IPUn harhaopit

ipulainen

IPUn johto puhuu talousdemokratian puolesta vaikka ylivoimaisesti suurin osa ipulaisista kannattaa markkinataloutta ja hyväksyy vain kapitalistisen rahatalouden. Nykyinen EUn ja EKPn euro-hömppä ai ole tätä vaan juuri sitä taloudemokratiaa joka tuhoaa työpaikat ja työntää joka vuosi biljoonan keinottelijoille rikastumista varten.
EKP edustaa puhdasta kommunismia jolla voidaan varastaa koko väestöltä rahaa suoraan tililtä vuodesta toiseen jotta palkat pienenevät ja kansa kurjistuu. Tämä tukiaispolitiikka ei ole markkinataloutta vaan keskusjohtoista kommunismia kuten mm N-liitossa ja Kiinassa.Tämähän johtaa aina ylivelkaantumiseen ja työn teon loppumiseen. Näin on jo käynyt Suomessakin kun tuotantoa tuetaan vain harvojen rikkaiden keskuudessa.
Sipilän hallitus syytää loputtomiin rahaa rikkaille sukulaisilleen ja ystävilleen sensijaan että kansantaloudessa pitäisi antaa kaikille samat mahdollisuudet demokratiassa. Tämä sukulaismafia on pahin keino pitää yllä työllisyyttä ja taloutta koska sen takia muut köyhtyvät ja lopulta kukaan ei viitsi tehdä oikeaa työtä. Sipilä edustaa juuri talousdemokratiaa jossa puolueväki huolehtii rahasta alusta loppuun. Lopputulos on se että rahan arvo on nolla ja kansan työ on mennyt hukkaan kaikin tavoin. Vain puolueiden päätöksillä ja tukiaisilla rikastuneet keinottelijat hyötyvät kuten ehkä näette aina vaan kasvavista pörssivoitoista. Kyllä esim kultakanta olisi järkevämpi rahan arvon mittari kuin nykyinen kelluva valuutta joka perustuu uskoon ja valehteluun sekä velkoihin.Rahalle pitää palauttaa arvo ja estää nimenomaan talousdemokraattinen keinottelu epäonnistunein manööverein. Raha kuuluu ihmisille eikä poliitikoille kuten nyt seurauksista nähdään.

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        934
      2. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        788
      3. 60
        772
      4. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        44
        734
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        46
        670
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        664
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        31
        629
      8. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        34
        577
      9. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        50
        570
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        516
      Aihe