Veronkorotuksia vaihtoehtobudjetissa

Yritteliäshekku

Luin säälinsekaisin tuntein SDP:n vaihtoehtobudjettia. Veronkorotuksia yrittäjille. Näillä korotuksilla ei talous nouse ja uusia työpaikkoja ei synny. Ainoastaan työllisyysasteen nousemisella talous korjaantuu. Yrittäkää nyt keksiä jotain muuta välillä, marginaalivero% on 60 ja se ei riitä. Hei haloo! Kuka näihin vaihtoehtobudjetteihin uskoo ja kuka reaalimaailmasta vieraantunut näitä laatii?

10

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikälöylynlyömä

      Oletko se suvun läylynlyömä tollo? Väität, että diabeslääkeleikkaus ja lääkeomavasttuu nosta lamasta. Indeksijäädytykset?Perintö-ja lahjavero ale? Metsänluovustuale? Hallintarekisteri ja muu?

    • Perintö ja lahjavero pitää saada alas, helpottaa yritysten sukupolvenvaihdoksia ja siitä lahjaveron perusteena olevasta omaisuudesta on maksettu verot moneen kertaan. Metsänomistajien keski-ikä on 60 vuotta, sielläkin pitää sukupolvenvahdokset saada liikkeelle. Yrittäjävähennys on itsestäänselvä asia, SDP oli alentamassa osakeyhtiöiden veroa 20% asti. Tämä pitää kompensoida myös muille yrittäjille tai sitten pääomaverotusta on alennettava.

      Vakuutusmaksukuorien verottaminen on turhaa, koska niistä maksetaan vero kun ne nostetaan pois sopimusten mukaan. Sitäpaitsi ne keksittiin silloin kun oli varallisuusvero ja ne oli ko verosta vapaita, lisäksi vakuutuskuoret olivat perintö ja lahjaverosta vapaita 30 000 euroon saakka. Sekin etu poistui, joten uudet vakuutuskuoret ovat menettäneet paljon kilpailuetua muille sijoitustuotteille.

      • päinvittua

        Vaan köyhät maksakoon verot, tollo?


    • Eihän köyhä juurikaan maksa veroja. Töitä pitää olla ja yrittäjät luo työpaikkoja, sieltä se hyvinvointi tulee! 60% marginaalivero on aivan riittävä ja sekään ei riitä SDP:lle. Se on helppoa lupailla kaikenlaista, mutta kannattaa miettiä jotain muuta kuin kaavamaista veronkorotusta.

      • väärätleikkaukset

        Suhteesa köyhät maksaa eniten veroja,tollo. Aina vaan enemmän.


      • kökkömän

        Voihan se marginaali olla vaik sata, 11% maksetaan sipilän tavoin. Orpon kakara kehui yhteisöveron alentamisen myönteistä vaikutusta. Voitas laskee vaikka kymmeneen(10) ko yritykset ei maksa sitäkään. Tässä veronkierron luvatussa maassa makssa työtön ja pieneläkeläinen suurimmat verot. Kunnallisveroa hekään ei voi kiertää esim. yrittäjän tavoin.


      • lainlaatijat
        kökkömän kirjoitti:

        Voihan se marginaali olla vaik sata, 11% maksetaan sipilän tavoin. Orpon kakara kehui yhteisöveron alentamisen myönteistä vaikutusta. Voitas laskee vaikka kymmeneen(10) ko yritykset ei maksa sitäkään. Tässä veronkierron luvatussa maassa makssa työtön ja pieneläkeläinen suurimmat verot. Kunnallisveroa hekään ei voi kiertää esim. yrittäjän tavoin.

        Peruspäivärahassa 20% vero. Ökyrikkailla osingoissa 7%..


      • Tuollaisten osinkojen nostaminen rajattu, pitää olla nettovarallisuutta. Jokainen työpaikka vaatii alasta riippuen 300 000-1000 000 euroa. Ei sitä työntekijä maksa, vaan yrityksen on siihen työpaikkaan investoitava.


      • jättiosingit
        caseman kirjoitti:

        Tuollaisten osinkojen nostaminen rajattu, pitää olla nettovarallisuutta. Jokainen työpaikka vaatii alasta riippuen 300 000-1000 000 euroa. Ei sitä työntekijä maksa, vaan yrityksen on siihen työpaikkaan investoitava.

        Keen työntulokseila maksetaan johtajien miljoonaliksat?


      • Johtaja tekee johtajan työtä. Siitä maksetaan sen mukaan. Hyvä johtaja saa yrityksen kannattamaan ja mahdollisesti laajenemaan, silloin tarvitaan taas lisää työntekijöitä. Omistajat maksavat johtajan palkan, niinkuin muidenkin palkat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22175
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9097
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5826
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5340
    6. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      5292
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4846
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      80
      4463
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      83
      4253
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe