Maksoin tapojeni vastaisesti ruokaostoksia s-pankin kortilla (yleensä käytän käteistä). Ennen kuin sain kuittini, työnnettiin eteeni toinen lappunen, johon vaadittiin allekirjoitusta ja henkkarin loppuosaa. Kysyin ihmeissäni,miksi. "En tiedä!", tokaisi kassanainen. Kysyin, onko tällainen tavallistakin, ja sitäkään hän 'ei tiennyt'. Minulle ei annettu kopiota tuosta paperista.
Miksi tällainen? Ja oliko kassa osaamaton vai epärehellinen? Kai hän jotain nappia painoi - ei kai kone tuota paperia automaattisesti sylkenyt, ja jos, niin kai s-kaupan kassan pätevyyteen kuuluu tietää, miksi tuollainen 'tarkistus' tehdään. Mikä siihen voisi olla syynä? Sekö, että yleensä käytän korttia vain käteisen nostoon? (En tosiaan enää käytä sitä maksamiseen.)
En koskaan valinnut s-pankkia. Suututtaa, että sinne pakotettiin Lähitapiolan antautuessa s-pankille. Osaako joku neuvoa, miten estää tällainen tulevaisuudessa?
Ihme utelua s-kaupassa s-pankin kortista
8
632
Vastaukset
- rty567
Kyllä se automaattisesti tulee, kassalla ei ole mitään tekemistä.
Kun niitä tulee noin 300, sulla on todennäköistä saada lottovoitto seuraavaksi. - fghrth
Näppäilitkö kuitenkin jossain vaiheessa kortin tunnusluvun maksupäätteeseen?
- nytmeneehyvin
Muuta maata, mikään ei paremmaksi muutu, sen takaan ja alleviivaan. Me lähdimme ajoissa kieroutta karkuun, ja nyt menee hyvin.
- g9hwrh5yr5gy
Toivottavasti maksoitte kaikki velkanne ennen sitä.
- Jotakin.tietoo
S-pankki tietää kysy sieltä miksi. Saattaa olla että jos lasku ylitti jonkun määrän kysyttiin henk.tunnuksen loppuosaa. Yleensä nimikirjoitus tarvitaan jos maksat S-kortilla.
- S-EtuOnEtujenEtu
Miksi hikeennyt toimesta, jonka tarkoitus on turvata korttisi? Jos et ole maksanut sillä ennen, tarkistettiin vain että se on oikeissa käsissä. Kyllä pankki tietää sotusi jo ennestään, mutta varmistivat että kortin käyttäjä sen myös tietää. Minulta ei ole moisia koskaan kyselty, kun korttia höylätään melkein päivittäin.
Meillä maksetaan kaikki ostokset S-kortilla, tulee automaattisesti bonukset* ja lisäksi 0,5% maksutapaetua. Miksi hitossa ei sitä ottaisi kun se kerran tarjotaan?
*) ja muistakaa ottaa bonukset sellaisesta osuuskaupasta, joka antaa maksimit 900€ (joskus vain 600€) kuukausiostoksista. Välttäkää esimerkiksi HOK-Elantoa, joka vaatii 1500€ ostot 5% bonuksiin. - chgnchnd
Maksoit toden näköisesti gredit kortilla, eli luotollisella visakortilla, kun maksat maksukortilla, niin pin koodi pitäisi riittää.
- Eskortilla
Riittää se PIN koodi luottopuolellakin.Ei ole merkitystä kummalla puolella maksat. Luotolla vain rahat katoaa myöhemmin tililtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304123Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1111350- 481159
- 751057
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901