Uimahalli asiaa.

Älkää velkaannuttako kaupunkia tämän takia, entistä velkaa on jo tarpeeksi. Tyytykää kohtuuteen, uusi lama on jo tulossa. Koulut kuuluu perusvelvollisuuteen, uimahalli on tärkeysjärjestyksessä viimeisten joukossa. Entiselläkin pärjätään hyvin ja vaikka sitäkään ei olisi, olisi silti tultava toimeen.
221167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Iisalmen+uimahalli+on+valmistunut+1974+ja+on+nyt+käyttöikänsä+päässä+.+Vaatisi+todella+mittavat+korjaukset+n+80%+uuden+hinnasta+menisi+korjaukseen.+Lisäksi+nykyinen+uimahalli+on+käyttäjä+määriinsä+nähden+liian+pieni.++Nyt+kun+tehdään+uusi+halli+joka+on+energia+taloudellisempi+käyttää+niin+siinäkin+tulee+säästöä.+Uudella+hallilla+pärjätään+50+vuotta+eteenpäin....Niin+kouluthan+nyt+on+Iisalmessa+korjattu+tai+tehty+uudet+.

Äänestä
  • Vielä kun saataisiin naapurikunnat osallistumaan rakennuskustannuksiin, sillä Sonkajärven, Vieremän ja Lapinlahden kuntien asukkaat käyttävät hallia ahkerasti.

    Äänestä

  • uimamaesteri kirjoitti:

    Vielä kun saataisiin naapurikunnat osallistumaan rakennuskustannuksiin, sillä Sonkajärven, Vieremän ja Lapinlahden kuntien asukkaat käyttävät hallia ahkerasti.

    Aivan, Iisalmihan on tässämielessä yleinen Kela, joka antaa myös erilaiset alennukset, erimuodoissaan naapurikunnille, ilman, että kunnat varsinaisesti tukevat rakennusta itseään. Kiitokset tästä hyväksynnästä.

    Äänestä

Haapajärven uusi uimahalli on maksanut vain 5,8 miljoonaa. Mikä sen hinnan täällä saa 13 miljoonaan nousemaan.

Äänestä
  • Oisko sinne rakennettu osimoilleen puolta pienempi uimahalli?

    Äänestä

Uimahallin hintaan vaikuttaa hallin koko, allas neliöiden määrä ja altaiden syvyys. Kuopioon valmistuu uusi uimahalli vuonna 2020. Sen kustannusarvio on 52 milj euroa. Siinä summassa on mukana myös jäähallin saneeeraus . Uimahallin osuus n. 40 milj. euroa. Voidaan ihmetellä miksi Kuopioon ei saada uutta hallia samalla rahalla kuin Iisalmeen. n15 milj eurolla. Varpaisjärvelle Peeässä saa rakennettua paikkakunnan tarpeisiin sopivan kaupan 2 milj. eurolla kun esim. Iisalmen Prisma maksoi 20 milj. €

Äänestä
  • Kyllä Iisalmeen riittäisi paljutyyppinen maauimala ja kesällä sitten järvessä.

    Äänestä

  • Osuuskauppa Ps investoi vain omalla tulorahoituksella, ei siis velalla. Siitä olisi kaupunginkin hyvä ottaa esimerkkiä!

    Äänestä

Älkää tyrikö nyt sitä valtion avustusta. Kyllä me Iisalmelaiset jaksetaan odottaa 1-2 vuotta sitä, että se rakennetaan entiselle paikalle. Suurempi se vahinko on, jos menetetään valtionapu ja joudutaan sitten muutoinkin maksamaan uudelle paikalle rakennetusta useita miljoonia enemmän, kuin jos se rakennetaan entiselle hyvälle paikalle.

Äänestä

Uimahallissa+kävijöistä+vain+n.20%+osaa+uida.+Yleinen+saunaosasto+riittää.

Äänestä

Sullekin olis uinti ihan hyväksi. Siellä vois tajuntasikin laajentua.

Äänestä

Eikö kerralla kylpylä, vesiliukumäkineen ja erilaisine porealtaineen? Iisalmessa ei oikeastaan mitään houkuttelevaa lähikuntien asukkaille ja lomamatkalaisille. Lapsillekin lähimmät aktiviteetit Sotkamossa ja Kuopiossa. Ja ehkä samaan yhteyteen jotain Hoplopin tapaista kiipeily juttua myös.

Äänestä

Tuo oli viisaasti kirjoitettu.

Äänestä
  • Ei taida kuulua kunnalle, ennemmin yksityisille toimijoille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei taida kuulua kunnalle, ennemmin yksityisille toimijoille.

    Ps:sän/Ps:sän kannatus nousee, kansa valitsee! Verorahat vain suomalaisten omiin investointeihin ja palveluihin!

    Äänestä

Turha rutista,uuden hallin teko ja aloitettu.

Äänestä
  • Kylläpä oli tänään la 26 päivä heikot löylyt. Mistähän johtunee?

    Äänestä

Vai niin. Uutta tehdään jo nyt. Voi sentään. Onneksenne kaupunki on niin järkevä ettei lähtenyt rakentamaan veronmaksajien rahoilla. Rakennusyhtiö on tehnyt sopimuksia kaupungin kanssa käyttövuoro maksuista Uimaseuran ym. muiden kanssa . Näillä maksuilla kustannetaan kulut ja velat.
Paitsi että kaupunki lienee takaajana lainoille, joita raketaminen edellyttää. Sittenpä tuo yritys joutuu maksuvaikeuksiin ja kaupunki maksaa lainat. Kaupunki ei ottanut velkaa, mutta maksaa kuitenkin. Verotuksessa tuo sitten näkynee jotenkin. Nostattavasti. Näin ne kaupungit toimivat yleisesti. Tilipäätös näyttää ettei velkaa ole otettu. Takauksia on vaan kaatunut päälle järkyttävästi. Onneksi velkaa saa helposti.

Äänestä
  • Vaikuttaa siltä, että et ymmärrä edes sitä kuinka vähän sinä ymmärrät.

    Äänestä

Onneksemme päättäjät ja puuhamiehet ymmärtää.

Äänestä
  • Paikoissa joissa oikosulkua ei voi tulla, kuparitahna toimii lämmönjohtimena hyvin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suusäkkiämyöten kirjoitti:

Älkää velkaannuttako kaupunkia tämän takia, entistä velkaa on jo tarpeeksi. Tyytykää kohtuuteen, uusi lama on jo tulossa. Koulut kuuluu perusvelvollisuuteen, uimahalli on tärkeysjärjestyksessä viimeisten joukossa. Entiselläkin pärjätään hyvin ja vaikka sitäkään ei olisi, olisi silti tultava toimeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu