Miten vanhoillislestadiolaiset voi käyttää sellaista helvetinkonetta kuin internetiä?
Varmaan yleinen kysymys..
ihmettelijä
6419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tai toisaalta heidän on pakko kun yhteiskunta vaatii. Internetasioista on ilmeisesti vähitellen tulossa uusi pykälä sääntökirjaan. Katsoppa tuota "rokotusavaustani".
Tätä toivon...
Jos luet kysymyksen tarkkaan niin sitä ei esitetty vanhoillislestadiolaisiLLE vaan vanhoillislestadiolaisiSTA jolloin kenen tahansa kynnelle kykenevän sallitaan vastata.
ei tongi auki epäilyttäviä sivuja ja eikä pyörittele videonpätkiä lainkaan. Vaan vain tarpeelliset asiat surffaa.
Tähän asti on ainakin sujunut tämän käyttö mukavasti mm. seksi sivuilta on voimia ollut ainakin vielä pysä täysin poissa. Käytän nettiä laskunmaksuun säännöllisesti, keltaista pörssiä selaan, srk.n sivuilla Oman kaupungin asioita seuraan samoin seurakuntani, sitten hakusanoilla tietoa kuten tietosanakirjasta,ja tietysti sähköpostipalvelussa,säätiedotukset,oman alueen uutisotsikot ja tekstiä jatkoksi. Siinäpä ne tais suurinpiirtein olla mitä hiirellä täältä haen ja silloin tällöin keskustelupalstoilla kuten nyt mutta käyn mieluimmin sellaisilla keskustelupalstoilla jossa oppii asioita mm. tekniikasta ja jossa keskustelu on asiallista.
Niin, oliko tuossa hyvinkin paljon pahaa, en minä omalla kohdallani voi sanoa ainakaan mitään helvetinkoneesta.Kun halu on pysyä asiallisella linjalla näissä valinnoissa.
Avaaja luulee tietysti että kaikki tonkii kaikki täätä. Ei se nyt niin sentään ole.
Mikä sinun mielestäsi on pahaa esimerkiksi uutisvideopätkässä?
ja antaa heidän itse vastata heitä koskevissa kysymyksissä. Silloin ne vastaukset ainakin on lähempänä oikeaa kuin jonkun ulkopuolisen kautta, jolla jo muutenkin on väärät asenteet heitä kohtaan.