Veronkorotuksia vaihtoehtobudjetissa

Yritteliäshekku

Luin säälinsekaisin tuntein SDP:n vaihtoehtobudjettia. Veronkorotuksia yrittäjille. Näillä korotuksilla ei talous nouse ja uusia työpaikkoja ei synny. Ainoastaan työllisyysasteen nousemisella talous korjaantuu. Yrittäkää nyt keksiä jotain muuta välillä, marginaalivero% on 60 ja se ei riitä. Hei haloo! Kuka näihin vaihtoehtobudjetteihin uskoo ja kuka reaalimaailmasta vieraantunut näitä laatii?

10

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikälöylynlyömä

      Oletko se suvun läylynlyömä tollo? Väität, että diabeslääkeleikkaus ja lääkeomavasttuu nosta lamasta. Indeksijäädytykset?Perintö-ja lahjavero ale? Metsänluovustuale? Hallintarekisteri ja muu?

    • Perintö ja lahjavero pitää saada alas, helpottaa yritysten sukupolvenvaihdoksia ja siitä lahjaveron perusteena olevasta omaisuudesta on maksettu verot moneen kertaan. Metsänomistajien keski-ikä on 60 vuotta, sielläkin pitää sukupolvenvahdokset saada liikkeelle. Yrittäjävähennys on itsestäänselvä asia, SDP oli alentamassa osakeyhtiöiden veroa 20% asti. Tämä pitää kompensoida myös muille yrittäjille tai sitten pääomaverotusta on alennettava.

      Vakuutusmaksukuorien verottaminen on turhaa, koska niistä maksetaan vero kun ne nostetaan pois sopimusten mukaan. Sitäpaitsi ne keksittiin silloin kun oli varallisuusvero ja ne oli ko verosta vapaita, lisäksi vakuutuskuoret olivat perintö ja lahjaverosta vapaita 30 000 euroon saakka. Sekin etu poistui, joten uudet vakuutuskuoret ovat menettäneet paljon kilpailuetua muille sijoitustuotteille.

      • päinvittua

        Vaan köyhät maksakoon verot, tollo?


    • Eihän köyhä juurikaan maksa veroja. Töitä pitää olla ja yrittäjät luo työpaikkoja, sieltä se hyvinvointi tulee! 60% marginaalivero on aivan riittävä ja sekään ei riitä SDP:lle. Se on helppoa lupailla kaikenlaista, mutta kannattaa miettiä jotain muuta kuin kaavamaista veronkorotusta.

      • väärätleikkaukset

        Suhteesa köyhät maksaa eniten veroja,tollo. Aina vaan enemmän.


      • kökkömän

        Voihan se marginaali olla vaik sata, 11% maksetaan sipilän tavoin. Orpon kakara kehui yhteisöveron alentamisen myönteistä vaikutusta. Voitas laskee vaikka kymmeneen(10) ko yritykset ei maksa sitäkään. Tässä veronkierron luvatussa maassa makssa työtön ja pieneläkeläinen suurimmat verot. Kunnallisveroa hekään ei voi kiertää esim. yrittäjän tavoin.


      • lainlaatijat
        kökkömän kirjoitti:

        Voihan se marginaali olla vaik sata, 11% maksetaan sipilän tavoin. Orpon kakara kehui yhteisöveron alentamisen myönteistä vaikutusta. Voitas laskee vaikka kymmeneen(10) ko yritykset ei maksa sitäkään. Tässä veronkierron luvatussa maassa makssa työtön ja pieneläkeläinen suurimmat verot. Kunnallisveroa hekään ei voi kiertää esim. yrittäjän tavoin.

        Peruspäivärahassa 20% vero. Ökyrikkailla osingoissa 7%..


      • Tuollaisten osinkojen nostaminen rajattu, pitää olla nettovarallisuutta. Jokainen työpaikka vaatii alasta riippuen 300 000-1000 000 euroa. Ei sitä työntekijä maksa, vaan yrityksen on siihen työpaikkaan investoitava.


      • jättiosingit
        caseman kirjoitti:

        Tuollaisten osinkojen nostaminen rajattu, pitää olla nettovarallisuutta. Jokainen työpaikka vaatii alasta riippuen 300 000-1000 000 euroa. Ei sitä työntekijä maksa, vaan yrityksen on siihen työpaikkaan investoitava.

        Keen työntulokseila maksetaan johtajien miljoonaliksat?


      • Johtaja tekee johtajan työtä. Siitä maksetaan sen mukaan. Hyvä johtaja saa yrityksen kannattamaan ja mahdollisesti laajenemaan, silloin tarvitaan taas lisää työntekijöitä. Omistajat maksavat johtajan palkan, niinkuin muidenkin palkat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe