Hei!
Tietäisikö joku miten opettaa ex ravurille laukka. Hevosella on myös ongelmana pään viskominen vaikka suitset ja satula ovat hyvät. Jos joku tietäisi miten pään viskomisen saisi kitkettyä pois tai miten laukan kanssa tekisi, niin tulkaa kertoon vaan!:)
Tietäisikö joku miten opettaa ex ravurille laukka. Hevosella on myös ongelmana pään viskominen vaikka suitset ja satula ovat hyvät. Jos joku tietäisi miten pään viskomisen saisi kitkettyä pois tai miten laukan kanssa tekisi, niin tulkaa kertoon vaan!:)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pään viskely myös voi tulla kuolaimen epäsopivuudedta, vaikka olisi hyvän mittanen niin jos on niin matala kitalaki niin esim nivel kuolain voi ottaa kiinni sinne, ja hampaat, onko ne ok?
Olen opettanut ravurille laukannoston siten,että kaartessa annan laukka-avut ja samalla raipalla napsaus ulkopuolen lavalle,jos hevonen ei nosta laukkaa vaan kiihdyttää ravia pidätä takaisin rauhalliseen raviin tai käyntiin,älä anna nostaa ravin kiihdytyksen kautta.Yleensä kannattaa käynnistä nostaa laukka,onnistuu rauhallisemmin.Et kertonut miten kauan hevonen on olut ratsuna,mielestäni laukan opetusta ei kannata kiirehtiä,vaan ensin totuttaa hevonen rauhalliseen raviin ja antaa hevosen löytää uusi tasapaino,ratsastajan kanssa liikkuminen on hevoselle erilaista.Hyvä olisi myös että hevonen jo ymmärtää pohje- ja painoapuja,niitä se oppii erilaisilla kiemura-urilla ja ympyröillä.Pään viskomista olen saanut pois siten että olen ratsastanut hyvin kevyellä ohjastuntumalla,melkein vapaalla ohjalla enimmäkseen vaihtelevassa maastossa mutta myös kentällä kiemuroita ,pikkuhiljaa hepo oppii ottamaan kuolaintuntumaa ja viskely vähenee.
Kiitos neuvoista! Tästä on paljon apua:)