PerusAsiat ratkaisevat lopulta

Perussuomalaisen puolueen kahtiajako on ollut katkeraa kalkkia maahanmuuttokriitikoille, odotettu hallitustaival päättyi potkuihin hallituksesta ennenkuin se alkoikaan.

Hommafoorumin väki on nillittänyt asiasta jo tovin, mutta sillä ei ole politiikan kokonaiskuvassa suurtakaan merkitystä. Rasisteilla on oma puolueensa, maltillisilla omansa

Loppupelissä asiasisältö vaikuttaa äänestyspäätöksiin, sen tulevat hallapersutkin kokemaan kun ensimmäistä kertaa käyvät vaalikampanjaan omilla teemoillaan. Laura Huhtasaaren taaperrus presidentinvaalikisassa on ensimmäinen tosikoitos, ja minä hämmästelen mitä on edessä kun puolueen kärkiehdokas nolaa julkisesti koko ryhmän.

10

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois-eu-byrokratiasta

      Jos se on rasisti joka suomaisia ja Suomea puolustaa niin sitten olen, mitä ne ovat jotka myyvät oman maansa ulos veroparatiisiin, EU rahan ja vallan alle ?

      • Sinäkö puolustst minua, lapsiani, sukulaisiani, tuttaviani, työkavereitani, vientiteollisuutta ja ylipäätänsä elinkeinoelämäämme?

        Sinä puolustat oikeasti vain todella suppeaa maailmankuvaasi.


      • 4twge

        Kiitos että nostat muita kirjoituksia näkyviin!


      • kaikki-piiloon
        4twge kirjoitti:

        Kiitos että nostat muita kirjoituksia näkyviin!

        Vakuutuskuoret ja veropakolaiset sitä vientiä lisää, rahat piiloon verottajalta.


    • kehuisit_omaasi

      Ymmärrämme vaikerruksesi (mustamaalauksesi), mutta koeta kestää.
      Esimerkiksi perussuomalaisten vaihtoehtobudjetista olisi paljon apuja jättää pois moinen vaikerrus.
      Huh, kylmä sininen oikein pöyristyttää.

      • Persufanien kirjoittelu kyllä osoittaa että vaikerrus on enempi heidän yksinoikeuttaan.


    • PSTT

      Perussuomalaisena olen erittäin tyytyväinen, että näin kävi, vaikka toki olen pettynyt siihen kuinka epärehellisiä loikkarit olivat. Ilma kuitenkin puhdistui, mieli kirkastui, meno on reipasta ja henki todella hyvä! Lue lisää niin huomaat:

      https://www.perussuomalaiset.fi/tietoa-meista/arvomaailmamme/
      https://www.perussuomalaiset.fi/wp-content/uploads/2017/11/Vaihtoehtobudjetti_ps.pdf
      https://www.perussuomalaiset.fi/tietoa-meista/puolueohjelma/

      Pakolaisten ongelmat on hoidettava Euroopan ulkopuolella, sillä on hoidettava pakolaisuuden syitä tekemällä väestöräjähdyksen ja maailmanvalloitususkonnon torjunta. Pakolaisongelmia ei saa päästää Suomeen ja ne on hoidettava siellä missä ne syntyvätkin. Se on tehokkainta ja parasta kaikille. Pakolaisten vastaanotto ei vähennä pakolaisia, vaan lisää heidän määräänsä entistäkin nopeammin!

      • Uskon että ajan kanssa jakaantumisen edut avautuvat kaikille, nyt asia on ehkä vielä arka niille jotka haaveilivat pääsystä huojuttamaan hallitusta.

        Nämä Timo Soinin, Raimo Vistbackan, Vesa-Matti Saarakkalan ja kumppaneiden kirjoittamat ohjelmat ja puolueen tavoitteet eivät ole vielä mikään tae siitä että aate voi nykyisessä perussuomalaisissa hyvin. Ensimmäinen uuden johdon aikana tehty paperi taisi olla tuo vaihtoehtobudjetti, jota ei ainakaan minun nähdäkseni ole missään kehuttu.


      • nyt_ps_hyvissä_käsissä
        PerusSininen kirjoitti:

        Uskon että ajan kanssa jakaantumisen edut avautuvat kaikille, nyt asia on ehkä vielä arka niille jotka haaveilivat pääsystä huojuttamaan hallitusta.

        Nämä Timo Soinin, Raimo Vistbackan, Vesa-Matti Saarakkalan ja kumppaneiden kirjoittamat ohjelmat ja puolueen tavoitteet eivät ole vielä mikään tae siitä että aate voi nykyisessä perussuomalaisissa hyvin. Ensimmäinen uuden johdon aikana tehty paperi taisi olla tuo vaihtoehtobudjetti, jota ei ainakaan minun nähdäkseni ole missään kehuttu.

        Eri puolueiden vaihtoehtobudjetteja käsiteltiin eduskunnassa. Tilaisuus tai osa siitä televisioitiin.
        Perussuomalaisten vaihtoehdosta jopa hallitus löysi paljon hyvää. Sitä pidettiin yleisesti ottaen realistisena. Eniten hallitus iski sdp, vihreiden ja vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetteja vastaan.
        Sinisten Simon Elo esiintyi jotenkin ylimielisen rehvakkaana puolustaessaan hallituksen budjettia; maniten samalla muiden olevan sen rinnalla vain varjoja - varjobudjetteja.


      • nyt_ps_hyvissä_käsissä kirjoitti:

        Eri puolueiden vaihtoehtobudjetteja käsiteltiin eduskunnassa. Tilaisuus tai osa siitä televisioitiin.
        Perussuomalaisten vaihtoehdosta jopa hallitus löysi paljon hyvää. Sitä pidettiin yleisesti ottaen realistisena. Eniten hallitus iski sdp, vihreiden ja vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetteja vastaan.
        Sinisten Simon Elo esiintyi jotenkin ylimielisen rehvakkaana puolustaessaan hallituksen budjettia; maniten samalla muiden olevan sen rinnalla vain varjoja - varjobudjetteja.

        Sehän ei sinällään pitänyt sisällään mitään maailmoja mullistavia, lähinnä pieniä viilauksia oikeaan budjettiin.

        Demarit tosissaan saivat eniten huomiota ehdottamalla SITRA:n kassan puhaltamista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe