Saako sen jälkeen tienata vapaasti sen seuraavat 12kk?
En ymmärrä miksi kela haluaa 12kk palkkatiedot jos ilmoittaa selvästi menevänsä joulukuussa töihin ja hakee VAIN 2 edeltävälle kuukaudelle asumistukea kun ei ole vielä päässyt töihin ja palkoille?
Jos hakee asumistukea vain 2kuukaudelle?
7
724
Vastaukset
- klealogikue
He haluavat todistuksen siitä että menen töihin 1.12 ja tiedon tulevasta palkastani ''ilman lisiä''
hm ? - Lawetorder
Kummallinen juttu, mutta voi johtua siitä että, asumistuki myönnetään vuodeksi kerrallaan jolloin asumistuki tarkastetaan, eli sitä anotaan vuodeksi, mutta kela ilmoittaa ja vaati ilmoittamaan muutoksista.
Tulojen muutos, asuinpaikan/paikkakunnan muuttuminen, vuokra määrän muuttuminen, ruokakunnan muutokset.
Eli kyse on siitä, että asumistukea ei myönnetä lyhyelle ajalle, vaan haet normaalisti ja sitten ilmoitat muutoksesta, eli tulot jolloinka asumistuki tarkistetaan ja mahdollisesti jos tuloraja ylittyy tai ainakin pienentää mahdollista asumistukea.- ap121212
Silloinhan siinä ei ole mitään tarkastettavaa jos ja kun saisin asumistuen 2kuukaudelle, niin irtisanoisin sen samantein ja päivittäisin heille etten asumistukea enään tarvi koska olen aloittanut työssä 1.12. ?
- 59623
Siinäpä se, että sinun ei missään nimessä pidä ilmoittaa Kelalle hakevasi tukea vain 2kk ajalle eikä mainita sanaakaan työhönmenosta. Haet tukea 1.10. alkaen ja ilmoitat tällä hetkellä tiedossa olevat tulot. Kun tässä on kaksi vaihtoehtoa:
1. Teet kuten edellä sanottu, Kela laskee asumistuen tämän hetken tulojen perusteella ja jos olet työtön ja elät työttömyyskorvauksella, todennäköisesti asumistukea saatkin. Lakkautat sen 2kk päästä, kun ihan yllättäen työllistyt.
2. Ilmoitat hakevasi tukea 2kk ajalle ja Kela haluaa tietää palkkatulosi 1.12. alkaen. Tuki myönnetään 12 kk tulojen perusteella ja jos ei ihan pienipalkkainen työ ole, et saa tukea, kun keskiarvotulosi on riittävä, vaika et työtuloa saisikaan vielä.
Tukea ei myönnetä lyhyelle ajalle. Siksi ei saa mennä sanomaan, että on menossa töihin.
- öoihaoi
Heitän oman kysymyksen väliin. Eli saan nyt vähän asumistukea tulojen muutoksen jälkeenkin, enkä edes tiedä miksi. Ilmoitin tarkistukseen tulojen muutoksen jonka jälkeen en saisi laskurin mukaan uutena hakijana ollenkaan asumistukea. Mutta päätös olikin että "koska tulosi nousevat alle 400 e /kk" niin tuki pysyy ennallaan. Outoa. Siis voinko hilata jatkuvasti tuloja ylemmäs menttämättä asumistukea, jos kertakorotus on alle 400e?
Kuitenkin nyt ongelmana:
Aloitan tod näk kesätyöt toukokuussa ja tulot nousee enemmän kuin 400 e. Eli kannattaako minun tehdä asumistuen tarkistus vai lopetus? Tarkistuksessahan on se etu, että voisin saada vielä kesäkuunkin ekstraa, jos aloitan työt esim 2.5. Se sääntö että tuki tarkistetaan sitä kuuta seuraavan kuun alusta, kun tulojen muutos on ollut voimassa kuun 1. pv lähtien.
Entäs kun haen asumistukea uudestaan syksyllä kun tulot tippuu tälle samalle tasolle. En vissiin saa ollenkaan, koska laskurin mukaan tosiaan en saa uutena hakijana nytkään.
Onko niillä joku aikaraja, että pitää hakea keskeytystä/lopetusta, taikka katsotaan vanhaksi hakijaksi? - Omakohtainenkokemus
Kannattaa ilmoittaa työn alkamisesta ja tehdä tukeen tarkistus, tällä vältyt siltä, että jos myöhemmin olet tuen tarpeessa, sitä tarkistetaan kuitenkin työn alkamisesta lukien. Ainakin vältyt aiheettomilta liikamaksuilta..
- wqwqwqwa
Tuki myönnetään lyhyelle ajalle minimissään 1 kuukausi MUTTA jotta näin tehtäisiin sen vuokrasopimuksen pitää olla määräaikainen. Eli jos haluaa kikkailla niin vuokrasopimus pitäisi saada aluksi määräaikaisena senpituisena kuin "kikka" vaatii.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282631- 1272293
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1152004- 1291983
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121723Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161471258Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291142Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901105Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt901080Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno361019