Pori-Tampere junamatka alle tunnissa?

VRn.konduktööri

Mikä siinä on, että junamatka Porista Tampereelle (tai päinvastoin) kestää niin kauan? Etäisyyttä Porin ja Tampereen välillä on rautatietä pitkin ehkä 125 km. Matkaan kuluu junasta riippuen 1h 30 min tai 1h 46min. Rata on surkeassa kunnossa ja naurettavia pysähdyksiä pikkupaikkakunnilla jatkuvasti. Pori-Tampere yhteyttä olisi tarvetta kehittää nopeammaksi. Juna pystyy haastamaan auton, mutta ei nykyisellään Pori-Tampere välillä.

Tampereelta Seinäjoelle on muuten 180 km eli noin 55 km enemmän kuin Tampereelta Poriin. Meneekö junamatkaan 2h 10min? Ei mene. Tampereelta Seinäjoelle 180 km taittuu junalla tasan 1 tunnissa. Jos ollaan tarkkoja, siihen menee 1h 2min. Siitä tulee kohtuullinen keskinopeus junalle. Karsitaan siis välietapit, suoristetaan rataa ja paahdetaan jatkossa Porista Tampereelle 43 minuutissa. Pori-Tampere junayhteys pitäisi siis puolittaa ajallisesti.

39

1861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TodellisuuttaUnohtamatta

      "Juna pystyy haastamaan auton, mutta ei nykyisellään Pori-Tampere välillä."
      taitaa vain juna olla edelleenkin muutaman minuutin bussia nopeampi pori tampere välilläkin

    • Tasorist

      Radansuoristuksen lisäksi pitäisi päivittää tasoristeysten paalut.

      • mutkat_suoriks

        Totta. Pori-Tampere väliä pitäisi kehittää ja parantaa. Siitä hyötyisivät Porin alueen talouselämä ja ihmiset.


    • Mukavoo

      Kaikesta huolimatta junalla on mukava matkustaa. Ja eläkeläiselle jopa edullinen tapa. Ei tarvitse välittää hirvista eikä yleensä huonosta säästäkään. Valitettavasti Anne Berner tuhoaa vielä tämänkin.

      • mukavin.tapa

        Juna on mahtava tapa matkustaa. Reissaajia olisi monin verroin enemmän, kunhan Tampere ja sitä kautta muu Suomi saadaan ajallisesti lähemmäksi.

        Toistan edelleen, että Tampere-Seinäjoki on 180 km ja junamatka 1 tunti.
        Pori-Tampere on noin 125 km ja junamatkaan menee yli 1,5 tuntia. Siitä on varaa viilata pois, jos kiskojen kunto olisi parempi ja tasoristeykset kunnolliset.


    • possujunaan

      Ja mihin meillä on kova kiire. Särkänniemeen kai sitten?

      • työssäkävijöille

        Jos Pori-Tampere junamatka saadaan puristettua alle tuntiin, on työssäkäynti Tampereella todellinen vaihtoehto porilaisille ja toisinpäin: tamperelainen voi käydä päivittäin töissä Porissa, jos matka-aika on järkevä.

        Nykyinen yli 1,5 tuntia yhteen suuntaan on liian pitkä aika, että kukaan kävisi päivittäin Porista töissä Tampereella. Varmaan joku porilainen käy päivittäin Tampereella, mutta on aivan eri asia kuluuko edestakaiseen päivittäiseen työmatkaan alle 2 tuntia vai 3,5 tuntia.


      • NUTSalueet
        työssäkävijöille kirjoitti:

        Jos Pori-Tampere junamatka saadaan puristettua alle tuntiin, on työssäkäynti Tampereella todellinen vaihtoehto porilaisille ja toisinpäin: tamperelainen voi käydä päivittäin töissä Porissa, jos matka-aika on järkevä.

        Nykyinen yli 1,5 tuntia yhteen suuntaan on liian pitkä aika, että kukaan kävisi päivittäin Porista töissä Tampereella. Varmaan joku porilainen käy päivittäin Tampereella, mutta on aivan eri asia kuluuko edestakaiseen päivittäiseen työmatkaan alle 2 tuntia vai 3,5 tuntia.

        Kannatan ideaasi ja näkemystäni. Aikaisemmilla ministerikausillaan Risikko lupasi, että Satakunta ja Etelä-Savo ovat näivettyviä maakuntia. Kun kokoomus on hallituksessa, Metropoli laajenee ja muu Suomi autioitetaan.


      • työssäkävijöille
        NUTSalueet kirjoitti:

        Kannatan ideaasi ja näkemystäni. Aikaisemmilla ministerikausillaan Risikko lupasi, että Satakunta ja Etelä-Savo ovat näivettyviä maakuntia. Kun kokoomus on hallituksessa, Metropoli laajenee ja muu Suomi autioitetaan.

        Moni Kokoomuksen kannattajakin on sitä mieltä, että Kokoomus on sössinyt pahasti viime vuosina. Kokoomus on sortunut populismiin mm. maahanmuuttoasiassa. Mitä junayhteyksiin tulee, kukaan poliitikko ei kehitä Satakunnan raideyhteyksiä ja se on sääli.

        Sattuipa Anne Holmlund tulemaan kanssani samassa junassa tänään Poriin! Olisi pitänyt mennä juttelemaan, että mitäs meininkiä se on olla tekemättä yhtään mitään! Hävettää Kokoomuksen äänestäjänä, miten ovat sössineet hommat aivan päin peetä.

        Mutta asiaan: raideliikennettä Porista Tampereelle pitää ja kuuluu kehittää. Piste.


    • matkamies.VR

      Vois kokeilla mielenkiinnosta, miten Pori-Tampere junayhteys toimii. Aikataulutkin on niin passelit:
      lähtö 16.15 Porista
      Tampereella 17.47
      Shoppailua ja ruokailu Tampereella, aikaa reilut 2 h
      lähtö 20.07 Tampereelta
      Porissa 21.37

      Shoppailumatka Tampereelle arki-iltana, työpäivän jälkeen on mahdollista. Kiitos toimivan junayhteyden.

    • SyömäänTambereelle

      Olishan se kivaa jos pääsis käymään junalla päiväseltään Tampereen kauppahallissa. Siellä on valikoimaa. Porissa ei ole.

      • matkamies.VR

        Totta. Minä olen Tampereen Stokkalla vajaan tunnin kuluttua. Tällä hetkellä InterCity junan Ekstra-luokassa, hiostavilla nahkapenkeillä.


    • metroilija

      .... pori vaan on korpea jonne on hankalaa päästä :)

      • matkamies.VR

        Pitää paikkansa. Siksi hyppäsin junaan klo 16.15. Olen 45 min kuluttua Tampereella.


      • valettakaik

        Pori ei ole korpea. Pori on vanhoillinen takapajula. Asioilla on eroa..


      • matkamies.VR
        valettakaik kirjoitti:

        Pori ei ole korpea. Pori on vanhoillinen takapajula. Asioilla on eroa..

        Ihan sama. Istun jo junassa matkalla Poriin. Onnistunut reissu Tampereelle.


      • matkamies.VR
        matkamies.VR kirjoitti:

        Ihan sama. Istun jo junassa matkalla Poriin. Onnistunut reissu Tampereelle.

        Toi oli kyllä hyvä reissu vajaa vuosi sitten: lähteä töiden jälkeen klo 16:15 junalla Tampereelle, käydä shoppailemassa ja ravintolassa syömässä. Juoda pihvin kanssa muutama lasi punaviiniä ja hurauttaa junalla takaisin Poriin ilta kymmeneksi.

        En ole VR:n puhemies, olen tavallinen pienipalkkainen porilainen, mutta sama hokema jatkuu: pääradan matka-aikoja pitää saada lyhyemmiksi.

        Tampere-Helsinki junayhetys pitää puristaa noin 1 tuntiin, samoin kuin Pori-Tampere väli. Jos junalla heittäisi tunnissa Tampereelle, olisi siellä työssäkäynti todellinen vaihtoehto ja sama kääntäen: tamperelaiset tulisivat Poriin töihin ja kulttuurin pariin, jos junalla pääsiis tunnissa.

        Nykyisellään Porista Tampereelle kestää liian kauan, että se olisi vaihtoehto päivittäiselle kulkemiselle. Matka-aika on liian pitkä. Matka-aika on yhteen suuntaan puoli tuntia liian pitkä ja molempiin suuntiin aikaa laskettaessa vierähtää siihen nykyisellään tunti liian kauan.


      • Anonyymi

        Juoda pihvin kanssa viiniä? Et sitten seuraa saanut?


    • Nukkumaan

      Kellään ei ole Poriin kiire. Eikä tule meidän aikana olemaan.

      • SioronPysäytti

        Pori on himan syrjässä - jos asiaa katsoo Tampereen suunnasta !


    • Vammalalainen

      Junat on tehty palvelemaan ihmisiä myös Satakunnassa !

      Junat pysähtyy siellä missä on asutusta !

      • lättähatullaVaan

        Mikä kiire jollakin on Tampereelle, nääs.
        Ja maidot jätetään niille tarkoitetuille laitureille, noin niin.


      • MainioAija
        lättähatullaVaan kirjoitti:

        Mikä kiire jollakin on Tampereelle, nääs.
        Ja maidot jätetään niille tarkoitetuille laitureille, noin niin.

        Esim mulla on kiire päästä Tampereelle kaksi kertaa viikossa Tayksiin. Porissa ei ole tarvitsemaani hoitoa vielä. Kuulemma on tulossa mutta ensin pitää saada pussikaljalaituri.


      • yksinkertaista-
        MainioAija kirjoitti:

        Esim mulla on kiire päästä Tampereelle kaksi kertaa viikossa Tayksiin. Porissa ei ole tarvitsemaani hoitoa vielä. Kuulemma on tulossa mutta ensin pitää saada pussikaljalaituri.

        Valitse sellainen lähtö, jolla ehdit ajoissa ilman kiirettä Tayksiin.


      • JohanMyrkynLyccäs
        yksinkertaista- kirjoitti:

        Valitse sellainen lähtö, jolla ehdit ajoissa ilman kiirettä Tayksiin.

        Minun ystäväni ajaa minut nykyisin autollaan TayKsiin ja minun invakortillani pysäköinti oven lähelle on ihan paras. Tulee paljon halvemmaksi kuin kelataksikyyti joita ei edes tarvittaessa enää saa. Käydään samalla kauppahallissa lounaalla. Ja valikoima on hyvä.


    • VRkilometrien-piilottaja

      Tämän sivun aloittaja on kysymyksellään osunut juuri naulan kantaan - eli toiseenkin kysymykseen, johon VR ei halua vastata eikä edes yritä vastata rehellisesti.
      Kysymys kuuluu:
      Miksi VR on kaikessa hiljaisuudessa poistanut erittäin suosituista pdf-korttiaikatauluistaan (netistäkin) asemien ja kaikki muutkin rataverkon etäisyystiedot eli kilometrilukemat?
      Selittäköön VR ja konnarit mitä lystäävät, mutta TODELLINEN syy on juuri se, että matkustava asiakashan on ennen voinut km-tietojen perusteella vaikkapa ruveta ihan itse laskeskelemaan ERITTÄIN TÄRKEÄTÄ (mutta VR:lle epämiellyttävää) tietoa eli LIPUN HINTAA MATKUSTETTUA KILOMETRIÄ KOHTI ja myös JUNAYHTEYDEN NOPEUTTA TAI HITAUTTA KM/T eli juuri sitä, mitä tämän sivun aloittajakin ihmettelee.

      Esimerkiksi VR:n Helsinki-Oulu-erikoistarjoukset ovat (olleet) jo niin halpoja kilometriä kohti, että tottahan toki tappio on kupattava muiden hiljaisempien ratojen matkustajilta korkojen kanssa. Se on VR:lle ja kenelle tahansa kupparille hyvin epämiellyttävä fakta paljastaa.

      • matkamies.VR

        Hyvä huomio!


    • Tamperelainen_visionääri

      Mielenkiintoinen keskustelu.

      Heitän vapaasti jalostettavan ja jatkokehitettävän idean, jolla saatte nopean junayhteyden Tampereelle.

      Helsinki - Turku-välistä rataa kehitetään jo nopeita yhteyksiä varten. Uudessakaupungissa on nyt varsin paljon positiivista pöhinää. Rauman satamalla ja alueella menee kohtuullisesti. Teollisuutta on siirtynyt varsin paljon Raumalle.

      Mitäpä jos joku teistä paikallisista ottaisi vastuulleen Pori-Rauma-Uusikaupunki-Turku-radan ideoimisen? Rata tulisi olla sillä tavalla rakennettu, että sillä olisi jatkuvaa "kehärataliikennettä" Helsinki - Tampere - Pori - Turku - Helsinki -akselilla.

      Länsi- ja Etelä-Suomen teollisuus ja väestö kiittäisivät. Tähän kun lisäätte vielä ilmastonlämpenemisellä peloitteluaspektin, niin rahakirstun saranat narahtelevat eduksenne Eduskunnassa. Näin saatte varmasti nopean yhteyden Tampereelle.

      Ymmärrän toki hankkeen haittapuolet eli raumalaiset pääsevät helpommin Poriin, mutta se lienee pieni haitta kokonaisuuden osalta.

      • tuleelonkalta

        Kannattaa kysyä neuvoa tältä Vainiolta. Hän jos kuka tietää junien aikataulut ja järkiperäiset junien kulkuun liittyvät asiat.
        Sama mies kun kulkee kaupungilla paperikassi, tai kaksi mukana.


      • Hihatheilumaan
        tuleelonkalta kirjoitti:

        Kannattaa kysyä neuvoa tältä Vainiolta. Hän jos kuka tietää junien aikataulut ja järkiperäiset junien kulkuun liittyvät asiat.
        Sama mies kun kulkee kaupungilla paperikassi, tai kaksi mukana.

        Vainio varmaankin tietää junien kulkuun liittyvät asiat.

        Päättäjien tehtävä on ajaa liikenneyhteyksien parantamista.


      • lobbauskäyntiinheti
        Hihatheilumaan kirjoitti:

        Vainio varmaankin tietää junien kulkuun liittyvät asiat.

        Päättäjien tehtävä on ajaa liikenneyhteyksien parantamista.

        Pitää mennä lobbamaan eduskuntaan.
        Ensmmäiseksi tietysti oman alueen kansanedustajia.


    • km-tiedot-löytyvät

      Kyllä löytyvät pdf-aikataulut km-tietoineen ainakin 8.12.2018 asti.
      Polku:
      VR > Aikataulut ja reitit > Juna-aikataulut > Kaukoliikenteen aikataulut > Yhteysväliaikataulut (myös pdf-muodossa) > (klikkaa haluttu aikataulu ja sen jälkeen avautuvasta pdf-valikosta joko avaa/tallenna.

      Tampere-Seinäjoki on junamatkana vain 160 km. Tuo 180 km on otettu maanteiden välimatkataulukosta.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta!


    • Älyhoikondis

      Jos luet aloituksesi uudestaan, tajuat että vastasit juuri omaan kysymykseesi

      • VRn.konduktööri

        "Rata on surkeassa kunnossa ja naurettavia pysähdyksiä pikkupaikkakunnilla jatkuvasti. Pori-Tampere yhteyttä olisi tarvetta kehittää nopeammaksi."

        Tiedän. Kyse likin siitä, että herätetään vähän keskustelua aiheesta, ja se onnistui.


    • Anonyymi

      Onko moderaattorilla tieota, miksi junamatkaa ei saada väännettyä alle tuntiin?

      • Anonyymi

        Niin niin. Miksi ei Finnairin Helsinki - Frankfurt välillä liikennöivä Airbus pysähdy Kööpenhaminaan pullakahveelle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin niin. Miksi ei Finnairin Helsinki - Frankfurt välillä liikennöivä Airbus pysähdy Kööpenhaminaan pullakahveelle?

        Modella tuntuu huumori kukkivan :D


    • Anonyymi

      Ei VR kyllä investoi sen takia Poriin menevään rataan että jonkun mielestä olis kiva kun Tampereen ja Porin väliä pääsis 45minuutis junalla. Olis jo käyny niinku Pori-Haapamäki radallekkin ellei Porissa olis satamaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe