Kirkkoon kuuluvuus eri ikäryhm - käyristä päivitys

Hei,
onko joku jo tehnyt tästä http://aijaa.com/zcs5SB uudemman version?
Vasen reunahan alkaa nyt 70 prosentin alapuolelta.
30778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Kyllä kirkolla noita käyriä on, mutta jostain syystä niitä ei saada levitykseen...
Tai sitten tekijä masentui näkemästään ja kamaantui.

1Äänestä

Samanlaista+eri+vuosia+vertaavaa+koontikuvaa+kirkko+ei+ole+viimevuosina+uskaltanut+julkaista.+Viimeisimmän+nelivuotiskertomuksen+sivulla+30+löytyy+sama+käyrä+pelkästään+vuoden+2015+osalta,+jossa+koko+Suomen+ja+Helsingin+käyrät.http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/4D9073DDB9C38745C22576F20030A70E/$FILE/Kirkon+nelivuotiskertomus_II+osa_Osallistuva+luterilaisuus_netti.pdfJoku+näppärä+voisi+lisätä+2015+käyrän+vanhaan+kuvaan,+niin+saataisiin+eri+vuosien+vertailu+paremmin+esille.+Kuva+pitäisi+ensin+venyttää+ulkomitoilta+saman+kokoiseksi,+huomioiden+myös+50%+alaraja,+jotta+käyrät+saadaan+suhteellisesti+samoihin+mittoihin+ja+sitten+2015+käppyrän+siirto+vanhaan+kuvaan.Löytyisikö+joku+bittinikkari?

Äänestä

  • fuulaa kirjoitti:

    Uuuuhh! MS Paint:in tuskaa. Tälläinen tästä nyt tuli.

    http://aijaa.com/OeHfu5

    Mahtavaa!

    Eroja syntynyt.

    ja NYT, tämän hetken käyrä alkaisi jo 70:n alapuolelta.

    Äänestä

  • Lukuje.lasku kirjoitti:

    Mahtavaa!

    Eroja syntynyt.

    ja NYT, tämän hetken käyrä alkaisi jo 70:n alapuolelta.

    Kuitenkin 18-22-vuotiaiden hidas kehitys on pikkuisen huolestuttavaa...
    Kohortin kansa o n haasteita..?

    Äänestä

  • Lukuje.lasku kirjoitti:

    Kuitenkin 18-22-vuotiaiden hidas kehitys on pikkuisen huolestuttavaa...
    Kohortin kansa o n haasteita..?

    Ei suinkaan, vaan päinvastoin. Siinä kohdinhan käyrä menii jyrkimmin alas.

    Haaste on ensinnäkin rippikouluiässä. Se, että 10-vuotiaita kuuluu enemmän kirkkoon kuin 9-vuotiaita, kertoo vain kasteiden vähentyneen vuodesta 2005 vuoteen 2006. Mutta nopea nousu 15 vuoden paikkeilla kertoo ihan onnistuneesta kirkon jäsenhankinnasta.

    Toisena haasteena voisi nähdä yleisesti vanhemmat ikäluokat. Voi sitä 50 -vuotiaskin erota, vaikka ei olisi siihen mennessä vielä tullut eronneeksi.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Ei suinkaan, vaan päinvastoin. Siinä kohdinhan käyrä menii jyrkimmin alas.

    Haaste on ensinnäkin rippikouluiässä. Se, että 10-vuotiaita kuuluu enemmän kirkkoon kuin 9-vuotiaita, kertoo vain kasteiden vähentyneen vuodesta 2005 vuoteen 2006. Mutta nopea nousu 15 vuoden paikkeilla kertoo ihan onnistuneesta kirkon jäsenhankinnasta.

    Toisena haasteena voisi nähdä yleisesti vanhemmat ikäluokat. Voi sitä 50 -vuotiaskin erota, vaikka ei olisi siihen mennessä vielä tullut eronneeksi.

    Aika moni vieläkin luulee että rippikuolun käyminen edellyttää kirkkoon kuulumista ja lapset pidetään kirkkossa rippikoulun ja kirkkohääoption vuoksi, vaikka kirkkohäät ei suuremmin muutenkaan enää kansaa kiinnosta ja oletettavasti nuoremmissa polvissa vielä vähemmän. Jossain vaiheessa tulee tapahtumaan suuri muutos, kun uskonnottomuus on normaalimpaa kuin uskonnollisuus.

    Äänestä

Tuo+ikäluokka+15v.+on+kyllä+aika+masentavaa+katsottavaa.+25+vuotta,+ja+pudotusta+vain+5%.+Tavallaan+ymmärrän+sen,+riparilla+oli+kivaa+jo+vuonna+1980.+15v.+-+18v.+jäsenyys+pysyy+paikallaan,+ja+18v.+jälkeen+osuus+romahtaa+hurjasti.+30v.+ikäluokka+on+jo+kaunista+katsottavaa.

Äänestä
  • Kasteosuuden jatkuva lasku tulee aikanaan haastamaan 15-16 v ikäluokan kirkoon kuuluvuuden. Lisäksi 15 -16 v piikki alkaa kohta näyttämään aika epäluonnolliselta piikiltä, joka paljastaa kuinka kirkko käyttää säälimättä historian saatossa vääryydellä anastettua valtaansa väärin.

    Äänestä

Olisi hyvä tiedottaa medialle ja poliitikoille noista käppyröistä. Luulisi tolloimmankin, mm. edellä mainittujen, tajuavan niitä katsellessa kuinka ei-raamatullinen, ei-kristillinen vauvakaste vääristää törkeästi yläkanttiin kirkon jäsenosuutta alaikäisten ikäluokissa. Kauhea pudotus kirkkoon kuuluvuudessa heti 18 ikävuodesta lähtien.

Kristillinen kastehan on uskovan kaste - ensin oltava usko ja sitten halu se usko kasterituaalilla vahvistaa. Kaste ja uskonyhteisöön liittyminen tulisi olla mahdollista vain aikuisille tai kenties n. 15 vuotiaista ylöspäin. Vauvalla ei ole mitään tietoa jumalasta, joten ei voi olla uskoakaan, eikä niin ollen halua sitä vahvistaa kasteessa, ja liittyä näin uskonyhteisön jäseneksi..

Äänestä

En olisi kovin huolissaan niistä jotka liittyy kirkkoon riparin takia. Ne eroaa ensimmäisenä kun täyttävät 18 vuotta.

Sen sijaan ne jotka ei oo eroamista ikinä ajatelleetkaan tai ehkä vähän, saisivat lisäpontta ajatuksilleen jos riparin suosio olisi pienempi.

Kun nykyiset 30-kymppiset on nelkyt niin käyrä on mahtavaa luettavaa. Samalla veropohja on rapautunut, eli kirkon tulopohja ja elävät vanhoilla säästöillään.

Jopa 50-kymppiset ovat eronneet reippaasti kymmenen vuoden aikana kun 60-kymmpisillä prosentti on nyt selvästi pienempi kuin 10 vuotta sitten 50-kymmpisillä oli. 60-kympin jälkeen liikehdintä on kovin pientä joten aika hoitakoon tehtävänsä heidän kanssaan.

Nää käppyrät oli päivän piristys!

1Äänestä

Hienoa kuinka kirkkoon kuulumisen osuus aina kasvaa kun ikää tulee! Ehkä keski-iän ylittäneet ovat jo kohdanneet omassa tai läheisensä elämässä elämän rajallisuuden ja alkavat etsiä kaiken tarkoitusta ja merkitystä myös kirkosta. Nuorella iällä ollaan vielä keskimäärin harvoin sairastuttu vakavasti tai menetetty läheisiä.

En tulkitsisi käyrää kuitenkaan niin että vain kirkkoon kuuluvat elävät vanhoiksi :-) vaikka olisihan se hienoa!

Äänestä
  • Kuvittelit, että ikäihmiset ovat liittyneet kirkkoon aikuisina? Pieleen meni.

    Äänestä

  • Väärä tulkinta jos oletat vanhojen liittyvän kirkkoon. Ikääntyvissäkin eroajia on enemmän kuin liittyjiä. Iäkkäissäkin kirkkoon kuuluminen on vähenemään päin. Kun nykypäivän kolmekymppiset ovat ysikymppisiä, niin ysikymppisistä kuuluu vähemmän kirkkon kuin tämän päivän kolmekymppisistä. Nykypäivän vanhukset ovat vain eläneet aika paljon erilaisessa kulttuurissa ja heille kirkkoon kuuluminen on normi, uskoi tai ei.

    Äänestä

Miksi kirkosta eronneet eivät erota lapsiaan kirkosta?

Äänestä
  • Lapsille halutaan säilyttää mahdollisuus kirkkohäihin. Ajatellaan että voivathan itse erota kun varttuvat. Mutta tämähän on vain tätä siirtymävaihetta, kun uskonnottomuus ei vielä ole valta-asemassa. Tilanne muuttuu radikaalisti lähi vuosikymmenten aikana.

    Äänestä

  • TulevaisuusValoisampi kirjoitti:

    Lapsille halutaan säilyttää mahdollisuus kirkkohäihin. Ajatellaan että voivathan itse erota kun varttuvat. Mutta tämähän on vain tätä siirtymävaihetta, kun uskonnottomuus ei vielä ole valta-asemassa. Tilanne muuttuu radikaalisti lähi vuosikymmenten aikana.

    Ja mitä omat vanhemat sanoisivat, puhumattakaan mummista ja ukista...
    No, kylä tuokin vielä paranee.

    Äänestä

Helsingissä+kuulemma+muusta+maasta+poiketen+syntyvyys+kasvussa.+Kirkon+kannalta+huono+uutinen,+koska+Helsingissä+syntyneiden+kasteosuus+maan+alhaisin,+reilusti+alle+50%.

Äänestä
  • Kasteprosentti+Helsingissä+oli+vuonna+2016+vain+42,5+%.

    Äänestä

  • Eli kohta Helsingissä vähemmistö koulun aloittavista lapsista kuuluu kirkkoon ja kohta perään uskontokuntiin kuulumattomista tulee enemmistö. Perusopetuksessa ET:n asema on kuitenkin syrjitty, koska se ei voi nauttia enemmistö asemasta jonka kaikki oppilaat voivat halutessaan valita. Tämän ET:tä syrjivän epäkohdan muuttamisella alkaa jo olla kiire.

    "Opetuksen järjestäjä on velvollinen järjestämään sen Suomessa rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan mukaista uskonnon opetusta, johon oppilaiden enemmistö kuuluu. Tähän opetukseen voivat osallistua huoltajan pyynnöstä myös muihin uskonnollisiin yhdyskuntiin kuuluvat tai niihin kuulumattomat oppilaat."

    http://www.oph.fi/saadokset_ja_ohjeet/ohjeita_koulutuksen_jarjestamiseen/perusopetuksen_jarjestaminen/uskonnon_ja_elamankatsomustiedon_opetus

    Äänestä

Summa summarum, eniten kirkkoon kuuluvien ikäluokat ovat 15-18 ja 80 . Rippikoulu lienee ainoa syy tuohon outoon vääristymään.

Äänestä

Tätä+käyrää+tuumailin...http://aijaa.com/OeHfu5Vuoden+1990+50v.+käyrässä+näkyy+pieni+piikki,+jota+voi+seurata+vuoden+2015+75v.+käyrään.+Huomataan,+että+noiden+25v.+aikana+4%+ihmisistä+on+jollain+tavalla+jättänyt+kirkon.Siirrytään+eteenpäin.Vuoden+2011+40v.+käyrässä+näkyy+pieni+piikki,+jota+voi+seurata+vuoden+2015+45v.+käyrään.+Huomataan,+että+noiden+4v.+aikana++6%+ihmisistä+on+jollain+tavalla+jättänyt+kirkon.+Ikäluokka+on+10v.+matalampi+tässä+otoksessa,+koska+selvästi+havaittavaa+piikkiä+ei+muuten+ollut.30v.+kirkkoon+kuuluvuus+hupenee+todella+hyvää+vauhtia.

Äänestä

Kirkko lupasi, että tänään 15.1. tulee tietoa vuodenvaihteen jäsenmäärästä. Ainakaan vielä ei heidän kotisivullaan ole mitään tiedotetta.

Äänestä

Nyt on Hesarissa juttua

Äänestä
  • Iltasanomat ja Iltalehtikin ovat uutisoineet uusista luvuista. Nämä uutisethan tulee nyt mukavasti keskelle Laajasalo kohua. Toivottavasti lisää eroja, niin että menee ainakin tammikuun ennätys noin 4100 rikki.

    Äänestä

  • Selvä eropiikki alkoi pari tuntia sitten - tässä siis syy, jota äsken erillisessä aloituksessani kyselin.

    Äänestä

Nyt+kirkko+julkaisi+tiedotteen.+Jäsenosuus+71%+(71,9%+vuotta+aiemmin)+ja+jäsenmäärä+4+904+284+(4+951+785).+Eronneita+52+296+(50+119)+ja+liittyneitä+16+492+(16+979).+Eronneiden+määrässä+jälleen+pientä+kasvua+ja+liittyneiden+määrä+jatkaa+laskuaan+turvapaikanhakijoiden+rekrytoinnista+huolimatta.+Kastettujen+määrässä+33+748+(36+586)+selvää+laskua,+kuolleita+44+325+(44+774).+Luonnollista+kautta+kirkko+tekee+tappiota+vuodessa+jo+yli+10+000.++Kastettujen+osuus+syntyneistä+lienee+jo+lähellä+60%:ia.Linkki+tiedotteeseen:++++https://evl.fi/uutishuone/tiedotteet/-/items/item/17504/Kirkkoon+kuuluu+71+prosenttia+vaestosta

Äänestä
  • Kirkkoon+kuuluvien+osuus+ikäryhmittäin+käyrä+(nyt+-2015)+olisi+kiva+saada+myös+vuodelta+2017.+Jäsenosuus+vuoden+lopussa+70,77+%.

    Äänestä

  • Lukuje.lasku kirjoitti:

    Kirkkoon+kuuluvien+osuus+ikäryhmittäin+käyrä+(nyt+-2015)+olisi+kiva+saada+myös+vuodelta+2017.+Jäsenosuus+vuoden+lopussa+70,77+%.

    En tiedä onko jostain jo saatavissa riittävät tiedot, mutta ainakin tilastokeskus julkaisee 29.3.2018 väestörakennetilaston, jonka voi sitten käsin yhdistellä kirkon julkaisemaan jäsentilastoon. Ja voihan olla että kirkkokin saa vasta sitten kyseiset tiedot.

    Äänestä

Kouluikäisistä+jopa+20+%+kuuluu+kirkkoon,+vaikka+heidän+vanhempansa+eivät+ole+jäseniä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lukuje.lasku kirjoitti:

Hei,
onko joku jo tehnyt tästä http://aijaa.com/zcs5SB uudemman version?
Vasen reunahan alkaa nyt 70 prosentin alapuolelta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu