Perussuomalaisen puolueen kahtiajako on ollut katkeraa kalkkia maahanmuuttokriitikoille, odotettu hallitustaival päättyi potkuihin hallituksesta ennenkuin se alkoikaan.
Hommafoorumin väki on nillittänyt asiasta jo tovin, mutta sillä ei ole politiikan kokonaiskuvassa suurtakaan merkitystä. Rasisteilla on oma puolueensa, maltillisilla omansa
Loppupelissä asiasisältö vaikuttaa äänestyspäätöksiin, sen tulevat hallapersutkin kokemaan kun ensimmäistä kertaa käyvät vaalikampanjaan omilla teemoillaan. Laura Huhtasaaren taaperrus presidentinvaalikisassa on ensimmäinen tosikoitos, ja minä hämmästelen mitä on edessä kun puolueen kärkiehdokas nolaa julkisesti koko ryhmän.
PerusAsiat ratkaisevat lopulta
10
217
Vastaukset
- pois-eu-byrokratiasta
Jos se on rasisti joka suomaisia ja Suomea puolustaa niin sitten olen, mitä ne ovat jotka myyvät oman maansa ulos veroparatiisiin, EU rahan ja vallan alle ?
Sinäkö puolustst minua, lapsiani, sukulaisiani, tuttaviani, työkavereitani, vientiteollisuutta ja ylipäätänsä elinkeinoelämäämme?
Sinä puolustat oikeasti vain todella suppeaa maailmankuvaasi.- 4twge
Kiitos että nostat muita kirjoituksia näkyviin!
- kaikki-piiloon
4twge kirjoitti:
Kiitos että nostat muita kirjoituksia näkyviin!
Vakuutuskuoret ja veropakolaiset sitä vientiä lisää, rahat piiloon verottajalta.
- kehuisit_omaasi
Ymmärrämme vaikerruksesi (mustamaalauksesi), mutta koeta kestää.
Esimerkiksi perussuomalaisten vaihtoehtobudjetista olisi paljon apuja jättää pois moinen vaikerrus.
Huh, kylmä sininen oikein pöyristyttää. - PSTT
Perussuomalaisena olen erittäin tyytyväinen, että näin kävi, vaikka toki olen pettynyt siihen kuinka epärehellisiä loikkarit olivat. Ilma kuitenkin puhdistui, mieli kirkastui, meno on reipasta ja henki todella hyvä! Lue lisää niin huomaat:
https://www.perussuomalaiset.fi/tietoa-meista/arvomaailmamme/
https://www.perussuomalaiset.fi/wp-content/uploads/2017/11/Vaihtoehtobudjetti_ps.pdf
https://www.perussuomalaiset.fi/tietoa-meista/puolueohjelma/
Pakolaisten ongelmat on hoidettava Euroopan ulkopuolella, sillä on hoidettava pakolaisuuden syitä tekemällä väestöräjähdyksen ja maailmanvalloitususkonnon torjunta. Pakolaisongelmia ei saa päästää Suomeen ja ne on hoidettava siellä missä ne syntyvätkin. Se on tehokkainta ja parasta kaikille. Pakolaisten vastaanotto ei vähennä pakolaisia, vaan lisää heidän määräänsä entistäkin nopeammin!Uskon että ajan kanssa jakaantumisen edut avautuvat kaikille, nyt asia on ehkä vielä arka niille jotka haaveilivat pääsystä huojuttamaan hallitusta.
Nämä Timo Soinin, Raimo Vistbackan, Vesa-Matti Saarakkalan ja kumppaneiden kirjoittamat ohjelmat ja puolueen tavoitteet eivät ole vielä mikään tae siitä että aate voi nykyisessä perussuomalaisissa hyvin. Ensimmäinen uuden johdon aikana tehty paperi taisi olla tuo vaihtoehtobudjetti, jota ei ainakaan minun nähdäkseni ole missään kehuttu.- nyt_ps_hyvissä_käsissä
PerusSininen kirjoitti:
Uskon että ajan kanssa jakaantumisen edut avautuvat kaikille, nyt asia on ehkä vielä arka niille jotka haaveilivat pääsystä huojuttamaan hallitusta.
Nämä Timo Soinin, Raimo Vistbackan, Vesa-Matti Saarakkalan ja kumppaneiden kirjoittamat ohjelmat ja puolueen tavoitteet eivät ole vielä mikään tae siitä että aate voi nykyisessä perussuomalaisissa hyvin. Ensimmäinen uuden johdon aikana tehty paperi taisi olla tuo vaihtoehtobudjetti, jota ei ainakaan minun nähdäkseni ole missään kehuttu.Eri puolueiden vaihtoehtobudjetteja käsiteltiin eduskunnassa. Tilaisuus tai osa siitä televisioitiin.
Perussuomalaisten vaihtoehdosta jopa hallitus löysi paljon hyvää. Sitä pidettiin yleisesti ottaen realistisena. Eniten hallitus iski sdp, vihreiden ja vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetteja vastaan.
Sinisten Simon Elo esiintyi jotenkin ylimielisen rehvakkaana puolustaessaan hallituksen budjettia; maniten samalla muiden olevan sen rinnalla vain varjoja - varjobudjetteja. nyt_ps_hyvissä_käsissä kirjoitti:
Eri puolueiden vaihtoehtobudjetteja käsiteltiin eduskunnassa. Tilaisuus tai osa siitä televisioitiin.
Perussuomalaisten vaihtoehdosta jopa hallitus löysi paljon hyvää. Sitä pidettiin yleisesti ottaen realistisena. Eniten hallitus iski sdp, vihreiden ja vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetteja vastaan.
Sinisten Simon Elo esiintyi jotenkin ylimielisen rehvakkaana puolustaessaan hallituksen budjettia; maniten samalla muiden olevan sen rinnalla vain varjoja - varjobudjetteja.Sehän ei sinällään pitänyt sisällään mitään maailmoja mullistavia, lähinnä pieniä viilauksia oikeaan budjettiin.
Demarit tosissaan saivat eniten huomiota ehdottamalla SITRA:n kassan puhaltamista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385366Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2935200Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644519Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481890Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu301835Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161722- 1051516