http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201711112200526947_u0.shtml
Jälleen yksi syy miksi törkeästä rattijuopumuksesta pitäisi tuomita aina vankeuteen. Mahdollinen tekoväline jos se säilyy liikennekelpoisena pitää tuomita menetetyksi valtiolle ja kaikki korvaukset rattijuopon vastuulle. Mikäli vastapuoli vammautuu pysyvästi tai kuolee pitää tuomion olla useita vuosia ehdotonta vankeutta. Nykyiset tuomiot eivät ole läheskään riittäviä.
Rattijuoppo tekee pahaa jälkeä
3
188
Vastaukset
- piispanlätsä
Kamikatze rattijuoppo tietysti kyseessä, ongelmia mahtaa olla jos kännis pitää koheltaa?
- veio4
Hieman ristiriitaista. Vasta sitten puututaan kun jotain sattuu.
Kuitenkin liikenteessä saa varsin rauhassa liikkua ne jotka koko ajan vaarantavat muiden turvallisuuden ajamalla sääntöjen vastaisesti.
Rekka saattaa ajaa puolen sekunnin päässä takana maantienopeuksissa.
Jos käytäntö olisi se että taidottamat pysäytettäisiin, kortti pois, auto parkkiin, avaimet poliisille ja kuski kävelemään kotiinsa,
niin tyyli tod.näk. muuttuisi.
Miksi rattijuoppoja syytetään, kun lapset saavat oppia pienestä asti, että liikenteessä saa säheltää miten haluaa.- sellainen.tapaus
Totta, onhan se todella ristiriitaista , että polttopullo veijo saa säheltää/vaarantaa muita liikenteessä, kaikkinaisine tarpeetomine edessä jarrutteluineen ynnä muine "oikean palautteen antamisineen", ilman mitään asiaan puuttumista .
Kuten idiootin viimeisestä lauseesta huomataan, polttopullo veijo, jonka ajotaidot/tavat on huomattavasti vaarallisemmat kuin promillen kännissä sonpailevalla , puolustaa vahvasti kännissä ajamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-629490Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1367174Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036662Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1835019- 1714799
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.983563- 1702471
- 662348
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642303- 582122