Uhkapeliriippuvuus ja pikavipit

kaksiongelmaa

Uhkapeliriippuvuuteni riistäytyi täysin käsistä lokakuussa ja otin pikavippejä, joiden eriä en pysty ensi kuussakaan hoitamaan. Kävin sosiaalisen luotonannon vastaanotolla. Neuvoivat vain päästämään kaikki vipit ulosottoon. Onko sekään nyt sitten paras vaihtoehto? Varsinaista sosiaalista luottoa voin saada vasta puolen vuoden kuluttua, jolloin olen todistanut, että olen pystynyt olemaan pelaamatta puoli vuotta. Toinen vaihtoehto on, että pääsen silloin velkajärjestelyyn.

7

595

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jduu3h3h3h3ehhddu

      Velkajärjestelyyn pääsee nykyään liiankin helposti, toki paperisotaa joutuu harrastamaan. Esim. lainanhakijan epärehellisyys lainaa hakiessa ei ole aina velkajärjestelyn este.

      • Oraaaakkeli

        Nettiin pääsee nykyään liiankin helposti vittuilemaan. Esim. Viestin lähettäjän tyhmyys ei ole aina viestin julkaisemisen este.


    • pelit.on.paskaa

      Niihin peleihin voisi syöttää vaikka miljoona euroa putkeen, eikä silti 99,9999 % todennäköisyydellä voittaisi pikkuvoittoja suurempia ja voisi lisäksi ottaa kaikki pikavipit mitä saa, eikä silti voittaisi oikein mitään.

    • 1x21x2

      Jos tiedät mitä teet on vedonlyönti 1 tapa ansaita elantonsa, mutta jos oot niin tyhmä että koko ajan häviät LOPETA !

      • Taitopetsari

        tuo pelit.on.paskaa. -nimimerkki on taas varmasti yksi niistä tomppeleista jotka hakkaavat lottoa, kenoa, kaikkitaieimitään-peliä yms. paskapeliä joissa palautusprosentti on 30% tasolla niin eihän se ole ihme jos kaikki rahat menee ja vauhdikkaasti vielä kaiken lisäksi.
        Näitä tyhmiä rahantuhlaajia riittää pelipisteillä vuodesta toiseen. Mitään ei opita vaikka se jokapäiväinen kympin kenolappu antaa melkein aina takaisin vain euron pari, pitkässä juoksussa tappiot kasvaa koko ajan ja jos kerran voitetaan jopa satanen tai jopa 300 euroa niin ei ymmärretä, että siinä ei ole voitettu mitään vaan saatu edellisen kuukauden tappio takaisin jos edes sitäkään.

        Sen sijaan jos pelaa urheiluvedonlyöntiä, pitkävetoa, monivetoa, vakiota jne.... on täysin mahdollista pitkässä juoksussa pelata voitollisesti.
        Pitää vaan muistaa se, että on oltava kärsivällisyyttä ja apua antaa se, että seuraa pelaamiensa kohdejoukkueiden tilannetta ja virettä. Silloin pystyy pitkävedossakin usein hoksaamaan pelintarjoajan tekemät virheet eli liian isot kertoimet toteutumiseen suhteutettuina eli ylikertoimet.

        Onnenpeleihin rahansa haaskaaville on vain ilmeisesti liian monimutkaista edes arvata 1, X tai 2 sensijaan että jahdataan jossain kenohumpuukissa 10/10 osumaa 70 numeron kentästä.


      • ohghowgoh

        "Sen sijaan jos pelaa urheiluvedonlyöntiä, pitkävetoa, monivetoa, vakiota jne.... on täysin mahdollista pitkässä juoksussa pelata voitollisesti."

        Ei kannata kuitenkaan lyödä vetoa pikavippien ja kulutusluottojen voimalla.


      • BetsariMyös
        ohghowgoh kirjoitti:

        "Sen sijaan jos pelaa urheiluvedonlyöntiä, pitkävetoa, monivetoa, vakiota jne.... on täysin mahdollista pitkässä juoksussa pelata voitollisesti."

        Ei kannata kuitenkaan lyödä vetoa pikavippien ja kulutusluottojen voimalla.

        Yleisesti ottaen ei kannata ei. Ainoa poikkeus on pelintarjoajan niin suuri virhe että se kattaa pelaamiseen otetun vipin kulut ja korot ja sen jälkeen jää vielä myös puhdasta voittoa taskuun niin paljon että vippaaminen on perusteltavissa. Myös jos on jotain ns. sisäpiirin tietoa eli sopupeli kyseessä ja tietoon voi varmasti luottaa, niin silloinkin voi olla vippi pelaamisen rahoittamiseen perusteltua, milloinkaan muulloin ei.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1230
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1147
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1125
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      965
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      918
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      734
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      682
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      662
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      540
    13. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      135
      530
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      505
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      490
    17. 43
      477
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      42
      468
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      456
    20. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      85
      444
    Aihe