Törmään aina silloin tällöin kommenttiin (itseäni huomattavasti ikääntynempien taholta), että autoa ei saisi ajaa paljain jaloin tai rantasandaaleissa tai esim. ilman paitaa. Mistähän tuollainen käsitys on tullut? Onko sellainen kielto joskus liikennesäännöissä ollut? Nykyisessä Tieliikennelaissa ei ainakaan ole mitään sellaista.
Jalkineet ja paita ajaessa?
19
543
Vastaukset
- nakukuski
Minä ajan aina pippeli paljaana.
- laitokseen.vajakit
Olet nähtävästi juutalainen.
Oman auton sisätilat ovat yksityisaluetta, mutta siveellisyyssäännökset ovat kyllä esteenä jos nainen ajaa autoa tai on kyydissä yläosattomissa.
Kyllä autoa mielestäni voi ja saa ajaa ilman jalkineita ihan hyvin. Jotkut puukengät tai korkkarithan ne vaarallisimpia ovat.
Enpä itse ole kokeillut, mutta turvavyökin taitaa olla aika ikävän tuntuinen paljaalla iholla.- kannattaa-ajatella
Paljain jaloin tai sandaalit jalassa ajo on vaarallista.
Kyseleppäs isältäs, minkälainen on tilanne kun tulee paha paikka liikenteessä. Silloin sekunninkin viivytys on huono asia. Jos lisäksi joudut väistämään niin että auto joutuu nelipyöräluisuun on ensiarvoisen tärkeä että on kunnon kengät ja kaksi kättä ohjauspyörässä.
itse aiheutetut luisut on aivan eri asia, kun on 1-2 sek ennakoitu.
Fiksut ei aja ilman paitaa jos on muita, eikä fiksut kävele kadullakaan ilman paitaa.
Monella on vain itsetunto häiriintynyt niin kiva väytellä treenattua kroppaa.- aaiivaan
Ei paljain jaloin ajossa oo mitään vaarallista. Sandaaleissa aika epätodennäköinen veikkaan yks sadasta miljardista että sandaali putoaisi/kuljettaja pudottaisi tarkoituksella lattialle sen ja se menisi jarrupolkimen taakse pystysuunnassa siten että jarrua ei pystyisi painamaan.
Mutta korkokengät voi aiheuttaa onnettomuuden kun jarruttaessa korko ottaa lattiaan eikä jarrutus onnistu ja jos on niin pahvi kuljettaja ettei tajua varpaankärjillä painaa ettei korko ota pohjaan kiinni niin varmasti onnettomuuskin siinä järjestyy.
- 5372
Kerran on siirtäessä jalkaa kaasulta jarrulle sandaalin pohja joutunut jarrupolkimen alle ja hidasti tapahtumia. Siihen jäi sandaaleissa ajaminen.
Paljain jaloin ajaessa voi olla ikävä kokemus, kun huomaakin, että jarrupolkimessa on kumikuvioon jäänyt pikkukivi. Jää helposti tehokkaasti jarruttamatta.
Puukenkiä olen käyttänyt 40 v ajaessakin ilman mitään ongelmaa.
Korkkareita en ole kokeillut, kun voisi leimautua...- laitokseen.vajakit
Vai että puukenkiä 40 vuotta...laita vielä pipo silmille kun ajelet.
- NilkatNurinJaPoikki
laitokseen.vajakit kirjoitti:
Vai että puukenkiä 40 vuotta...laita vielä pipo silmille kun ajelet.
Se on varmaan kato sellanen rekkakuski. Rekkapiireihin ei pääse ilman puukenkiä. Abc:llä ei kukaan rekkaheebo noteeraa jos joku rekkaspede kehtaa tulla sisään ilman puukenkiä. Vain puukenkien kanssa voit saada hyväksyvät nyökkäykset toisilta armottomilta rahtareilta. Turvakengät rahtispeden jalassa saa aikaan muissa rahtisonneissa suoranaista röhönaurua. Vain aloittelijat käyttävät turvajalkineita. Rahtipiireissä on käytettävä puukenkiä ympäri vuoden!
Nyt ei kysytty kenenkään MIELIPITEITÄ tai kuvitelmia, vaan LAINSÄÄDÄNTÖÄ.
- 10_14
Näytä sinä LAINSÄÄDÄNNÖSTÄ kohta josaa kielletään MIELIPITEEN ilmaisu tällä tai millä tahansa muulla keskustelupalstalla! Kielletäänkö Suomi24:n säännöissä MIELIPITEEN ilmaisut?
- 5372
Hi-hih. Arvasinhan, että pöljät tarraa kiinni puukenkiin. Kyllä, kesäisin tulee liikuttua paljon puukengissä ja on jopa lippiskin joskus.
Plarasin vuoden 1938 ja 1957 voimassa olleet tieliikenteen lakikirjat enkä löytänyt autoa kuljettavan vaatteista tai jalkineista mitään määräyksiä. Nykyisessäkään ei ole.- ABECEDE
On se hyvä että monissa teollisuuslaitoksissakin on autokuskeiltakin kielletty puukenkien tai muiden vaarallisten jalkineiden käyttö kuorman purku-ja lastaustilanteissa. Kuinkahan moni rekkakuski on nilkkansa murtanut tai nyrjäyttänyt esim. kapelisulkeisia puukengät jalassa tehdessään? Onneksi ymmärsin jo heti nuorena kuskina että puukengät eivät ole työjalkineet, ei siitäkään huolimatta vaikkei "oikea" rekkakuski ilman kyseisiä jalkineita olisikaan. Ja jos oikein muistan ainakin joskus ratsiassa oli poliisit puuttuneet kantapäälenkittömien puukenkien käyttöön sakottamalla jos sellaiset kuskin jalassa oli.
- 5372
ABECEDE kirjoitti:
On se hyvä että monissa teollisuuslaitoksissakin on autokuskeiltakin kielletty puukenkien tai muiden vaarallisten jalkineiden käyttö kuorman purku-ja lastaustilanteissa. Kuinkahan moni rekkakuski on nilkkansa murtanut tai nyrjäyttänyt esim. kapelisulkeisia puukengät jalassa tehdessään? Onneksi ymmärsin jo heti nuorena kuskina että puukengät eivät ole työjalkineet, ei siitäkään huolimatta vaikkei "oikea" rekkakuski ilman kyseisiä jalkineita olisikaan. Ja jos oikein muistan ainakin joskus ratsiassa oli poliisit puuttuneet kantapäälenkittömien puukenkien käyttöön sakottamalla jos sellaiset kuskin jalassa oli.
Mikä on "kapelisulkeinen"?
"ratsiassa oli poliisit puuttuneet kantapäälenkittömien puukenkien käyttöön sakottamalla"
Urbaanilegendaa. Ei perustu mihinkään. - laitokseen.vajakit
Vaikkei laki jotain asiaa kiellä, niin ei se tarkoita sitä, että järjen käyttö on kielletty.
- Kapellisulkeiset
5372 kirjoitti:
Mikä on "kapelisulkeinen"?
"ratsiassa oli poliisit puuttuneet kantapäälenkittömien puukenkien käyttöön sakottamalla"
Urbaanilegendaa. Ei perustu mihinkään.Kapellisulkeisiksi jotkut kutsuvat kuormatilaa peittävien pressujen ja kuormatilan peittävän tukirakenteen irroitusta ja ja uudelleen kasaamista. Vittumaista hommaa ja eteenkin puukengillä suoritetuna myös vaarallista mikäli tukirakenteiden päällä joutuu kiipeilemään.
- 5372
Kapellisulkeiset kirjoitti:
Kapellisulkeisiksi jotkut kutsuvat kuormatilaa peittävien pressujen ja kuormatilan peittävän tukirakenteen irroitusta ja ja uudelleen kasaamista. Vittumaista hommaa ja eteenkin puukengillä suoritetuna myös vaarallista mikäli tukirakenteiden päällä joutuu kiipeilemään.
Oukki. Tänx.
- vanhaKostaapeli
Aloittajalle:
Kun autoissa ei ollut tehostimia, oli jarrun painaminen aika työlästä ja se ei parantanut asiaa että polkimissa oli kunnon kuvot.. kun polinta painoi ilman kenkiä, se palkaisu sattui helvetisti ja jalka meni paskaksi. joten jarruteho oli todella huono näin...
ilman paitaa ajamininen tulee siitä kun ennen autoissa oli vaarana että sisälmykset levisi auton sisätilaan onnettomuudessa.. paita esti tämän hyvin.. ottaen huomioon että turvavöitä ei paljon ihmiset käyttänyt..- Näin_se_on
Aivan. Hyvä puoli oli, että ennenvanhaan melkein kaikissa autoissa oli penkinpäälliset.
- Määq2
Paljain jaloin saa ajaa - ei sitä mikään laki kiellä. Ei kiellä tieliikennesäännöt myöskään ilman paitaa ajamasta. Mutta toki naisilla varmaan pitää kuitenkin rinnat olla peitettynä - muutoin saattaa tulla sanomista :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24314077Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996862K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1014749Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244675Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744667Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744347Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754122Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013911- 933701