Miksei oteta kantaa suuriin muutoksiin

En ole nähnyt kannaottoja sukupuolettomaan kasvatushypetykseen, tunnustuksellisen esiopetuksen ja päiväkotihoidon katoamiseen, johon liittyy kirkon poistaminen kasvuympäristoöstä ja virsien sekä hengellisten laulujen käytön kieltäminen. Sinkkonenkin uskaltaa laittaa arvovaltansa peliin perinteisten arvojen vuoksi., mutta munattomat vain hyssyttelevät.
3100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olipahan uudessa Päikkärissa asiallinen kirjoitus.

" Viime aikoina eri yhteyksissä on ollut esillä kysymys lapsen oikeudesta omaan uskoonsa ja uskontoonsa. Osa kunnista on tulkinnut tiukasti uutta varhaiskasvatussuunnitelmaa, joka otettiin käyttöön tämän vuoden elokuussa. Joistakin päiväkodeista esimerkiksi on lopetettu seurakunnan järjestämät tilaisuudet, vaikka tähän saakka yhteistyö olisi ollut hyvää ja merkityksellistä.

Valtakunnallisen varhaiskasvatussuunnitelman soveltamisessa paikalliseen käyttöön tulee muistaa, että seurakunta voi edelleen tehdä yhteistyötä päiväkotien kanssa ja toimia yhteiskunnan tarjoaman katsomuskasvatuksen tukena. Seurakunta voi esimerkiksi olla mukana järjestämässä kristilliseen perinteeseen liittyviä tilaisuuksia, kuten joulu- ja pääsiäiskirkkoja.

Suomen perustuslain mukaan jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus, johon sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa. Tämän perusteella myös lapsella on oikeus uskontoonsa ja uskoonsa.

Kristilliset tavat ja juhlat ovat merkittävä osa suomalaisten lasten kulttuurista perintöä, ja niillä on tärkeä rooli lasten identiteetin muotoutumisessa. Ajassamme näkyy pyrkimyksiä riisua päiväkodeista ja kouluista pois kaikki, mikä kuuluu kristilliseen ja luterilaiseen perinteeseen. Tämän myötä seurakuntien ja rauhanyhdistysten toteuttama kristillinen kasvatustyö saa yhä suuremman merkityksen. Ne voivat toimia tärkeänä tukena vanhemmille, joilla on ensisijainen vastuu lasten kasvatuksesta."

Äänestä

Käynti optikolla auttaa!

Äänestä
  • Osaatko sinä lukea viestejä? Voisin hieman avata edellä olevien viestien sisältöä. Alkupostaus on kirjoitettu päivää aikaisemmin kuin seuraava postaus, eli Päikkäristä lainattu postaus on juuri siltä päivältä kun Päikkäri ilmestyi. Ts alkupostauksen ajankohtana Päikkäri ei ollut vielä ilmestynyt. Mahtoikohan mennä nuppiisi, epäilen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eiveteletuo kirjoitti:

En ole nähnyt kannaottoja sukupuolettomaan kasvatushypetykseen, tunnustuksellisen esiopetuksen ja päiväkotihoidon katoamiseen, johon liittyy kirkon poistaminen kasvuympäristoöstä ja virsien sekä hengellisten laulujen käytön kieltäminen. Sinkkonenkin uskaltaa laittaa arvovaltansa peliin perinteisten arvojen vuoksi., mutta munattomat vain hyssyttelevät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu