"Iltalehti kysyi valtiovarainministeri Petteri Orpolta (kok) sekä oikeusministeri Antti Häkkäseltä (kok), mitä mieltä he ovat lainsäätäjinä järjestelmästä, joka käytännössä estää parhaassa työiässä olevan ihmisen työllistymisen jopa 25 vuodeksi.
Kumpikaan ministereistä ei halunnut vastata kysymykseen."
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201711222200551032_pi.shtml
Kumpikaan ministereistä ei halunnut vastata kysymykseen."
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201711222200551032_pi.shtml
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Suomalaiset kansanedustajat ovat onnistuneet säätämään itselleen kannustinloukun, jollaista ei ole missään muualla."
Taviksilta näitä kannustinloukkuja pyritään purkamaan, mutta ex-kansanedustajat on näemmä sellaisen ulkopuolella. Onneksi edes jotain kohtuullistamista tuli siinä muodossa, että sopeutumisraha tuli sopeutumiseläkkeen tilalle. Mutta sehän ei koske noita, jotka ehtivät tuon sopeutumiseläkkeen nauttijoiksi itsensä keplotella. Karpelakin pääsi Vanhasen armosta (muistakaa tamperelaisen hotellin tapahtumat) kulttuuriministeriksi ja sai näin ollen tavallista rivikansanedustajaa paremmat tulot ja sitä kautta suuremman sopeutumiseläkkeen. Siinäkin yksi esimerkki täysin turhista poliitikoista ja myös siitä, kuinka ministeriksi pääsee, kun on ollut hieman sutinaa pääministerin kanssa.
Ideologiaa. Ideologiikka sanelee sen, kuinka ihmisiä kutsutaan nimittämällä piilotyöttömiksi. Heitähän on vähän enemmän kuin Juhana Vartiaisen hanskassa.
Sopeutumiseläkkeen kyseessä ollessa poliitikko ei siitä mielellään ääneen puhu eikä varsinkaan kiellä sitä, koska silloin se on kuin sahaisi omaa oksaa poikki. Kaikki he haluavat veronmaksajilta ilmaista rahaa, vaikka politiikan jälkeen menisivätkin toiseen työhön. Moni on mennyt ja junailee tulonsa siten, että sopeutumiseläke tulee täysimääräisenä tilille. Ahneus on poliitikoilla hyvin yleinen sairaus.