Turun parkkimaksuvarkaat olivat kerran kuussa soittaneet palkkatoimistoon ja kysyneet: "Saako tästä vielä palkkaakin?".
Ja melko nopeasti terävät päät kaupungin hallinnossa arvelivat yli 20 vuoden soittelun jälkeen, että miehet saattavat olla hämäräpuuhissa.
Ja melko nopeasti terävät päät kaupungin hallinnossa arvelivat yli 20 vuoden soittelun jälkeen, että miehet saattavat olla hämäräpuuhissa.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tyksin parkimittariin laitto vanhusta kyydittänyt henkilö 2€, se ei toiminut mittarille kelpasi kyllä kolikko. Mittari ei toiminut 2 eurolla. Henkilöä harmitti kyseinen asia oli jo 2010 vuodenpaikein yhteydessä pysäköinti valvontaan. Arvonlisää maksavana henkilönä valitti, kun se kaksi euroa sisälsi ALV:tä mikä kuuluu maksaa verottajalle. Pysäköinti valvonnasta ohjattiin mittarin tyhjentäjälle, mikä kertoi, ettei tienyt siitä mitään? Meni jonkun verran aikaa myöhemmin Turussa olevan puolueen piiritoimiston lähellä Keskustaa tyhjensi pysäköinti mittareita kolikoista, piruttas tuli huomautettua jokos nyt on niitä 2 eurosia löytynyt ylimääräisiä?
Kahdeksankymmentä luvulla Helsingin rautatie aseman vessan hoitaja myi VC:ssä kävijälle samaa lippua vessa käydessä. Tämä tuli ilmi siinä, kun tyttö ystävä meni naisten ja minä miesten puolelle. Siihen aikaan oli no pääsyliput niin tärkeitä säilyttää. Huomasin sarja numerot ei täsmää. Maksoin volempien sisään pääsyn herrasmiehenä.
Myöhemmin pilkun nussiminen toi minulle 15snt takia kielon, mikä sekin sisälsi alv:tä 2.9 sntiä portti kielon kahvila ravintolaan. Tässäkin olisi ollut parempi antaa homman jatkua edelleen. Läpsy piti vähäpätoisenä ja ei menettänyt mitään hänen mielestään, porttikielto jatkuu edelleen, kuittia ei saanut virheelisen korjauksen jälkeen. Toimitusjohtaja ei vastannut oliko päivän kassassa 15 sntiä liikaa, vai ei?
Tarttisko tuon yhden tyypin opetella edes alkeelliinen lauseen rakenne.......
Faktaa on, että suurin osa varkauksista on vanhentunut ja Turku jää nuolemaan näppejään!Törkeässäkin varkaudessa rikos vanhentuu 5 vuodessa! Jatkettu varkaus on poistettu laista, ettei senkään perusteella voida enää tuomita...
Onko tietoa keitä nää Turun kavaltajat on ? Miehiä, naisia , sos.dem puoluekirja ?
Olen valitettavasti huomannut, että Turun kaupungin monissa työpisteissä virkamiehet ja työsuhteiset varastavat työaikaa ylipitkillä kahvitauoilla (yksi max 12 min) ja käyttämällä työaikaa yksityisasioihin ja lorvimiseen. Tämä on erittäin yleistä.
Kopiokonetta ja puhelimia käytetään yksityisasioihin. Varkautta sekin on.
Taksiseteleitä käytetään bussin sijasta.
Sukulaisia suositaan töihin. Paras on siinä SDPn jäsenistö.
Olet siis kaupungin hommissa? Valitettavasti.
ei ne sukulaisia palkkaa vaan kaupunkiin. en tiedä. ulkomaisen tytäryhtiössä lapsenlapsen isoisä, isoäiti, isoisä, isä. työtön työnhakija jonon ohi heti töihin. saman sukunimen omaavan puoliso rakettinousussa molemmat johtotehtävissä. kriitikot savustetaan pellolle esim kiusaamalla ja häiritsemällä. sdpstä pari piirua oikealla oleva puolue, elinkeinoelämää lähellä
Hahhah! Voi niin turkulaista! Vieläkö joku kehtaa puhua jostain "toriparkista"?
Turku ei koskaan petä!
Tutkinnassa entinen huippukiekkoilija, kuka?
Solkungen????
Eihän sieltä muita huippu kiekkoilijoita ole tullut kuin nuo Koivun veljekset ja ne ei varmaan ole töissä kaupungilla parkkimittareita tyhjentämässä.
En usko!
Kyllä on uskottava.
Vein retsfgki. Teki hirviänä maalija etmonton öilersille aikonaan. Mutta samalla minullanon ripulitti. Auttaako parkkiraha ripulittiin?? Kysyn.
Aku ankka.
Liika uteliaisuus yleensä jossakin vaiheessa kostautuu. Olisi pitänyt olla vain suu supussa ja olla tyytyväinen jokavuotiseen palkankorotukseen ikälisineen, ja vain hiljakseen nyppineet niitä kolikoitansa silloin tällöin.
Testaa, tarvitsetko tekoniveliä. Turkulainen kun olet...
Kaupungin suojatyöpaikat= pysäköinti mittarien tyhjentäjillä täytetty. mutta ketkä jatkaa niitä hommia !?
Tässä taas nähdään. Ex urheilijoista ei pääsääntöisesti ole mihinkään vapailla markkinoilla oleviin työpaikkoihin. Kaupungille suojatyöpaikkaan keräilemään kolikoita pysäköintimittareista. Onnea Turku!
PIkkari Virtanen on nykyään Mittari Virtanen, mutta on toinen kiekkoilija Lätty ...mäki. Epäilen, kun se lähti tuosta duunista jo aikoja sitten pois. Kuka tuo toinen kiekkoilija sitten on? Neljä mittarityhjentää oli toimessa. Kaksi ei ole edes ollut epäiltynä. Turun Sanomat tänään: Nyt on kolme saamassa syytteen, joten kolmas ei liene ainakaan mittareita tyhjentänyt. On kuitenkin kaupungin palkkalistoilla. Tuton maileri on vielä suurmpi mysteeri. Tutossa ei ole keskimatkan juoksijoita ollut sitten nuorten EM-kultaa 1500 metrillä juosseen nyk. kunnallispoliitikassa mukana olevan demaripomon. Niin tämä poliitikko on vedenjakelussa ja tämä pulju ei ole enää vuosiin parkkimittareita kaupungissa tyhjentänyt. Eli keitä nämä kaksi muuta kaupungin työntekijää sitten oikein ovat?
Kävin Berliinissä Suurkaupungin pysäköintinaksut ovat huomattavasti Turkua pienemmät. Pienin maksu on 5 senttiä.
Turun valtuusto on siis suurin varas.
Huijarit ovat vieneet myös yksityisilä suoraan rahaa. Satamassa laitoin rahaa mittariin vuorokauden tarpeessen ,niin ei antanut kuittia. Sinne soitettuani selittivat jotain käsittämätöntä ja asian jätin siihen. Toisesta automaatista sain....kunkapaljon tällaisia tapauksia....elikkä yksityinen on kärsinyt tappion ei kaupunki...Tästä johtuen en käytä kuin todella pakon edessä mittareita ja parkkihalleja. Huijareiden nimet julki....
Sataman mittarit eivät tuloudu Turun kaupungille vaan satamayhtiölle.
No siinä sitten toinen tutkinnan kohde.
Aina saamme lukea Turun talousahdingosta. 2007 - 2017 mittareista vietiin ainakin 875 000 ja siihen päälle 10 v vanhentuneita kolikkonostoja. Eipä ihme kun päiväkodeissa ei voida antaa välipaloja.
Luin työpaikalle tullutta Virallista Lehteä. Se on Suomen kuivin ja puolueettomin lehti.
Turun kaupunki ilmoittaa kadottaneensa kolme panttikirjaa a 100.000 euroa eli yhteensä 300.000 euroa. Huolellista näyttää Turun virkamiesten toiminta olevan, kun arvopaperitkin katoavat. Kuolettaminen maksaa rahaa, jonka todennäköisesti maksavat veronmaksajat eivätkä "kadottajat".
300.000 euroa on yli kolmannes kolikoista.
Miksi Turun pysäköinnin esimiehiä ei eroteta ?!
Moni tiesi kuulemma asiasta?
Ja miksi pysäköinninvalvonta toimii ainoastaan klo 10-14?
Muuten valvojat varmaan koulutuksessa?