Kakkosauton kesärenkaat menossa vaihtoon ja hinnan (selvästi alle 300 euroa asennettuna) perusteella kiinnostaisi kuulla kokemuksia otsikossa mainituista renkaista. Renkaat tulisivat pieneen kakkosautoon (rengaskoko 185/60R15), joka on ajossa selvästi alle 5000 km/vuodessa ja siitä valtaosa kaupunkiajoa. Markkinoiden kalleinta ja parasta rengasta ei siis olla etsimässä, mutta ei myöskään huonolaatuisia halpisrenkaita. Kysymys kuuluukin, että onko noista Nordman SX2:sta mihinkään?
Nokian Nordman SX2 - kokemuksia?
SX2
2813651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Noin pieneen ajoon ja vielä kaupungissa riittää, että renkaat ovat lailliset, pyöreät ja sopivat autoon. Siinä kaikki. Mukavuustekijöillä ei ole merkitystä ja usein nämä mukavuustekijätkin ovat melkoisen henkilökohtaisia kokemuksia, mutta noin vähillä ajoilla niillä ei tosiaan ole merkitystä.
Halpisrenkaatkin ovat täysin riittävät, tyrha tuhlata rahaa. Suomessa ei ole myynnissä vaarallisia renkaita laisinkaan, jos ajelee sääntöjen mukaisesti.
Rengashan on vanha Hakka Green uudelleen nimettynä, joten varmasti ihan kelpo rengas. Itse en tosin ostaisi periaatteestakaan mitään sellaiselta yhtiöltä joka pitää asiakkaita lähtökohtaisesti huijattavina idiootteina toimittamalla rengastesteihin testejä varten tehtyjä erikoisrenkaita:
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiR5eSF1L3XAhWnHpoKHU24B8EQFggpMAE&url=http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/autot/kl-nokian-renkaat-huijasi-noin-10-vuotta-vaaristeli-testituloksia-loi-kuvan-luotettavuudesta-6307476&usg=AOvVaw0cuyAZPBNhD_rxBpWSfeJY
- tai myymällä samaa rengasta halvalla eurooppaan ja kalliilla suomalaisille hieman eri nimellä ja väittäen että se on tehty "suomalaisiin olosuhteisiin":
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwitorOF073XAhXGApoKHZO5AcgQFgg-MAQ&url=https://www.aamulehti.fi/kotimaa/salaiset-rengasreseptit-paljastavat-nokian-renkaat-antoi-vaaraa-tietoa-vuosien-ajan-23980328/&usg=AOvVaw3Jfi21cHY2ecWpkyZSaPIe
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwitorOF073XAhXGApoKHZO5AcgQFghHMAY&url=https://yle.fi/uutiset/3-9212420&usg=AOvVaw1UKa4QSPxGeU52sYf3ZQ8Y
Toki tavallaanhan rengasta voidaan pitää "suomalaisiin olosuhteisiin" tehtynä jos sitä onnistutaan myymään erikoisrenkaana hölmöläisille hölmöläisiltä saatavaan hintaan...
En ostaisi.
Goodrich on helvetin hyvä kesäkumi, mahtaako niitä saada mistään?
Kaupastahan niitä saa.
Esimerkiksi http://www.bfgoodrich.fi/dealerlocator/view?search=helsinki
Tai yleensä Michelinin kanssa myyntisopimuksen tehneistä liikkeistä, BF Goodrich on Michelinin tytäryhtiö.
Sultan ja Venus toimii myös hyvin kesäkumeina
Nokialaisten hyvä puoli tuollaiseen käyttöön on nopea kuluminen; ei tarvitse niin paljon pelätä renkaan kovettumista. Toisaalta eipä silläkään taida olla väliä, jos lähinnä kaupungissa ajaa.
Noin vähillä kilsoilla ja vähän vaativassa ajossa harkitsisin ympärivuotisia. Joko varsinaisia ympärivuotisia tai sitten ihan normaalien kitkarenkaiden ympärivuotista käyttöä. Noin vähällä ajolla renkaanvaihdon ja säilytyksen kulut ja vaiva ovat suuret kilometreihin nähden. Lisäksi kaksi rengassarjaa vanhenee kaksi kertaa yhtä enemmän.
6000 km matkalla SX2 kului 3 mm, eli n 12.000 km kohdalla vaihtokuntoinen, älä mene helppoon, kaupoista löytyy paljon kestävämpiä.
Nokian kummit on kyllä aivan paskoja, Eurooppa mallia katteella!
Nokian line eli hakkablack renkaita saa esimeriksi httsp://riekko.eu rengassivulta. Tässä kans suora linkki Nokian kesärenkaisiin: https://riekko.eu/?s=line&post_type=product
Siinä ja on niin julmettomat toimituskulut ensinnäkin. Virosta itse tilaamalla säästät riekon välikäden.
Nordmannit muuten hyviä, hyvä ajettavuus, hiljaisia jne mutta tosiaan kuluvat tosi nopeasti kuten muutkin Nokian renkaat. Itse sain noin 20tkm aikana Nordmannit sileäksi.
Jos kestoa haluaa kannattaa katsella Michelinin brändejä, esim BFGoodrich, Kleber, Tigar, Kormoran ovat halvempia Misukan omistamia. Esim Kleber ja BFGoodrich olivat top5 joukossa (20 renkaasta) Autobild 2018 renkaiden kulumistestissä, kertoo että myös Michelinin halpisbrändeissä panostettu kestoon. Nokian ihan häntäpäässä kulumistestissä.
Autobild 2018 kestävimmät renkaat (top5/20):
1. Fulda
2. Michelin
3. BFGoodrich
4. Falken
5. Kleber
Top5 joukussa 3 Michelinin brändiä.
Ostin juuri toisen auton talouteen jossa 16 tuumaisena kyseiset renkaat, kuivalla tiellä ihan mukavat ajaa mutta märällä tiellä aliohjautuu todella pahasti, en siis ostaisi uudestaan näitä. Toisessa autossa Continental sport contact 6 ja jatkossakin meinaan investoida renkaisiin enemmän rahaa.
Miten pystyt sallituilla nopeuksilla huomaamaan aliohjautumisen? Sehän tarkoittaa että pitää ajaa pidon rajoilla jotta huomaa aliohjautumisen. Aliohjautuminen tarkoittaa että eturenkaista loppuu pito.
Ehkä ohjausvaste olisi parempi nimitys huomaamallesi ilmiölle? Eli tuntuu että rattia pitää kääntää enemmän jotta ohjautuu.
Ostin syyskesällä 2019 uusia SX2 renkaita pari kappaletta.
Kaduttaa. Voinko ostaa taka-akselille vaikka Hakka Blackit.
Vai pitääkö kaikki olla samanmerkkisiä.
Voit ostaa taka-akselille vaikka Ling Longit. Akselilla oltava samanlaiset renkaat.
Käyttäytyykö erimerkkiset renkaat kuitenkin eritavalla, jos sattuu tositilanne.
Mulla sama tilanne, alle ostetut 1000km ajetut uudet ei vakuuta.
Tottakai käyttäytyy eritavalla, eri merkkiset renkaat. Huomaako sitä tavallinen autoilija, ei välttämättä. Uusissa renkaissa tietenkin enemmän kulutuspintaa.
Mulla Misukat edessä ja halvat kiinalaiset takana. Eturengaspari 200€, takarengaspari 110€.
Kovasti varoittelivat rengasliikeessä, mutta hyvin olen pärjännyt.
Ja minull ahajos uudehko rengas ajoon ja ei takuu toiminut ei . Ei ikinä enää nokia renkaita nordman.
Joo ei mitään huijareilta.
Mennyt 6 rengasta 2 vuoden sisällä, osa puhjennut ja osa mennyt soikeaksi lahden moottoritiellä. paskat renkaat, en suosittele kenellekkään, menee ehkä kevyessä akupunkiajossa. Ei vain pääse eroon kun pitää uusia rengas kerrallaan.
Olisikohan vika kuljettajan penkin ja ratin välissä?
Ostin nokia tyres nordman sx2 205/60 kesärenkaat keväällä 2018 teboilin suosituksesta valmiiksi asennettuna alle. Nyt ajettu renkailla 45 tkm ja nyt jo kulutuspinta sakoilla, eläkeläisen ajoilla. En todellakaan suosittele. Yleensä meikäläisen ajoilla ajanu 100-110 tkm yksillä renkailla.
SX2 on Nokian halparengas. Mutta hyvä sellainen, mikäli ei harrasta "urheilullista ajotapaa"
Ylempänä viestiketjussa kuvattu kulumisnopeus näyttä olevan suorassa yhteydessä ajotapaan. Itsellä on SX2 renkaalla nyt takana 18000 km ja 6 mm kulumismerkki on edelleen lukukelpoinen. Oletan, että rengas tulee kestämään noin 50000 km ajon ennen sakkorajaa.
Sulaa alle. Ajelin 2 kesää ja noin 20000km. On hiljainen kyllä ja hyvä ajaa, ei petä sateella, mutta seos on aivan liian pehmeä, saattaa olla osa sitäkin että kesällä oli poikkeuksellisen kuumaa.
Normanneja ei saa kunnolla tasapainoitettua. Ihan paskat renkaat. Kätetty Vianorilla jo kolme krtaa tasapainoituksessa, mutta aina vaan jumputtavat.