Haapala väittää iltapäivälehdessä ,että rengit onkin vain syyllisiä Sipiläntollon hallituksen jatkoon?
Rengit syyllisiä?
junsilivatjutun
663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Rengitkö tunaripätökset tekee, eikä Sipilä?
Tää oli Haapalalta hauskajuttu..
Rengithän tekevät sitä mitä johtajat käskevät. Idea voi hyvinkin olla rengin, mutta ilman johtajan lupaa se ei etene politiikassa.
Rengit ovat usein pyrkyreitä; he näkevät vallankäyttöä vierestä ja havittelevat joskus pääsevänsä käyttämään sitä itse, kuten silloin tällöin käykin.
Haapala kertoi renkien haastattelun seikkaperäisesti, mutta varsinaisten päättäjien osuus jäi vähäiseksi, ehkä se oli tarkoituskin. Päättäjät olivat jo esittäneet oman versionsa tapahtumista.
Sipilälle ja Orpolle tarjottiin katala suunnitelma, johon he tarttuivat estääkseen uudet vaalit.
Välttyäkseen skandaalilta heidän olisi kannattanut kaataa hallitus. Ennenaikaiset vaalit on väistämätön tosiasia hallituksen luottamuspulan vuoksi.
Soini ja muut menettänyt salkut!
Renki teki likaisen työn ja ansaitsisi siitä likaisen työn lisän. Runsas palkkio olisi nyt kohtuullista tai vähintäänkin Soinin rengille ehdottama keltaisen ruusun ansiomerkki. Mikäli rengin tarina pitää paikkansa?
Haapala hauska mies. Laukkaako Sipilän narussa?