Miten toimia?

Eli mikä oisi järkevää? lainoja on noin 10000e._.._ 2400e gredit24 eurolimitti,2400e,komplet bank2000e._.laina.Fi2000e ._. Lyhennyksiä noin 700e kuussa._ en pysty lyhentämään nuin paljoa enkä voi myöskään yhdistää lainoja.Mutta olen myymässä asuntoa joten saan sillä melkein kaikki maksettua mutta siihen vopi mennä aikaa. Kuinka nopeesti nuo menis ulosottoon sitä en taho!Voin noin 300 lyhentää kk miten taktikoin?!
3529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko asuntolaina jo lyhennysvapaalla?? Eli maksat vain korot ja lopuilla rahoilla lyhennät muita. Eikä nuo mene suoraan ulosottoon vaan ensin perintään ja perinnän kanssa voit neuvotella lyhennyksistä.

Äänestä

Onnstuiskohan pitkittäminen et maksat aina ku tulee maksu muistutus ni sitä mukaan yhen laskun pois. Sitte taas varmaan voit sopia uusia maksu suunnitelmia?

Äänestä

Ota yhteyttä velkojiin ja neuvottele maksusuunnitelmasta, että kerro myyt kämpän että saat maksettua. Osa voi suostua, osa välttämättä ei. Kysymällä selviää. Tuolla tavalla voit saada osan lainojen maksusta katkolle siksi aikaa kunnes kämppä on myyty tai pidettyä pari kuukautta katkolla. Korot toki juoksee.

Jos on asuntalainaa niin käytä sen lyhennysvapaat, tyhjennät kämpän roinasta mistä saat rahaa kirpparilla ja keräät rahoja ja sitten maksat kaikkia kaikilla rahoilla niitä laskuja erääntymisjärjestyksessä.

Silloin kun rahat ei riitä ja uusin lasku jää maksamatta, siinä menee pari viikkoa että tulee muistutukset ja menee aikaa ennen kuin menee ulosottoon mutta kun maksaa aina erääntymisjärjestyksessä, eli viimeisessä vaiheessa edellisen kuukauden laskuja seuraavasta palkasta, sitä saa mahdollisimman paljon siirrettyä eteenpäin.

Näillä kikoilla voit saada kuukausiksi aikaa mutta se kämppä pitää myydä kiireesti kun jossain kohtaa se "korttitalo" romahtaa ja sitten kun ~kaikki alkaa vyöryä ulosottoon niin jäljellä oleva velkasumma voi tuplaantua kun niihin mätkitään taulukkomaksut, perintäkulut, korot yms. Toisin sanoen peliaikaa voi saada kuukausitolkulla mutta siinä kämpän realisoinnissa on kiire.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vfr456789 kirjoitti:

Eli mikä oisi järkevää? lainoja on noin 10000e._.._ 2400e gredit24 eurolimitti,2400e,komplet bank2000e._.laina.Fi2000e ._. Lyhennyksiä noin 700e kuussa._ en pysty lyhentämään nuin paljoa enkä voi myöskään yhdistää lainoja.Mutta olen myymässä asuntoa joten saan sillä melkein kaikki maksettua mutta siihen vopi mennä aikaa. Kuinka nopeesti nuo menis ulosottoon sitä en taho!Voin noin 300 lyhentää kk miten taktikoin?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu