Työttömyysturvaa pitää leikata ja toimeentulotukea

hallituksen rankaisevan ja eriarvoistavan työttömiä niin sanotulla aktiivimallilla. Uudistus uhkaa vaikeassa asemassa olevia työttömiä ja pitääkin suurin osa rikostaustaisia miksi pitäisi maksaa työttömyysturva työtön on itse aiheuttanut vaikean tilanteen työnantajalle jos ei työllisty siksi rangaistus tarvitaan työttömille

pitääi ymmärtää ajatusta, jonka mukaan työttömyysturvaa leikataan, jos työtön ei onnistu löytämään työtä,

Kolmessa kuukaudessa pitää tehdä 3 päivää työtä, jotta turva säilyy. Jos ei löydä työtä tai onnistu saamaan TE-hallinnosta aktiivitoimia riittävästi, niin turvaa leikataan 4,65 prosenttia.

– Työtön voi hakea töihin tai muihin aktiivitoimiin, mutta pääsystä ei päätä työtön itse, vaan työnantaja tai te-toimiston virkailija.


– Työllistyminen ei ole näin yksinkertaista nollasummapeliä, mutta luvut kertovat siitä, että työn löytäminen on haasteellista. Osasta osaavia on pula, osa ihmisistä ei löydä edes keikkatöitä, vaikka kuinka etsisi.

Monen vaikeasti työllistyvän ainoa mahdollisuus on päästä työhön palkkatuella, mutta tukirahaa ei ole käytössä. eikä tarvitsekaan miksi yhteiskunnan varoilla pitäisi olla työsuhde. HALPATYÖVOIMA ON TULEVAISUUDESSA KAUPPATAVARAA jokainen työnantaja saa käyttöönsä työntekijän sosiaalituella kun laki vahvistetaan
37409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Mene töihin äläkä muille valita. Hähähä.

Äänestä
  • Papa pe Taaler. Puhuu. Elintasopakolaisten tarvii rahansa.

    Äänestä

  • Kela betalast. Enkä varmana antais kämppääni yhellekään pakolaiselle.

    Äänestä

Työttömyys ei ole rikos ja jos se sellaiseksi luokiteltaisiin olisi se ihmisoikeus rikos aivan samoin kun työttömyyden perusteella pakkotoimiin määrääminen viimeisen toimeentulon viennin uhalla.

Äänestä
  • Suomi+on+saanut+Euroopan+neuvostolta+huomautuksen+liian+alhaisesta+peerusturvasta.+Työmarkkina+tuki+jonka+työttömälle+työnhakijalle+on+työttömyydestä+johtuen+turvattu+on+n.520e+käteen+jäävänä+osuutena.Monet+eivät+muuta+saa.+Köyhyysraja+on+60%+mediaani+tulöosta+joka+on+Suomessa+tällä+hetkellä+noin+3200+e/kk.Ei+tarvita+kovinkaan+kummoista+päättelykykyä,kun+voi+todeta+että+520+e+/kk+ei+kukaan+elä+tässä+maassa.+Josko+tuota+vastaan+nyt+sitten+asetettaisiin+vielä+velvoitteita,niin+millä+ihmeen+ilvellä+nuo+ihmiset+kykenisivät+ne+täyttämään,kun+raha+ei+riitä+ruokaankaan.+Olettamus+olisi+varsin+kohtuuton+ja+toimet+tekisivät+työttömistä+yhteiskunnallisesti+sellaisen+ihmisryhmän+jota+saisi+vapaasti+riistää+yhteiskunnan+taholta+sillä+varjolla+että+he+ovat+ilman+työtä.+Työn+teettäminen+työttömyyden+varjolla+on+varsin+ristiriitainen+ja+ihmisarvoa+loukkaava+teko.Tässä+vaiheessa,+mikä++on+vähinta+,Suomen+tilanne+,perustuvan+osalta+viedä+ja+ottaa+esille+Eu:ssa+ja+saada+tuolta+snktiot+jotta+Suomessa+saataisiin+perusturva+toimeentuloa+vastaavalla+tasolle.+Tuo+lähinnä+opposition+tehtävä,sillä+hallituspuolueet+eivät+sitä+tule+tekemään,+toimiessaan+päätöksissään+päinvastaiseen+suuntaan.Yhtäläillä+Suomen+työllistämistoimet+ovat+perustuslaillisesti+ja+ihmisoikeudellisesti+tällähetkellä+kyseen+alaisia+,jolloin+poliittiselta+taholta+tulisi+hallituspuolueet+haastavan+opposition+hakea+ihmisoikeudellinen+lausunto+kaavailluista+toimista,esittäen+Suomen+tilanne+ja+hallituksen+pyrkimykset+.+Ihmisoikeudet+kuuluvat+myös+tyttömille+ja+heitä+ovat+tasavertaisia+kansalaisia+.http://www.ykliitto.fi/yk70v/yk/ihmisoikeudet

    Äänestä

No ihan sama mulle ainakin niin nähdään mitä tapahtuu. Ei se työtön lainaakaan vaan saa niin nämähän ne tänne tulevat päätänsä aukomaan jotka on sitä ottaneet.

Äänestä

Taas sama psykopaatti trollaamassa! Nauttii työttömien ja vähenpiosaisten ahdingosta tosi sairastyyppi tämä aloittaja!

Äänestä

Saa kotoa kaiken avustuksen kuitenkin. Kaikilla kun ei mene niin.

Äänestä

Eikös aikuisen elatus lopu siihen 18 vuoteen. Voisin minäkin mulkkuna kysyä. Tätä kuitenkin harrastetaan ja muille siitäkin motkotetaan. Miksi kaikki ei tekis sitten samoin ja kusettais tukia.

Äänestä

Mutkun mä saan. Mutkun sun ei kuulu saada jne. Vittu te ootte pellejä. Kenenkään luona käyminen ei muuten ole missään laissa kielletty tänä päivänäkään. Sillehän te kullin lutkuttajat ette mahda mitään.

Äänestä

Voisin minäkin mulkkuna kysyä kuka yksin tekis mitään muuttoja yhtään minnekään niin ei kukaan. Sillekään te kullin lutkuttajat ette mitään mahda. Aikuisen elatus loppuu 18 vuoteen.

Äänestä

Työllistämistukea on kylläkin käyttämättä tällekin vuodelle.

Äänestä

Eikä kukaan voi sanoa kellekään missä pitäis asua niin painakaa jo kaaliin sekin. Muutenhan kukaan ei asuisi kohta missään.

Äänestä

Saadaan kotoaa ajokortiiitkin ja muut ja sitten ollaan niiiin mulkkuujaaaaaaaaaa Vittu paljo kiinnostaa elatuksenne

Äänestä

pysykää peräkammarissa tai neukkukuutiossanne ja sulkekaa ikkunat,ei kannata muuttaa vaikka hommia on!

Äänestä
  • Kenenhän kanssa sinäkään muutit. Ja kuka makso.

    Äänestä

"Työttömyysturvaa pitää leikata ja toimeentulotukea". Tämä olisi täysin kohtuuton toimenpide inhimilliseltä kannalta ja luultavasti Suomi joutuisi yhä kovempaan kirjeenvaihtoon EU:n kanssa.

Yksi asia, mitä harvoin näissä leikkuri-kirjoituksissa huomioidaan, on kulutus: Työttömyyskorvaus ja toimeentulotuen perusosa menee hyvin tarkasti kulutukseen, koska niissä ei ole todellakaan mitään ylimääräistä. Jos näitä tukia pienennettäisiin tai peräti lakkautettaisiin, sillä olisi kohtalaisia taloudellisia vaikutuksia päivittäistavarakaupassa. Elintarvikekaupasta ja koko tuotantoketjusta tulisi valitettavasti uusia työttömiä lisää, koska kaupan kassat eivät kävisi enää niin tiuhaan tahtiin.

Sen sijaan työttömyyskorvauksen tasoa voitaisiin nostaa samalla laskea valtion menoja. Miten se tehtäisiin?

Ansiosidonnainen työttömyysturva hallintokuluineen tulee todella kalliiksi.

http://www.finanssivalvonta.fi/fi/Tilastot/Vakuutustoiminta/Tyottomyysvakuutus/Documents/Tyottomyyskassat_2016.pdf

Pääasiassa verovaroin yllä pidettävä järjestelmä on muutoinkin looginen kummajainen: Minä ja moni muu ymmärtää ansiosidonnaisen työeläkkeen, mutta työttömyyden osalta tätä ansiosidonnaisuutta on vaikea ymmärtää: 15.000€/kk tienaava toimitusjohtaja ja 2200€/kk tienaava sekatyömies ovat matemaattisesti työpanoksen osalta tasan tarkkaan yhtä hyödyttömiä yhteiskunnalle jäädessään työttömäksi, joten mikseivät he voisi työttömyyskorvauksessa lähteä samalta viivalta? Miten ihminen on silloin ansioitunut, kun jää työttömäksi? Ei välttämättä mitenkään. Tämän takia jo pelkkien työttömyyden hallintokulujen (pieni osa kokonaismenoista) takia olisi syytä järkevöittää työttömyysturva "yhden katon alle", mikä se katto sitten olisikaan. Johan maalaisjärki sen sanoo, että aina useat rinnakkaiset järjestelmät syövät resursseja enemmän, kuin yksi yhtenäinen järjestelmä.

Valtio rahoittaa työttömyyskassoja yli kahdella miljardilla. "Yhden katon mallilla" tuosta kahdesta miljardista riittäisi yhden yhtenäisen työttömyysturvajärjestelmän lisärahoitukseen jonkin verran rahaa ilman, että valtion menot lisääntyisivät. Tämä lisärahoitus voisi näkyä työttömyysturvan yleisen tason kohoamisena (verrattuna työmarkkinatukeen), mutta se vaatisi poliittista tahtoa.

Tämä ajatus on kuitenkin niin vieras vasemmistolle ja ay-liikkeelle, että poliittisesti tätä työttömyysturvan järkevöittämistä on vaikea toteuttaa. Joskus tulevaisuudessa taloudelliset realiteetit kuitenkin pakottavat siihen.

Aloittajalle: Työttömyysturvan järkevöittäminen olisi paljon parempi, kuin sen ja toimeentulotuen leikkaaminen.

Äänestä
  • Toisena+näkökohtana+otan+esitetyn+talouskasvun:+2.65%+on+laskettu+tälle+vuodelle+lisää+valtion+tuloja+-+jos+oikein+muistan.+Tämän+jos+jakaisi+työttömien+kesken,+voisi+jokaisen+työttömän+toimeentuloa+nostaa+30%.+Edelleenkin+tämä+olisi+kannattavaa,+koska+raha+menisi+edelleenkin+alle+EU-toimeentulorajan+ja+siten+luultavasti+myös+kulutukseen.++Palkansaajille+jättämällä+tilastojen+mukaan+rahasta+n.+1/3+menee+kulutukseen+ja++lähes+2/3+säästöön.+Säästö+tietysti+menee+jossakin+vaiheessa+kulutukseen+-+mutta+ei+vaikuta+lyhyellä+tähtäimellä+valtion+talouteen+positiivisesti.+Eli+rattaat+pyörisivät+nopeammin,+jos+rahat+kohdennettaisiin+sinne+missä+niille+on+käyttöä+heti!+Lisäksi+raha+kiertäisi+takaisin+työnantajille+ja+pitäisi+nykyisin+työssä+olevan+porukan+työssä+ja+kasvattaisi+yritysten+myyntiä+ja+siten+mahdollisuuksia+palkata+lisää+väkeä+töihin.+Leikkaaminen+alkaa+vaikuttaa+todella+huonolta+politiikalta,+kun+tätä+yhtälöä+alkaa+miettiä+vähänkään+tarkemmin.

    Äänestä

Ja samalla ne pienet ripsutkin kulutuksen kautta kiertyy takaisin. Onpa se muuten kummallista kun saa veronpalautuksia vaikka on työtön. No joillain vouti vie senkin ja näitähän nämä päänauoskelijat pääsääntöisesti vain ovatkin. Kas kun on se sellainen järjestelmä vaan ettei laskujaan voi jättää maksamatta tai ne peritään väkisin. Senkin kantapään kautta oppii vaikka kuinka tekisi kipeää tai muuten saa vielä holhoojan jos ei osannut hoitaa asioitaan.

Äänestä

verorahoin maksettavia eläketuki, kansan- ja takuueläkkeitä leikkuriin ja työmarkkinatuki lakkauttaa työttömät eivät ole pystyneet hankkimaan työeläkettä työtä tekemällä. valtiolla menee miljardeja. Kuntouttava työtoiminta työt tehtäisiin toimeentulotuella, etuna olisi kunnilta loppuisi vaikeasti työllistyviltä maksettavat sakkomaksut Kelalle. Yhteis kunnan varoin maksettavia eläkkeitä pitäisi uudistaa ja kunnolla. nimenä olisi peruseläke jonka suuruus olisi 700-900 euroa kuukaudessa lakkautettaisiin kansan-,takuu ja eläketuet. Työttömille peruspäiväraha voisi olla noin 700 ja toimeentulotuki viimeisenä oljekortena noin 500
Kelalla on toinen toistaan eläketukia ja työttömyysturvaa tarvittaisiin yhtenäinen kokonaisuus käyttöön

Äänestä
  • Muuton hyvä ,mutta Suomesta loppuisi työpaikat kun kuntouttava työ hyväksyttäisiin työttömänä olevia kohtaa työllisyys toimeenpiteenä.

    Seuraus olisi se että työnatajat saisivat työttömistä halpa työvoimaa,jolloin ei kannata pitää muuta työvoimaa. Maalle ja työläisille tuo olisi katastrofi,kuten myös maan taloudelle. 650 e paikkeilla se on työmarkkinatuki nyt, mutta tuosta peritään vero jolloin käteen jäävä osuus on 500 ja rapiat. Painetta olisi kolminkertaistaa summa jotta sillä voisi edes kuvitella joku tulevansa toimeen ja luoda aukotona sosiaaliturva joka tukee työlisyyttä.Nytt on meinaan niin että tuolal ei hievahdeta edes työmarkkinoille ,sillä jjos et ole huomannut evästäminen ja kulkeminen maksaa,joten tuosta on erittäin vaikea ponnistaa takaisin työelämään.

    Äänestä

No eihän niistä töistä mitään eläkettä paljoakaan kerry. Täyttä kusetusta koko paska jos osaa lukea työeläkeotettaan.

Äänestä

Ahdasmielinen natsin paska.

Äänestä

Tehkää kaikki niinkun joku muu sanoo. Hommatkaa holhooja. Jee !!!!!!

Äänestä

Kulkeminen maksaa, muuttaminen maksaa jne. Hyvähän niistä on sanoa saatana. Muuttakaa itte.

Äänestä

Mitä tekisit yksin asuvana 1000 € tuella. No et ainakaan asuisi kalliimmalla.

Äänestä

Kyllä ehdottomasti pitää leikata ja asumisen hintoja on nostettava niin ettei kukaan vasrmasti muuta. Buaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhh.

Äänestä

Juu Sipiläläiset nyt saa kenkää. Työttömille pitää antaa töitä.

Äänestä

Joulunjälkeen yt päälle.

Ja sitten maaliskuussa työttömille töitä.

Nämä nykyiset työssä luuraavat saavat kokeilla työttömän ankeuden. Tai siis onnen jota niin. Kadehtivat,

Äänestä

Ihmettelen vain noita vapaita työpaikkoja. Missä on noin heikko johtaja ettei löydä tuosta työttömien määrästä työntekijää..

Vain onko se nyt siitä kiinni ettei haluta palkkaa maksaa.

Ns vapaat työ paikat. Sipilän kehittämä termi omille puhelinmyyntiyrityksille. Joissa. Te keskuksen tuilla tehdään firman tulos.


Suurimmat huijarit löytyy näistä firmoista ja johtajista jotka siirtävät työt halpamaihin ja verotulot veroparatiiseihin.

Orvokin menossa Portugaliin verojapakoon

Whaalruus siirty Ruotsiin ja saa Suomen suurimmat tuet.

Orpo toteaa että tässä nyt kävi näin.

Äänestä

Linström. Ja Sipilä. Tervetuloa. Normaaliin elämän.


Hauska tavata. Kummalla on ilo

Äänestä

Koska kansanedustajien "sopeutumisrahaa" aletaan leikkaamaan tai jopa lopetettaisi??

Äänestä
  • Sopeutumisraha

    Niille kansanedustajille, joiden edustajantoimi on alkanut 1.3.2011 jälkeen, ei makseta sopeutumiseläkettä, vaan sopeutumisrahaa. Sopeutumisrahaa maksetaan edustajantoimen pituudesta riippuen enintään kolmen vuoden ajan edustajantoimen päättymisestä. Sopeutumisrahan maksamiseen vaikuttavat saajan ansio- ja pääomatulot. Kokopäivätyöhön siirtymisestä on aina ilmoitettava eläkelaitokselle, jotta sopeutumisrahan maksaminen keskeytetään.
    ?Kansanedustajan eläketurvan hoitotapa käytännössä

    Suomessa valtion palveluksessa olevien työeläkkeet myöntää ja maksaa Keva. Se myöntää ja maksaa myös edustajien ja ministerien eläkkeet. Eläkettä, sopeutumiseläkettä tai sopeutumisrahaa on haettava kirjallisesti uran päättyessä. Eläkkeet maksetaan kuukausittain ja ne ovat Suomessa veronalaista tuloa

    Äänestä

Ja eduskunta keskustellaan koskettelusta.

Lapsenraiskaajat päästetään vapaalle.

Äänestä

Kansanedustajilla vellit housuissa.

Ovat valtion suurin luuserijoukko työtä pelkäämättömiä, , ei työmaalla vaan poissa kun päätetään tärkeistä asioista.

Onko kansanedustajat omat edustuksen tärkeinpiä kuin ne mihin heidät valittu.

Tänäpäivänä sovellutuksia missä nämä velvollisuuksiaan pakoilevat voidaan silti vaatia näyttämään mielipiteensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amakkaka kirjoitti:

hallituksen rankaisevan ja eriarvoistavan työttömiä niin sanotulla aktiivimallilla. Uudistus uhkaa vaikeassa asemassa olevia työttömiä ja pitääkin suurin osa rikostaustaisia miksi pitäisi maksaa työttömyysturva työtön on itse aiheuttanut vaikean tilanteen työnantajalle jos ei työllisty siksi rangaistus tarvitaan työttömille

pitääi ymmärtää ajatusta, jonka mukaan työttömyysturvaa leikataan, jos työtön ei onnistu löytämään työtä,

Kolmessa kuukaudessa pitää tehdä 3 päivää työtä, jotta turva säilyy. Jos ei löydä työtä tai onnistu saamaan TE-hallinnosta aktiivitoimia riittävästi, niin turvaa leikataan 4,65 prosenttia.

– Työtön voi hakea töihin tai muihin aktiivitoimiin, mutta pääsystä ei päätä työtön itse, vaan työnantaja tai te-toimiston virkailija.


– Työllistyminen ei ole näin yksinkertaista nollasummapeliä, mutta luvut kertovat siitä, että työn löytäminen on haasteellista. Osasta osaavia on pula, osa ihmisistä ei löydä edes keikkatöitä, vaikka kuinka etsisi.

Monen vaikeasti työllistyvän ainoa mahdollisuus on päästä työhön palkkatuella, mutta tukirahaa ei ole käytössä. eikä tarvitsekaan miksi yhteiskunnan varoilla pitäisi olla työsuhde. HALPATYÖVOIMA ON TULEVAISUUDESSA KAUPPATAVARAA jokainen työnantaja saa käyttöönsä työntekijän sosiaalituella kun laki vahvistetaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu