Kansa istui korvat luimussa, hartiat lysyssä ja käsiään nyrkkiin puristellen, oli kutsuttu sanelukokous, eikä mikään aito kuulemiskokous. Etupuoli saneli, alisti ja valisti, kuulijat katseli, puhisivat ja mulkoili, näinhän se Pyhäjärvellä yleensäkin on. Vaalien aikaan ollaan niin yhtenä korvana ja syli avoimena asioille, huolille, vaan annas olla kun on valtakirja muilutettu itselle, alkaa pakoili ja piilottelu "rintamassa" ja purnaajat pistetään oikomaan vain omat räsymatot.
Muumit pakotettiin kanoottiin
luolamuumit
43907
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Molemmissa, niin sanelukokouksessa kuin kuulemistilauudessa on sama tilanne, eli kuulijat kuuntelee! Onhan se harmittavaa Ruotasen kyläyhteisölle kun koulu loppuu, mutta järki pitää ottaa käteen talousasioissa! Joskus se koulu loppuu kuitenkin...
Neljä vuotta elettiin kuin siat pellossa, syötiin olevat, entiset ja tulevat. Jälkiruokana kuntalaisten parhaaksi maksettiin mm. yhdelle kaupunginjohtajalle täysi palkka kotiin , toiselle virattomalle, tosin ohjeistuksia toteuttaneelle k-johtajalle, mukavan miehen mieliksi ja yläkerran huoneen persoonamiehittämisestä.
Nyt lipsuu sukset, kun on ylämäki edessä, velat sylissä ja kassa kirskuu tyhjää.
Pistetään koulu, niin vaikka kolme, lihoiksi ja ollaan rinta rottingilla, että kaupunkilaisten parhaaksi tehdään kuolevaa kuntaa lunastuskuntoon.
Valittamisen jalo taito..
Minkäs sille luonnolleen voi, hän joka hyväksyy rötöstelyt, hyväksyy ne kritiikittä.
Ja hän joka ei niitä hyväksy, valittaa rötöstelyjä havaitessaan.
Hän joka nuolee rötöstelevän idolinsa peräreikää ennen ja jälkeen ruskean jätöksen, hän nuolee aina idolinsa puolesta , oli tullut kovaa tahi pehmeää palturia.
Ja hän, joka vastaa omasta puolestaan, myös takapuolestaan, pyyhkii sen itse ja kantaa vastuun omista myös valituksista. Ei teetä muilla.
Olipa osuvasti luonnehdittu!!!!!
Tosiaan, Teitä on vielä kolme henkilöä jotka kuvittelee että hallinto on toiminut rikollisesti kun hyväksyi Rinnevaaran allekirjoitetun eroilmoituksen! Voin paljastaa Teille, että siinä ei ole tapahtunut mitään rikollista, kaikkihan lähti tuon eroilmoituksen "mulkkaamisesta"! Aika ontuva selitys että paperi muutettiin molempien osapuolten sopimuksella! Eihän siinä mitään, mutta kun se muutos tuli HIRVITTÄVÄN kalliiksi Pyhäjärven kaupungille/veronmaksajille! Tämän tunnustaa jo "vanhat" Proolaisetkin!
Proosta siis tuli Pröö
siinäpä tuli oikea emävale, " kun muuta mahdollisuutta ei ole".
"Kyllä kansa tietää" asiasta on oikeuden päätös.
Ja höpöttelet vahvasti omiasi. Mitään ylimääräisiä kustannuksia ei olisi tullut, ellei olisi hölmöilty vuonna 2013. Jos kaupunginjohtaja olisi saanut rauhassa palata virkavapaalta postiaa, luulen ja suurin osa kaupunkilaisistakin sen jo tietää, että moni asia olisi paremmalla mallilla. Uskoisin.
Olet toivoton ja toivomus toivonsa menettänyt.
Mitä se on?
Annas, kun selitän, mitä tarkoitan.
Ensinnäkin, vaikka kuinka usein toivomusponnen toistat että "en minä vaan ne muut", niin kallis totuus vahingontekijästä/-öistä ei enää muutu
.Vuoden 2013 alusta alkaen törppöjen kulissikokouskiusattujen kokoonpano totteli enemmän äänikingiä, kuin olisi noudattanut lakia ja järjestystä. Hänen hurmoslautapelissä valettiin niin paljon ylivertaisen vahvaa voittajan uskoa, että unohtui järki.
Järki?
Semmoinen maalasjärjeksikin kutsuttu, ja jota mm. proossa olevat käyttivät jajotkut taitavat käyttää vieläkin, paitsi ne, jotka eivät enää erota omaa kättään, onko se omassa vai veronmaksajan taskussa.
Ja sinä.
Pyörit laillisen virkavapaan myöntäneiden kimpussa, toivoen että oikea painajaisuni, jossa toivottomuudessasi piehtaroit, loppuisi ja sinua tai sinun persläpi-idoliasi, ei enää poliisit muistuttaisi, ei ikinä enää, erehtyväisyydestänne.
Turhaa haahuilua, jatkoa on luvassa.
No jotta, mitä se nyt koulukeskusteluun tämä pääpirujen reisille lurahatanut kuntalaisten pelastus taas kääntyi?.
Rahat ne rahat, olishan niitä meilläipäin tarvittu..nimittäin miljoonaa palkkamenoja hesaan ja kuhmoon.
Sulla on paha olla, oot ihan pähkinöinä ja rikki, niin rikki.
Niin, paljon on vuoden 2013 tapahtumien takia hupuloitu veronmaksajien euroja Kuhmon tuuliin ja erilaisiin lakipalveluihin ja hävittyyn oikeudenkäyntiin (2014) kaupungin varoista. No nythän ei sitten ole tulevassa marraskuun casessa kaupunki syytettynä, vaan hanslankarit tällä kertaa.
Oletko "jotakin muka tekevä" käynyt kaupunginhallituksen kokouksissa? Nehän on julkisia, kts. kuntalaki!
Proon syyskokous Kärsämäellä sikalassa.
Ketkukepukoiden syyskokous rehvakkaasti tuplapuhalluskeskuksessa.
( kahden poispuhalletun kaupunginjohtajan simpsalapim-taikaluola)
Syyskokouksessa jatketaan totutulla tavalla eli kingien jälkienhävitystä sotkemalla ne aiheetta syyllistettävien jälkiin . Puhumalla pannaan potaskaa porukoille.
Eli tuoko ne potaskalastin Kärsämäen sikalaan, varmaankin?
Siltikin se vaan on noloa, kun Keskustan syyskokouksessa syyllisyys loistaa jouluvalaistuksen kanssa kilpaa.
Näin mentiin, kun muuta mahdollisuutta ei ollut? Koonteja meidän veronmaksajien kustantamien luottohenkilöiden kokous-ja ansiomenetyspalkkioin sekä hurmassa hurjastelun lopuksi, mikä johti työsyrjintäkorvauksiin sekä huippu, kun ei enää ollut muuta mahdollisuutta, niin hippaheput sopimuksin sopi maksettavaksemme kahden johtajan palkkamallin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14524229/kun-muuta-mahdollisuutta-ei-ollut-niinko
oli ihan sieltä itestään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13677914/phj-on-vihamielinen-ja-syovyttava-ilmapiiri
tyhmenpikin päättäjä olissi havahtunut että eikö hel***ssä ole muuta mahdollisuutta maaliskuun 2013-marraskuun 2013 välissä...35 kertaa jaaronia.
Kukahan entinen armeijan kapiainen oli Ruotasen koulun kuulemistilaisuudessa alkanut räyhäämään ? ollut kuulemma täysin epäasiallinen kuulemistilaisuus, porukan olisi pitänyt kantaa ulos sellainen rähisijä
Ruotasen koulun lakkauttamispäätös esitys on lainvastainen, valtuusto on päättänyt 2016, että talouden tasapainottamisesta sivistyslautakunnan on tehtävä suunnitelma vuoteen 2019 mennessä, nykyiset esitykset ei ole valtuuston päätöksien mukaisia.
Jaahas, vai nyt on jo esityksetkin laittomia Proon mielestä! Eikun valituksia ja eriäviä mielipiteitä kehiin esityksistä! Taitaa HO:n käsittelijät ratketa jälleen hallitsemattomaan naurun purkauksen kun lukevat näitä Vesiperän VPK:n aivoituksia!
Kepuketkulat lasketaan savusaunapohjalta.
olisivat rutiininomaisesti valittaneet jo mutta kun tippuivat valtuustosta se ei onnistu minkä takia ovat sen jälkeen kirjoittaneet valituksiaan 24lla tiputtuaan valtuustosta. Kova kohtalo äänestäjien hylkäämillä ja hermot tiukilla nyt jo omiaan haukkuvat onnettomat. Sanat sillanpolttajat jotka vielä valtuustossa ollessaan sotkivat kaiken mihin sekaantuivat. Onneksi se aika on ohi ja nämä rakkikoirat ulvoo somessa ilman että pääsevät enää sotkemaan kaupungin asioita.
Oli kyllä naurettava kuulemistilaisuus.
Kysymyksiin ei vastailtu ja hallituksen puheenjohtajaa ja teknisen puolen johtajaa ei paikalla näkynyt. Kovin on estynyt tämä tekninen johtaja kun yhteenkään tilaisuuteen ei ole tullut paikalle.
Jos asia meni liian arkaluontoiseksi kaupungin kannalta, puhuja keskeytettiin.
Tämä Pyhäjärven politiikka toimii kuin joku mafia.
Puheenjohtajana toimi Kosken Heikki.
Sivistysjohtajamme valehtelee ihan yleisön edessä ja turvautuu teknisen puolen taakse välillä muka tietämättömänä. Olisi luullut tässä vaiheessa olevan jo tietoa tarpeeksi.
Siinäpä se kun vaikka saisitkin vastaukset esittämiisi kysymyksiin viisi minuuttia ja esität samat kysymykset uudestaan. Samaa toistoa kun hyvin lukuisat avaukset samoista aiheista.
Jos kuulemistilaisuus oli naurettava miksi kutsuisit säännöllisesti toistuvaa toimintaasi missä nimeät ihmisiä joita haukut ja anonyyminä kuinkas muutenkaan? Toinen kysymys vaikka et vastaa edelliseenkään kysymykseen tuleeko mieleesi ihmistä jota et olisi vielä haukkunut ja edelleen puskista huutamalla kuinkas muutenkaan?
Siinäpä se. Niitä vastauksia olisi pitänyt saada jo paljon aikaisemmin ja viimeistään tässä kuulemistilaisuudessa olisi pitänyt olla paikalla kaikki asianosaiset. Miksi ei ollut?
Ehkä täällä keskusteltaisiin vähemmän, jos kaupungin puolelta asiat olisi hoidettu oikein?
Minä en halua muuta kuin totuuden ja se pitäisi kuntalaisille suoda. Edelleen niitä vastauksia odottelen.
Höpsis nyt ei ole mistään muusta kysymys, kuin kouluverkkoasiasta, vasemmisto, demarit, proo ja osa kepustakin tulee kannattamaan asian pöydälle panoa ja palata lainmukaiseen menettelyyn
^Kyläläinen, valtuutettu Jouni Jussinniemi kertoi, että jonkun koulun liikuntasalissa on aistittu pistävää hajua ja siellä olisi teetetty kesällä VOC-mittaukset."
Kyseisessä salissa on harrastettu liikuntaa ja haju on hiki.
Kepun johto on ottanut hampaisiin Ruotasen alasajon, siitä lienee kysymys, mutta saattaa olla virhetikki, vasemmisto, demarit ja proo pyhäjärvi ja osa kepusta ei tätä politiikkaa hyväksy, sen näkee jatkossa miten menee
Vanhalla Ärrällä tuumattiin että esimerkiksi koripalloa pelatessa ei saa juosta ollenkaan, vaan pelkästään kävellä! Jos sittenkn meinaa tulla hiki niin pitää pysähtyä. Näin säästytään ikävältä hien hajulta.
palstan tasoa hyvin kuvaava nimimerkki "Ilmapiirimielisairaala". Samat "ilmanpilaajat/sillanpolttajat" edelliskaudelta jatkaa saman parissa näillä sivuilla tiputtuaan valtuustosta. Kukaan ei ole mitään ei enää edes pro vaan sen pelkästään pron varamiehet varjoineen joissa asuu kaikki viisaus. Vuosia proota julistaneet näillä sivuilla ollen nyt se osapuoli joka mustamaalaa jo prootakin.
Olet+hyvin+lapsellisen++itserakas+ja+naivi,+näet+kyllä+rokan+muiden+kirjoittajien+silmässä,+mutta+et+näe+halkoa+omassa+silmässäsi?+Perin+puolueellista+ja+valikoivaa,+eikö?
Sinut+tunnistaa+kommentointien+virrasta,+suorastaan+hyppäät+pöydälle+persoona+hehekuen+vihaa+ja+kostonhimoa,+kaunaa+ja+omaa+heikkouttasi+peitellen++roikut++somessa+24/7,+itseasiassa+joka+jeesuksen+päivä.
+Sinut+erottaa+muista+kommentoijista+kätevästi+eli+++sairauteen+saakka+jatkuvasta+proon+syyllistämisestä,+valtuustosta+tippuneiden+pilkkaamisesta+ja+mitätöimisestä+laajalla+skaalalla.
Jos+syyllistämisesi+olisi+edes+10%+totta,+niin+toki+maaninen+rääpimisesi+nääyttäytyisi+eri+kulmasta.+Mutta+kun+nalkuttava+tyylisi+ole+totuuteen+edes+pyrkivä.
Siirrät+kaunaisen+katkeruutesi+eli+kokeneiden++töppöilyt,+valitsemiesi+proon+edustajien,+vielä+näköjään+entisiin+syytteeksi,++saadaksesi+tilaa+hengittää+omassa+sapessasi.
+Niin,+kun+et+todella+rämpiessäsi++enää+muuta+voi,+epätoivoosi+valoa,+tutkintavastaavat+kyllä+voivat,+nimittäin+pykälä+pykälältä+perkataan+vv.2013-2017+valtuustokausi++niin+viranhaltijaesittelyistä+kuin+"ei+muuta+mahdollisuutta"+esittelyistä+.+
Muistinpalautuksena,+noina+vuosina+ajettiin++kunta+mutasarjaan+niin++maineessa+ja+kunniassa.+
Hallinnon+toimintamalli+oli++kuin+ajettaisiin+räjähteillä+lastattua+luotijunaa,++oli+puikoissa+++JT+hallitus+tai++AK+hallitus+ja+molempien+kokeneiden+lusmuilessa+todellisesta+vastuusta,+syyttömät+muumit+pakotettiin+kyytiin..+
Lopputuloksia+keräillään+tällä+vaalikaudella,+samojen+kokeneiden+johtaessa+ja+pyrkiessä+viemään+niin+kokemattomat+kuin+kokeneetkin+suven+per****seen.
+Edelliskaudella+päätavoite+kosahti+syliin+eli+vatkattuaan+aikansa,+kaupungin+viisaiden++käyttämä+kyseenalainen+kahden+johtajan+palkkamalli++pyörii+yhä+koneistossa.+Selänne+ppky+upottaa+palvelugenrensä+Pyhäjärven+syvänteeseen,+sieltäpä+naaraatte+jos+suinkin+saatte+ylös+mitään,+koulut+laitetaan+yksi+ensin+ja+loput+jo+kolkkaa+nillkoilla+kiinnimennen.
Kokemuksesta+ei+ole+ollut+eikä+ole++mitään+hyötyä,+ei+ole+ollut+vuosikymmeniin,+Pyhäjärvi++on+revitty+sisältä+ja+sivuilta,+alta+ja+päältä,+siankarsinaan+poljetaan+loput+sattumat.+Ja+se+on+taivahan+tosi,+että+kalliin,+rampauttavan+likaisen+työn+tekivät+aivan+muut,+kuin+proon+sitkeä+ja+rehti+ryhmä.
Kova kohtalo äänestäjien hylkäämillä ja hermot tiukilla nyt jo omiaan haukkuvat onnettomat. Sanat sillanpolttajat jotka vielä valtuustossa ollessaan sotkivat kaiken mihin sekaantuivat. Onneksi se aika on ohi ja nämä rakkikoirat ulvoo somessa ilman että pääsevät enää sotkemaan kaupungin asioita.
Olihan se järkytys, lieneekö omaisetkaan vielä toenneet?
Tiedetään kenellä on halua ja kykyä rasvata omaa manillaköyttään, äänestäjiin päin kumartuen ja kuntalaisille pyllistäen.
Jännä juttu, että näistä tutkimustuloksista ollaan vaiettu.
Nyt pitää valtuuston erottaa kaupunginhallitus ja valita uusi, eikä puheenjohtaja ole kepulainen, Jouni puheenjohtajaksi ja Raija varapuheenjohtajaksi, valtuuston puheenjohtajat valitaan sitten reilun vuoden päästä, eikä sitäkään paikkaa voi kepulle antaa, ainakaan ruotasen koulun sulkijoille, vaikka keskustan porukassa on ihan järkeviäkin ihmisiä, heillä on mahdollisuus nousta nykyisten kepulaisten johtopaikoille, kaupunginjohtajalle ja sivistysjohtajalle kannattaa suositella, hakeutua töihin jonnekin muualle
Joo, valtuusto ei nauti hallituksen luottamusta!
Kun et ole kokemuksesta mitään oppinut, kokeile ensi kerralla kokoomusta.
Puristele edelleen muniasi...vaan.
Lukekaapa Selänne lehdestä Kärsämäen kunnan taloudesta.
Ei huono, ihan järkevää taitaa touhu olla.
Ihan järkevää jos sivuutetaan selänne lehdessä ilmoitetut asiavirheet esim. ylijäämäkertymien osalta. Valtionosuudet, veroprosentit yms. paljon korkeammat kuin pyhäjärven velkaa per asukas paljon enemmän kuin pyhäjärvellä eli todella järkevää touhua?
toimittajien ammattitaidottomuutta vai mitä Kärsämäen kohdalla toistuvat asiavirheet talouden suhteen eri artikkeleissa? Vaihtoehtoisesti joku Kärsämäen edustajista antaa "muunneltua totuutta" kunnan taloudesta toimittajille?
Rinnevaara, rinnevaara, rinnevaaraaa......
Rinnevaaralla ei ole mitään tekemistä, kouluverkkosuunnitelman kanssa, kepunjohto on vaan pelannut korttinsa väärin ruotasen koulun lakkauttamisessa, jos se toteutuu niin sääli niitä kepulaisia, jotka jotakin asiasta ymmärtävät, ei kepun entiset kapiaiset kuitenkaan pyhäjärven johdossa pitkään pullistele, valtuuston tulee erottaa kaupungin hallitus ja valita toimintakykyinen hallitus