Juice Leskinen on jees!

Diggari

Tykkään Juice Leskisestä ihan helvetisti. Olen kuunnellut hänen kaikki albuminsa, melkein jokaisen hänen kappaleensa ja lukenut koko hänen kirjallisen tuotantonsa. Olen lukenut kaksi elämäkertaa ja vienyt kynttilän maestron haudalle. En ikinä ole nähnyt hän livenä, nimmaria minulla ei ole. Ikää minulla on 14 vuotta, aloitin Juicen kuuntelemisen kolme vuotta sitten. Juice tulee kestämään aikaa ikuisesti, laulut ja runot jäävät elämään, vaikka maestro itse on jo kuollut. Jos hänet unohdetaan tulevaisuudessa, nuoriso löytää hänet kuitenkin uudelleen jossain vaiheessa. Suomi ja suomalaiset tulevat muistamaan ja tuntemaan hänet aina, Juicen lauluja soitetaan ja runoja luetaan jälkipolville kymmenien, ellei jopa satojen vuosien ajan.

Juice Leskinen oli yksi suurimmista neroista. Hän oli viisas, ymmärtäväinen, terävä-älyinen ja sanavalmis taiteilija, jonka kielellistä älykkyyttä pystyy vertaamaan Mikael Agricolaan, J. L. Runebergiin ja Eino Leinoon. Leskisellä oli myös ilmiömäinen muisti. Hänen maailmankuvansa, sielunmaisemansa ja persoonansa olivat erilaisia ja erikoisia, jonka vuoksi minä arvostan häntä yli kaiken. Hän oli sarkastinen, näsäviisas ja ironinen, jolla hän viihdytti kaikkia ympärillä olevia ihmisiä.

Juice Leskinen on lempilaulajani ja -runoilijani. Hän kirjoitti laulujen ja runojen sanat hienosti ja oivallisesti. Laulujen ja runojen tarinat tulivat usein hänen omasta elämästään, ajatuksistaan ja mielipiteistään. Hän avautui tunteistaan, menneisyydestään ja ajatuksistaan hyvin harvoin toisille ihmisille, jonka vuoksi hän toi niitä julki omissa taideteoksissaan. Lauluissa ja runoissa on jotain hyvin olennaista, jotain hyvin erityistä. Juicen lauluääni ja ulkonäkö eivät olleet kauhean miellyttäviä, mutta niillä ei ole mitään tekemistä sävellysten ja sanoitusten kanssa.

Juice Leskinen ei saanut koskaan Iskelmä-Finlandiaa tai Pro Finlandia -mitalia. Tämä minua ihmetyttää yli kaiken. Hänet kuitenkin palkittiin lukuisilla muilla palkinnoilla sekä kunnianosoituksilla. Hänen kitaransa, kultalevynsä ja yli 2 300 niteen kokoinen kirjakokoelmansa ovat tallessa eri puolilla Tamperetta. Mielestäni Leskiselle pitäisi omistaa kokonainen museo sekä liputuspäivä. Hänet kutsuttiin Linnan juhliin vuosina 1986 ja 1998.

Taiteilija Juice Leskinen (19.02.1950 - 24.11.2006).

Ihmiset, vaalikaa Juice Leskisen tuotantoa ja muistoa iankaikkisesti! Kootkaa videoita, kappaleita, kirjoja sekä valokuvia kaikkiin tärkeisiin paikkoihin ja jakakaa niitä eteenpäin! Kiitoksia teille.

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pientä.infoa
    • Nuotin.vierestä

      Musiikki ei todellakaan ollut tärkeässä roolissa Leskisen ollessa lavalla. Telvisiossa esitettiin hänen kuoltuaan jokin Juicen keikkataltiointi, jossa bändi soitti täysin epävireisesti. Leskisen kehnoa sävelkorvaa se ei tuntunut haittaavan yhtään.

      Itse olisin kävellyt lavalta pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2369
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1950
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      43
      1798
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1589
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1201
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1162
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      143
      939
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe