2 autoa samat kilvet.

laihialaanen1

Onnistuuko jos kaksi kaveria ostaa samanlaiset autot ja laittaa toiseen samat kilvet kun toisessakin. Sitten ajellaan samalla vakuutuksella ja samoilla veroilla ja katsastaa tarvii vain toinen auto, ja kulut laitetaan puoliksi. Mutta voiko joutua kiinni jostakin syystä?

32

4134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RunkoNumero

      Ei varmasti jää kiinni! Se kannattaa ehdottomasti. Kaikkihan niin tekee. Mulla on käytössä tällä hetkellä kolmekin samanlaista autoa.

    • Kyseistä asiaa kannattaa kysyä ennemmin TraFi:lta, kuin täältä mielnterveyspotilainden temmellyskentältä. TraFi:ltä ainakain saa järkevän vastauksen.

      • Lisätään vielä, että katsastuksessa viiemstään narahtaa, kun katsovat runkonumeron.


      • Mitensennytottaa

        Tai kun joutuu viemään kolhun jälkeen vahinkotarkastajalle. Hän sen valmistenumeron rutiininomaisesti tsekkaa myös.

        Eli ap:n metodi kannattaa niin kauan kuin ei jää kiinni. Samalla tavalla kuin kioskimurtokin.


      • PirunHyväIdea
        delfin84 kirjoitti:

        Lisätään vielä, että katsastuksessa viiemstään narahtaa, kun katsovat runkonumeron.

        Mutta kun sinne katsastukseen mennään vain sillä autolla jossa runkonumero täsmää. Harvemmin poliisit runkonumeroa tienpäällä tarkastaa.


      • hyvä.kun.kerroit

        Olenkin aina ihmetellyt kommenttejasi, nyt kun kerroit olevasi mielenterveyspotilas niin enää ei ole syytä ihmetellä.


      • PirunHyväIdea kirjoitti:

        Mutta kun sinne katsastukseen mennään vain sillä autolla jossa runkonumero täsmää. Harvemmin poliisit runkonumeroa tienpäällä tarkastaa.

        Se on totta kyllä, että poliist ei juurikaan tarkista runkonumeroa.


      • Anonyymi
        delfin84 kirjoitti:

        Lisätään vielä, että katsastuksessa viiemstään narahtaa, kun katsovat runkonumeron.

        Pahvi. Ethän sä katsasta kuin sen toisen niistä, jossa on oikea valmistenumero!


    • Ostannyt

      Missä mydään tuplakilpiä?

      • sieltä-kyselemään

        Terskanperän purkaamolla.


      • TuplaKilvet

        Tilaat Trafilta "varastettujen" kilpien tilalle uudet.


      • Onnea_yritykseen
        TuplaKilvet kirjoitti:

        Tilaat Trafilta "varastettujen" kilpien tilalle uudet.

        Tuo on varma tapa hankkia vaikeuksia. Poliisi pysäyttää tosi usein "varastetuilla kilvillä" varustetun auton. Ihan vain tarkistaakseen, että kaikki varmasti täsmää.


    • laitokseen.vajakit

      Kannattaa ostaa koko suvulle samanlaiset autot ja ajella yksillä kilvillä.

    • ei-onnistu

      Jos tilaat uudet kilvet kertomalla, että kilvet on varastettu, lisätään tieto kilpivarkaudesta poliisin tietojärjestelmään. Sitten kun poliisi pysäyttää (nykyään autoissa automaattinen kamerajärjestelmä ilmoittaa ja käskee pysäyttämään) ja tarkastaa, niin käy ilmi että ajat niillä varastetuilla kilvillä, kun runkonumero ei täsmää.

      • Bussissa

        Paitsi että kilvessä ei ole mitään "sarjanumeroa"

        Toinen kilpi pyörätelinettä varten ja toinen "turmeltuneen" tilalle

        itse ajanut autolla yli 10 vuotta ja ikinä ei ole poliisi runkonumeroa tarkistanut :)


      • ei-onnistu

        Mitä sinä taas sekoilet? Kilvessä sarjanumero? Se runkonumero on siinä autossa.


      • Niin mutta kilvissä ei ole mitään sarjanumeroa. Mitä sä sekoilet? Hölmö???

        Eli poliisi tai kukaan muu ei voi nähdä onko se paikalla oleva kilpi "toinen kilpi pyörätelineeseen" tai "kilpi turmeltuneen tilalle"

        Joten mitä sä sekoilet? Ei poliisit runkonumeroa katso, itselläni 10 vuotta kortti ja monia pysäytyksiä, Runkonumero katottu 0 kertaa :(


      • TuomasPlasto
        Bussissa kirjoitti:

        Niin mutta kilvissä ei ole mitään sarjanumeroa. Mitä sä sekoilet? Hölmö???

        Eli poliisi tai kukaan muu ei voi nähdä onko se paikalla oleva kilpi "toinen kilpi pyörätelineeseen" tai "kilpi turmeltuneen tilalle"

        Joten mitä sä sekoilet? Ei poliisit runkonumeroa katso, itselläni 10 vuotta kortti ja monia pysäytyksiä, Runkonumero katottu 0 kertaa :(

        Onko Plaston kuorkissa runkonumero? Kerro PELLE


      • Bussissa kirjoitti:

        Niin mutta kilvissä ei ole mitään sarjanumeroa. Mitä sä sekoilet? Hölmö???

        Eli poliisi tai kukaan muu ei voi nähdä onko se paikalla oleva kilpi "toinen kilpi pyörätelineeseen" tai "kilpi turmeltuneen tilalle"

        Joten mitä sä sekoilet? Ei poliisit runkonumeroa katso, itselläni 10 vuotta kortti ja monia pysäytyksiä, Runkonumero katottu 0 kertaa :(

        Eli siis kilvistä ei voi nähdä onko ne "vastetut" "turmeltuneet" tai vaikkapa "pyörätelineen kilvet"


      • ei-onnistu

        Pyörätelineeseen saat vain yhden kilven. Turmeltuneen tilalle tilatessasi joudut palauttamaan vanhan.

        Kotetaan vielä kerran vääntää sulle rautalangasta: Jos järjestelmä ilmoittaa että kilvet on varastettu, niin poliisi pysäyttää auton, ja tarkastaa siitä auton runkonumerosta että ne kilvet kuuluu siihen autoon.


      • Mutta kun siitä REKISTERIKILVESTÄ ei näe onko se se "turmeltunut" "turmeltuneen tilalle saatu" tai "polkupyörän kilpi"

        Ja poliisi katsoo liilkenteessä vain ne kilvet. Itseni pysäytetty kymmeniä ellei satoja kertoja elämäni aikana ja ikinä ei ole runkonumeroa katsottu....


        Omankin auton "turmeltu" kilpi on kaapin päällä ja jos nyt tilaan kilven pyörätelineelle niin on neljä samanlaista kilpeä...

        "turmellun kilven" lupasin palauttaa kun saan auton korjaamolta... ei ole 3 vuodessa perään kyselty


      • ei-onnistu

        Varmaan johtuu siitä ettet ole ilmoittanut kilpijä varastetuiksi. Kyllä niitä pysäytyksiä rupeaa tulemaan jos ilmoitat kilvet varastetuksi.

        Koitappa tilata se yksi lisäkilpi, niin sitten rupeavat kyselemään sitä vanhaa takaisin. Maksimissaan kolme kilpeä autoa kohti.


    • Kilpimaalari

      Kilven saa printtaamalla valokuvasta, ja sitten vaan liimaapellinpalaan.

      • tuurissaan

        Suoraan kauempaa ei toki erota sitä mutta poliisit jos pysäyttää keskellä kirkasta päivää ja katsoo läheltä huolellisesti kilvet (pimeällä hyvällä tuurilla ei huomaisi) niin printatussa se teksti ei ole painettu siitä kilvestä selvästi koholle. Ehkä jos leikkaisi monia kerroksia printattuja kirjaimia ja numeroita niin saattaisi näyttää jopa aidolta.


    • the.smart.one

      Vai haluat että maantiellämmen liikkuu esim. katsastamattomia pommeja. Mistä tällaisia aivopieruja oikein tulee?

    • halvempi.kuin.tesla

      Mulla on täällä pornaisissa 2 mersua samalla rekkarilla. Toinen uitettu saksasta ja toinen suomi-auto, jota käytän leimalla. Saksasta uitettu on tottakai tehokkaammalla tekniikalla, jota on myös viritelty.

      • päällikkö69

        Kuka käyttää vuonna 2017 sanaa "uitettu"?

        Ei kukaan muu paitsi nämä juntit elämän koululaiset.


    • kylsetoimii

      No, minä testasin tuon printtauksen, eli kameralla kuva kilvestä ja printterillä kahdessa osassa valokuva paperille, ja liimalla peltiin kiinni. Senverran hyvin onnistu että ei erota läheltä eikä kaukaa että diy kilpi autossa, pitää katsoa 30cm päästä ja kädellä koittaa pintaa ennenkuin huomaa feikin. Kuvaan tulee tuo merkkien kohovarjostus, joka sitten näkyy itse printtissäkin, eli lievä 3d ilmiö.

      • dippadaadappadii

        Mistä tuota voisi ostaa, tarkoitan yhtä hyvin heijastavaa valokuvapaperia kuin kilpien pinta on?


    • jhff

      Runkonumerossa on liikaa numeroita ja kirjaimia poliisien älylle.

    • cxvgö4350

      Älä ole kilpikonna

    • Ongelmanetsijä

      Saksan kilpipajallahan tuo onnistuu jos kerran haluaa ikävyyksiä itselleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe