Rattijuoppo tekee pahaa jälkeä

rattijuopotkuriin

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201711112200526947_u0.shtml

Jälleen yksi syy miksi törkeästä rattijuopumuksesta pitäisi tuomita aina vankeuteen. Mahdollinen tekoväline jos se säilyy liikennekelpoisena pitää tuomita menetetyksi valtiolle ja kaikki korvaukset rattijuopon vastuulle. Mikäli vastapuoli vammautuu pysyvästi tai kuolee pitää tuomion olla useita vuosia ehdotonta vankeutta. Nykyiset tuomiot eivät ole läheskään riittäviä.

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piispanlätsä

      Kamikatze rattijuoppo tietysti kyseessä, ongelmia mahtaa olla jos kännis pitää koheltaa?

    • veio4

      Hieman ristiriitaista. Vasta sitten puututaan kun jotain sattuu.
      Kuitenkin liikenteessä saa varsin rauhassa liikkua ne jotka koko ajan vaarantavat muiden turvallisuuden ajamalla sääntöjen vastaisesti.
      Rekka saattaa ajaa puolen sekunnin päässä takana maantienopeuksissa.

      Jos käytäntö olisi se että taidottamat pysäytettäisiin, kortti pois, auto parkkiin, avaimet poliisille ja kuski kävelemään kotiinsa,
      niin tyyli tod.näk. muuttuisi.

      Miksi rattijuoppoja syytetään, kun lapset saavat oppia pienestä asti, että liikenteessä saa säheltää miten haluaa.

      • sellainen.tapaus

        Totta, onhan se todella ristiriitaista , että polttopullo veijo saa säheltää/vaarantaa muita liikenteessä, kaikkinaisine tarpeetomine edessä jarrutteluineen ynnä muine "oikean palautteen antamisineen", ilman mitään asiaan puuttumista .
        Kuten idiootin viimeisestä lauseesta huomataan, polttopullo veijo, jonka ajotaidot/tavat on huomattavasti vaarallisemmat kuin promillen kännissä sonpailevalla , puolustaa vahvasti kännissä ajamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe