Vanhanen - Kokonaisvaltainen harkinta!

Matti joi liikaa Valion täysmaitoa. Hänellä on nyt loistava sauma poistua takavasemmalle kisasta Kokonaisvaltaiseen Harkintaan, Sydämen Rytmihäiriöihin ja Jalkakipuihin vedoten. Eikä kukaan varmasti laita pahakseen ja puoleemme säästyy häpeältä.
22118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Voihan sitä näinkin pressanvaaliväittelystä luistella.Rytmihäiriö jaloissa.
Toinen jalka haluu mennä eteenpäin, mutta toinen ei pysy tahdissa ja menee taakseppäin,Nooh Uuunipotulla ja marjamehulla se paranee.Päälle zerocolaa.

Äänestä
  • Komiat neljä prossaa pressavaaleissa se jo ennakoi kepun kannatuksia

    Äänestä

Pojasta polvi pahenee

Äänestä

Polvet, sydän, ajukoppa... vastaako terveydentila sen tehtävän vaatimuksia johon hakee ?

Äänestä
  • Aivan mäsänä koko mies

    Äänestä

Sippilän lessulla keuhkotauti kuten tukevalla kepuHUUTAJALLA Saarikollakin.

Äänestä

Matti ressukka joutui laittamaan itsensä likoon liian varhain, kun Sipilä itsekkäästi jo kaksi vuotta sitten vaati Vanhasta ehdokkaaksi. Sipilä erehtyi joko Viron, tai USA:n vaalishowsta niihin aikoihin, eikä huomannut, että meillä vaalit ovat vasta vuonna 2018. Matti joutui raskaaseen ylipitkään vaalityöhön vuosikausiksi ja oli kuitti jo ennenkuin muut puolueet olivat edes ehdokastaan ajatelleetkaan. Nyt on terveys mennyt; jalkasairauden lisäksi närästys ja rytmihäiriöt ovat vieneet sairaalaan juuri tärkeän vaalityön alkuun pannostaneen kaikkien rakastaman ehdokkaan. Mitenköhän tässä nyt oikein käy?

Äänestä

Vielä on aikaa vaihtaa kepun ehdokasta.Väyryspate kunniapuheenjohtaja jo odottelee kutsua.Toki kepulit äänestää ennemmin Niinistöäa tai Haavistoa kuin omaa ehdokastaan.Kepu petti taas-

Äänestä

Vanhanen on kaikissa suhteissa Niinistöä pystyvämpi vaikka olet yksin koko ketjussa muuta vättänyt. Kummallakaan ei suusanallinen esitystaito ole huippuluokkaa, mutta Vanhanen sentään kirkkaasti ymmärtää sanomansa.

Äänestä

Sipilä toimillaan polki Kepujen kannatuksen suohon niin, että edes umpikepulaiset eivät äänestä Vanhasta.
Umpikepulaiselle pitää olla oman puolueen ehdokas, mutta pitää muistaa sekin, että Vanhanen ei ole pressa-ainesta, helppoheikki lähinnä.
Sauli voittaa jo eka kierroksella ja vaalirahaa säästyy paljon, siis kaikki voittaa!

Äänestä

Lopultakin Kepulla on 3 presidenttiehdokasta; Vanhala, Huhtasaari ja Väyrynen.

Äänestä

Monta kuukautta tätä jo kestikin.

Äänestä

Olisi kannattanut uskoa jo 3,5 vuotta sitten heittää pyyhkeen kehään hän olisi säästynyt maineensa suuremmalta menetykseltä. Nyt on peli pelattu ja valtio on entistä pahemmassa tilanteessa valtionvelan kasvun ja tekemättömien rakenneuudistusten kurjistamana. Vanhanen tullaan muistamaan pahimpana kriittisen tilanteen järjestäjänä veronmaksajalle ja lapsillemme, joista tulee uusia velallisia.

Äänestä

Kepuille iskee hämmästyttävän usein ns. Väyryssynkrooma. Se tarkoittaa sitä, että poliitikko kokeen itsensä maapallon keskipisteeksi, jonka sivuun jääminen suistaisi koko telluksen kiertoradaltaan ja kaikki ihmiset heittäisivät henkensä. Siksi on asetuttava ehdolle ja näkyviin vaikka olisi jopa haava sormessa, tai vaikka tukka harmaa, tai vaikka pää kalju, tai vaikka lyhyt pituus, tai vaikka pienet rinnat. Laastarilla saa sormen kuntoon ja hiusvärillä tukan mustaksi, tai tummanruskeaksi, tupeella kaljun kasvavaksi ja korkokengilla pituutta lisää ja rinnat korjataan implanteilla. Ja taas pääsee eteenpäin vauhdilla.
Jos voi arvata, niin tästä hommien keskenjättäjästäkin tulemme vielä kuulemaan, onhan tukkakin tummempi kuin oli muutama vuosi sitten.

Äänestä
  • Juuri siksi Pekkarisella on tupee, tai siis rämemajava päässä. Juice Leskinen esitti hyvän kysymyksen aikoinaan ja se oli osoitettu Pekkarisella: Et sä pese sitä koskaan..

    Äänestä

Ei säästynyt Suomi vuoden 2017 riskien ennustuksen toteutumiselta!

Äänestä

Matti+Vanhanen+on+Kepun+uusi+4%+epähenkilö.

Äänestä
  • Vanhanen on kepussa yhtä suosittu, kuin Väyrynen. Perustaakohan Matti vielä uunipottu puolueen tai peräti nati-nati puolueen heikko polvisille..

    Äänestä

Vanhasen vaimo Merja lähti Matin turvamiehen mukaan ja kertoi Anna lehdessä, että ihana olla miehen kanssa, joka tietää mitä tekee ja on turvallinen. Eiköhän tuo kerro Matista kaiken. Jari Tervo kirjoitti loistavan kirjan Pekka Lahnanen, jossa esikuva ja tarina itsessään oli Matti Vanhanen.

Äänestä
  • Siinä kirjassa oli hauska kohta, kun kielitaidoton Matti oli ranskassa ja siellä pyydettiin jokaiselta pääministeriltä yksi ranskalainen keksijä/kirjailija/runoilija/tiedemies tms ja kirjoittamaan se paperilapulle. Matti hätääntyi ja joutui paniikkiin, koska oli varma, että Peugeot tai Citroen ei ole henkilö. Turvautui sitten vieressä istuvaan Ruotsin pääministeriin ja vetosi sotilaalliseen yhteistyöhön ja avun antoon. Ruotsalainen neuvoi, että tietysti Josep Pujol
    kaikki tuntee hänen ja Vanhanen tietysti kirjoitti sen Suomen edustajana... Sitten ranskan pääministeri kysyi Vanhaselta, että onko koko heidän kulttuuri sinusta piereskelyä. Matti eni vaikeaksi ja pakeni paikalta. Suomeen tultuaan Matti tai Pekka Lahnanen kutsui armeijan johdon ja kysyi, että kauanko kestää valmistaa hyökkäys Ruotsiin. Mutta että miten hyvin Jari Tervo kuvasi jo silloin Matin olemuksen ja kyvyt. Yhdessä haastattelussa Tervo nimesi Matin mannertenvälikseksi nahjukseksi. Sekin täysin nappiin. Matti on ex kehäsanomien toimittaja ja sieltäkään ei jäänyt mitään jälkipolville.

    Äänestä

Vanhasen maitotemppuilu oli jopa kepulaiselle aika härski teko hänen pääministeriaikanaan.

Äänestä

Valion täysmaito on oikotie rollaattoriin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PyyheKehään kirjoitti:

Matti joi liikaa Valion täysmaitoa. Hänellä on nyt loistava sauma poistua takavasemmalle kisasta Kokonaisvaltaiseen Harkintaan, Sydämen Rytmihäiriöihin ja Jalkakipuihin vedoten. Eikä kukaan varmasti laita pahakseen ja puoleemme säästyy häpeältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu