kiihtyy 2 sekuntia nopeammin kun GS450h joka on aika hidas. Toki eroa tekee jo se että mersu on neliveto. Kysymys siis kuuluu: kuka ostaa enään japanilaista ”laatua”? Hehän ovat huijanneet kaikessa laadussa jo vuosia kuten lähiviikkojen uutiset ovat osoittaneet. Miksi se järkyttävä vaihdekeppi tungetaan lähes joka lexukseen ja siihen viereen se automaattivaihteiston ”kartta” D-N-R-P jossa käytetään värejä punainen, oranssi, vihree jne...lexuksessa sama ”kartta” kun jossain toyotan rimpulamallissa..todella vakuuttavaa:)

7

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhakoeajo

      Lexus ei ole Toyota yhtään enempää kuin Porsche on Volkswagen. Mutta samat ongelmat niillä on. Melko muovinen vaikutelma Lexksestakin syntyy, ja se hybrideistä tuttu fiilis että hevoset ovat paikalla vain ruoka-aikaan.

      • Tojotalexus

        Juuri näin. Lexuksen hevoset on eri hevosia kun saksan laatuhepat. Lexus on sisältä myös todella muovinen siinä missä saksalaiset on täysin omaa luokkaansa.


    • Lexusgs450h

      Itse vaihdoin -14 mallisen A6 audin lexukseen..kyllä lexus on laadukkaamman oloinen ja parempi ajettava kuin audi.no lexus takaveto niin se osaltaan selittää.ja eipä tuossa sitä kovaa ämpärimuovia ole sisällä.
      Ja ne penkit..niissä sais saksalaiset ottaa mallia.itselle paljon mukavammat lexuksessa.mutta sehän on tietenki jokaisella mistä tykkää.

    • ressukkaa

      Kinneri A-Meseä vertaa täyskokoiseen sedaniin SUV-palstalla ja liioittelee pikkukotteronsa suoritusarvoja. Hohhoijjaa!
      Kasva hieman ja kipuile A-Mesen kanssa muutamia vuosia niin palataan asiaan. Siperia opettaa.

      • Naurettaviaon

        Niin tuo A mese maksaa 90 tonnia useimmiten varusteltuna. Aikamoinen tykki on ihan 911 luokkaa suorituskyvyltään ja vielä neliveto. A45amgtä on turha verrata perus a sarjalaisiin millään tapaa. Todella huikee peli ja vain harvan tavoitettavissa todellisuudessa. Niitä ei varmaan ole montaa kymmentä edes koko suomessa. A45amg voittaa lexukset mennen tullen laadussa ja kaikessa muussakin. Lexus on vain toyota ja jokainen tietää toyotan ”laadun” ja ”suorituskyvyn”.


    • YhteistäkinOn

      Lexus otetaan verrokiksi silloin kun joku ihmettelee Toyotan huonoja suoritusarvoja.
      Jos taas ihmetellään hybridin janoa ja kalleutta, se on Yaris.

      Näille on oikeasti jotain yhteistäkin: surkea hinta/laatu-suhde. Ja karsea ulkonäkö. Ja muoviset sisätilat.

    • Ocu1.8TSI.132kWWebasto

      kyllä se vaan Lexus on huippuhyvä auto. ei ole kovamuovia sisustus kuten on kalliimmissakin vag autoissa. Lexuksessa on kaikki nahkaa. onhan japsipollet paljon pirteämpiä kuin europollet, näin oli jo 80 luvulla. mm. toyotan 90hv vastasi euroautoissa 120-130hv ennen kuin pääsivät samoihin suoristusarvoihin. sama juttu nykyäänkin, 150hv japsiautossa vastaa 180-200hv samanpainoisessa euroautossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      146
      7831
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7300
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7192
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6778
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6361
    6. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6034
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      5906
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5832
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      83
      5368
    Aihe