säteellä. Ei mitään järkeä !!!!!!!!!!
Lapualla 5 liikenneympyrää parin kilometrin sät
rahanhaaskoota
16529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Liikenneympyrä on yksinkertainen ja halpa ratkaisu liikenneruuhkiin
Lapualainen liikenneruuhka esiintyy vain pyörällemenneessä ja yksinkertaisessa päässä. Lapualla huonosta tai olemattomasta kaupunkisuunnittelusta johtuen paikkakunta on täyttymässä kalliilla katurakennelmilla. Toi liikenneympyrätiheys paikkakunnan koon huomioonottaen vaikuttaa jo koomiselta. Ilmeisesti katurakentamiseen rahaa riittää vaikka kaikesta muusta tingitään, mikä lienee sitä korvienväliin ahtautunutta siltarumpuajattelua.
Luottamusmiehet ovat luovuttaneet päänsä sisällön pururatojen korjausiin. Täten kustannukset pysyvät kurissa.
Mihin ne Honkimäen pururadan valot lähtivät ja kenen luvalla? Jos ei selitystä löydy, niin haetaan pois. Liitännäisseuraamuksineen.
Ei todellakaan mitään järkeä. Kiinnostaisi tietää, kenen vastuulla ja millä järjellä Lapuan teitä on suunniteltu.
Siinä jo harijootellaan -mihinkä lähtis
https://www.youtube.com/watch?v=m2rfN9xGFwE
Meneekö pää pyörälle?
Hieno! Kyllä tuosta nyt kelpaa ajella upouuteen kauppakeskukseen. Aloittaja haluaisi ilmeisesti istuskella samanlaisessa ruuhkassa kuin koverossa oli Shelliltä lähtiessä? Kiertoliittymä on ainoa joustava ja turvallinen risteysmuoto, oli liikennettä enemmän tai vähemmän.
Kerrankin Lapualla on pysytty kelkassa mukana.
Lapuan ainut liikenneruuhka on Latojantien ja Simpsiöntien risteyksessä parhaana kauppa-aikana, mutta siihen toisen liikenneympyrän läheisyyden vuoksi ei taidakkaan mahtua enää uutta ympyrää. Tässä yksi hyvä esimerkki siitä, mihin huono ennakkosuunnittelu voi johtaa. Lapuallahan ei ole pitkiin aikoihin pysytty näissä asioissa kelkassa mukana vaan on tehty, mitä milloinkin sylki suuhun tuo.
Ei toisen ympyrän läheisyys estä tekemästä siihen toista kiertoliittymää, mutta kovin isoa ympyrää siihen ei mahdu.
Entistäkin koomisemmaksi liikenneympäristö ainakin muuttuisi.
Ootta te viisaita. Oikeita joka alan asiantuntijoita. Hah hah hah hah haa.
Saarenkujallekkin on yhtäkkiä ilmestynyt kevyenliikenteen ympyränpuolikas, joka ei ala mistään, eikä lopu minnekkään! Menkääs ihastelemaan sitä älynväläystä sinne Rannan kaupan nurkille.
Perkale....joko joku keksi saman? Meinasin esittää, että etsittäis joku keskeinen, näkyvä paikka ja rakennettais siihen spiraali, ei alkais mistään, eikä päättyis mihinkään....Se olis kuin Viulunsoittaja katolla, joka laulaa:" Yhdet hienot portaat veis ylöspäin ja yhdet toisi alaspäin ja yhdet, huvinvuoks, ei minnekään"......Olis siinä naapureilla taas jutuntynkää...heh.
Huonohko yritys panna leikiksi absurdit katusuunnitelmat.
Sinäpä kärttyisä veikko oot. Lähäre mukaan, niin ajellaan autolla kaikki liikenneympyrät ja kahteen kertaan.
Lapusn tiet ovat hurjastelijoiden terrorisoimat.