Menestystarina

Onnea Espoo, valtava suksee! Sain onnekseni olla mukana joukkoliikenteen riemuvoiton tapahtumassa Espoossa, jossa kansan kauan ja hartaasti kaipaaman raideliikenteen asiakaskäyttöönotto metron myötä, sai aikaiseksi spontaanin ja karnevalistisiakin piirteitä sisältävän henkilöautoilun pakkovallasta vapautumisen, riemullisen kansanjuhlan. Jo nyt PKS metroliikenne on saavuttanut ennätysmäärän asiakkaita ja sadat henkilöauton aiemmat käyttäjät ovat jättäneet ikävän ja vaikeasti operoitavan henkilöautonsa kotiin tai asemien läheisille parkkipaikoille. Ja, kun aika kuluu, yhä useammat ihmiset valitsevat luontevimman ratkaisun kulkemiseensa. Ja henkilöautoilun ihmisten elämää kurjistava vaikutus vähenee.
Ja sama on toki edessä Tampereellakin, kun ihmisten elämä helpottuu ratikan myötä. Kriittisinä kommentteina Espoon metrossa eräs ilmeisesti pitkän aikaa tapahtumaa (metroliikenteen alkamista) odottanut asiakas totesi tiedotusvälineiden edustajalle, että hänen matkansa töihin pitenee n. 5 minuuttia. Mutta hänkin totesi, että, kun auton voi jättää metron lähellä oleville parkkipaikoille, niin hän kuitenkin aikoo siirtyä metron käyttäjäksi. Ja toisaalla eräät toiset arvoivat, että heidän työmatkansa voi pidetä, jopa 15min metron myötä.
Omakohtaisesti Espoon metrossa silmiinpistävää oli myös sen kaupallisuus. Jossa isot kauppakeskukset ja kauppaketjujen yksittäiset liikkeet ovat sijoittuneet metroasemien yhteyteen tai niiden läheisyyteen, samoin kuin Helsingin uudet ja valmistuvat isot kauppakeskukset ovat sijoittuneet raideliikenteen yhdysasemien läheisyyteen.
Tässä kuitenkin voi vain toivoa, että Tampereella löytyy enemmän kypsyyttä rakentaa ratikan tuleva jatkoreititys siten, että siihen voi tulla Lielahden vanhan sellutehtaan kaltaisia alueita, joissa ihmiset voivat käydä hankkimassa paikallisia produktioita, tuotteita, palveluja sekä reilunkaupan ja kestävän kehityksen mukaan tehtyjä tuotteita. Tai kierrätys ja second hand tuotteita ja palveluita.
Muutenkin Hiedenrannan uuden asuinalueen eräänä teemana tulisi olla ekologisuus. Vaikka kaupanketjujen paineet saada maksukykyiset ratikka asiakkaat omiin liikkeisiinsä on kova. Niin silti paikallisuus, ekologisuus ja ihmisten yhteisöllisyys tulee huomioida silloin, kun ratikan kaltaisesta joukkoliikenteen runkoratkaisusta ja sen reitityksestä päätetään. Ja tähän Tampereelta nyt odotetaan sitä kypsyyttä, joka sen kaupunkina tulee osoittaa.

12

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooopatijoo

      Kova on metakka metrosta kun ottaa huomioon että se on Euroopan pienin. Että sellainen "menestystarina"

      • sdjfdgj

        Edes pelkkä Länsimetron osuus ei ole Euroopan pienin. Lisäksi se on vain laajennusosa nykyiseen metroon.


    • ratikka.paras

      Espoon metro on koko matkan tunnelissa, vaikka pinnalla on maailmanluokan kauniita saaristomaisemia Länsiväylän varrella. Tilaa olisi ollut helppo järjestää osin metron siltaratkaisuille tai pintaradoille, kuten esim Itä-Helsingissä Vuosaaren ja Kulosaaren metrosilloilla.

      Espoon metron asemat ovat aivan järkyttävän syvällä. Kallis tuuletus, lämmitys jne. Usealla asemalla (samoin kuin Lentoaseman juna-asemalla) on todella hidas ja turhan hankala siirtyminen pinnalle.

      Pintakiskoliikenne kunnollisella raitiovaunulla on loistava ratkaisu. Hyvä ja järkevä. Tampere saa juuri sopivan kiskoliikenteen.

    • punainentupaja.perunamaa

      Miksi Länsimetro kulkee lähes samoja reittejä kuin ennestään käytössä oleva lähijuna? Miksi Länsimetro linjattiin reitille, johon myös pikaratikka on tarkoitus rakentaa? Kolme julkista liikennemuotoa samaan suuntaan.

      Osassa Espoota julkinen liikenne kutistuu kaksi kertaa tunnissa kulkeviin linja-autovuoroihin.

      • hjuytrt

        Eikös se länsimetro mene suoraan Tapiolaan. Junaratahan kulkee kaukaa ja sieltä sitten palaa rannikolle Kirkkonummelle. Metroahan on tarkoitus jatkaa Kivenlahdelle, joka sitten on Espoon viimeinen kolkka. Ratikkaa ja metroa on turha verrata keskenään. Metrohan on juna ja ratikka muistuttaa hidasta bussia.


      • OsaamisPääoma

        Ei kai siinä ole mitään erikoista, kulkeehan täällä Tampereellakin uskollisesti bussit tietyistä kaupunginosista keskustaan samaan aikaan. Siis linjat X, Y Z lähtevät kaikki samaan aikaan kohti keskustaa, ja sitten seuraavaan puoleen tuntiin ei lähde yhtikäs mitään.

        Suomalaisen suunnittelun kukkasia, meillä osataan, aivan kuten ne saföörien puuttuvat vessat 1.2 miljardin metrossa :D


    • Hullulla_halvat_huvit

      Ei voi kuin ihmetellä miten nupokyyttää porukkaa tuolla pääkaupunkiseudulla asustaa?

      Yö oli valvottu ja biletetty oikein frageissa ja juhlakläningeissä metron avajaisia? Ja nyt sitten helmat hulmuten ja riemusta kiljuen ravataan aamuyössä ensimmäisiin vuoroihin?

      Kuinkahan viisaalta teitin olo nyt tuntuukaan?

      Voi ristus sitä myötähäpeän tunnetta, kun uutisissa näytettiin tuota sirkusta!

      HulluIla halvat huvit...

      • juhlimme.Rassua

        Rassu saa myös aikanaan juhlat ja pääsee telkkarin uutisiin! :-)


      • ÄmpäreitäJaossa

        Tämän kansan tuntien siellä Espoon metroasemalla on arvatenkin jaettu ilmaisia sinkkiämpäreitä. Mikään muu ei voi selittää tuntikausien jonotusta, hälinää ja innosta hihkuvaa asennetta.

        Only in Finland.


    • Greendeath

      Et ole lukenut, ettei tuon linjan käyttöönotto vähentänyt yhtään henkilöautoliikennettä?
      Ilmeisesti elät omassa vihreässä kuplassasi.

      • vielä.ei.tietoa

        höpönpöpö

        suorat bussit toimii yli vuodenvaihteen


      • Greendeath
        vielä.ei.tietoa kirjoitti:

        höpönpöpö

        suorat bussit toimii yli vuodenvaihteen

        "Metrolla töihin tulleet STT:n toimittajat arvioivat, että länsimetrossa oli melko vähän matkustajia aamulla.

        Tieliikennekeskuksen mukaan länsimetro ei ole vaikuttanut Helsinkiin suuntautuvan aamuliikenteen määrään. Tieliikennekeskus kertoo autoilijoita olevan liikenteessä suurin piirtein saman verran kuin edellisviikolla.

        –  Liikennemäärät ovat ihan samat, jonkun sadan heittoa on. Vaikuttaako se sitten siltä, että aiemmin bussia käyttäneet ovat siirtyneet metroon, mutta autoa käyttävät tulevat edelleen autolla. Ainakin näyttää siltä, että vielä ei ole löydetty metroon, kertoo liikennepäivystäjä Petra Latvasalo"


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      511
      4260
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3391
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2282
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2159
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1476
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1343
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1271
    8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      96
      1211
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1173
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1124
    Aihe