Huvittavaa, että historia toistaa aina itseään:
Missit vuosi vuoden perään vakuuttelevat ensin, että suhde poikakaverin kanssa kestää yli
Missi-vuoden ja kas kas kas..
Saamme lukea kohta lehdistä, että Missi on jättänyt poikakaverinsa. Ei aikaakaan, kun tämä Missi tai jonkun mallikilpailun voittanut suomineito bongataan jonkun tunnetun jääkiekkoilijan tai muun esim. Tv-julkkiksen kainalosta.
Näin tämä käsikirjoitus Missien seurustelusta etenee vuosi vuoden (Esim. Forsman, Tuomola,Miinala jne.)varmasti jatkoa seuraa pian. Kysymys vain kuuluu milloin ??
Ps. Sitten ihmetellään kun Missejä kutsutaan bimboiksi, joille kelpaa vain poikakaveriksi, joku tv-juontaja, jääkiekkoilija tai muu julkisuudessa esiintynyt hemmo.
Missit vuosi vuoden perään vakuuttelevat ensin, että suhde poikakaverin kanssa kestää yli
Missi-vuoden ja kas kas kas..
Saamme lukea kohta lehdistä, että Missi on jättänyt poikakaverinsa. Ei aikaakaan, kun tämä Missi tai jonkun mallikilpailun voittanut suomineito bongataan jonkun tunnetun jääkiekkoilijan tai muun esim. Tv-julkkiksen kainalosta.
Näin tämä käsikirjoitus Missien seurustelusta etenee vuosi vuoden (Esim. Forsman, Tuomola,Miinala jne.)varmasti jatkoa seuraa pian. Kysymys vain kuuluu milloin ??
Ps. Sitten ihmetellään kun Missejä kutsutaan bimboiksi, joille kelpaa vain poikakaveriksi, joku tv-juontaja, jääkiekkoilija tai muu julkisuudessa esiintynyt hemmo.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niinhän se menee, että iltapäivälehdet nämä tarinat tekee ja toimittajat muotoilee tyttöjen sanomiset totutun kaavan mukaisiksi. Niinpä eka lehti missikisojen jälkeen on melkein kokonaan vaan itse kilpailuista, sitten tokan lehden lööppi on ihan joka vuosi sama melkein sanasta sanaan: "rakkautemme kestää missivuoden" tms. Toimittaja kun on heti haastattelussa kysynyt poikaystävästä ja siitä, että ollaanko sitä aiottu pysyä yhdessä.
Onhan se nyt normaalia, että vähän tavallista paremman näköisellä tytöllä on joku poikaystävä. Ei ne parikymppiset kuitenkaan ole nyt välttämättä vielä niin hirmu vakavissaan seurustelusuhteessaan, mutta ei sitä nyt voi mennä sanomaan lehtiin, ettei nolaa poikakaveria ja saa vielä yleistä paheksuntaa vanhemmalta ikäluokalta.
Kyllä tuossa iässä tulee välirikkoja ihan muutenkin, kun esimerkiksi lähdetään eri paikkakunnille opiskelemaan tms. Harva sitä nykyään viettää loppuelämäänsä ekan tai tokan poikakaverin kanssa, mutta missin kohdalla lehdet heti panevat syyksi jonkun missivuoden "kirouksen".
Samaa mieltä edellisen kanssa. On aivan normaalia ja luontevaa, että parikymppiset tytöt seurustelevat ja eroavat, ja lööpeissä olevia "hehkutuksia" ovat tytöt tuskin oikeasti sellaisenaan sanoneet. Kokemattoman on vaikea tietää, mitä lehdille voi sanoa, jotta sitä ei vääristeltäisi.
Mitä tulee jääkiekkoilija-missi tms suhteisiin, niin on kaiketi myös aika normaalia, että tunnetut ihmiset liikkuvat samoissa piireissä. Siitä voi syntyä suhteitakin.
"tunnetut ihmiset liikkuvat samoissa piireissä"
Tää on bullshittiä, että Missejä ja jääkiekkoilijoita yhdistäisi joku sama piiri. Juttuhan menee niin, että Jääkiekkoilijat, tv-juontajat, jalkapalloilijat ym. kaverit bongaavat missit yökerhoista. Missit tuppaavat vaan olemaan niin bimboja, että petetään poikakaveria heti, kun joku yh-jääkiekkoilija iskee silmää. (Forsman)
Missit ovat 99% minäminäminä narsisteja, jotka haluavat julkkispoikakaverin, jotta pakkeloitu naama pysyisi lehtien kansissa. Mitään älykköjä missit eivät ole. Väittääkö joku, että Vanessat, Tuomolat, Dahlmanit tai Miinalat ovat fiksuja myös sisäisesti? Julkisuuden kipeitä bimboja, joille ei tavallinen mies kelpaa.
No hyvän tähden, harvoin törmää noin katkeraan tekstiin, josta saa pienintäkään hyväntahtoisuutta etsiä suurennuslasilla. Mistä ihmeestä sinä luulet tietäväsi noin erinomaisesti sinulle täysin tuntemattomien ihmisten asiat - sellaiset, joista tiedät jotain ainoastaan lehtien palstojen kautta? Ja käsität kai, että lehdet pyrkivät muodostamaan "skandaaleja" ja värittämään juttuja myydäkseen irtonumeroitaan.
On toki mahdollista, että Vaness Forsmania viehätti Jari Kurrissa raha ja maine, mutta on myös täysin mahdollista, että hän rakastui Jari Kurriin aidosti - ken tietää. Seiska ei ainakaan.
Ja oli miten oli, julkkisten kanssa seurustelevia missejä on missien kokonaismäärään nähden niin vähän, etten näe mitään perusteita "99 prosenttia"-tyylisille yleistyksille. Vaikka tunnetut ihmiset eivät samoissa piireissä liikkuisikaan, niin ainakin on täysin varmaa, että missin mahdollisuudet törmätä sattumalta jääkiekkoilijaan ovat huomattavasti korkeammat kuin taviksen. Viime vuosien misseistä mieleeni tulee 5, joilla on jonkin sortin julkkispoikaystävä, ja missejä on sentään valittu tuona aikana kymmeniä.
Mielestäni tuomitseva, suvaitsematon ja ahdasmielinen asenteesi ei ole merkki "sisäisestä fiksuudesta." Mitä muuten ylipäätään sinulle kuuluu se, millainen mies kelpaa esimerkiksi Vanessa Forsmanille, ja onko jotenkin sinulta pois, jos hän ei seurustele taviksen kanssa?
Tätä kirjoitusta ei ollut tarkoitettu kiihkeäksi missien puolustuspuheenvuoroksi, enkä suinkaan ole esimerkiksi Jenni Dahlman-Räikkönen-fani (päin vastoin). Enemmänkin yritän tuoda esille erilaisia näkökantoja ja kiinnittää huomiota siihen, ettei juorulehtien antamiin mielikuviin kannata uskoa kuin raamattuun eikä tuntemattomien ihmisten elämästä tai tunteista loppujen lopuksi voi tietää paljoakaan.
EN KOSKAAN ESIINTYISI LEHDISSÄ ENKÄ TULISI KOSKAAN JULKISUUTEEN VAAN OLISIN AINA PIILOSSA JULKISUUDELTA < JA JOS OLISIN AVIOMIES OLISIN AINA PIILOSSA JULKISUUDELTA < MISSIN SIIS ENKÄ EDES ESIINTYISI KOSKAAN LEHDISSÄ < VAIMONI JA KAHDEN LAPSEN < POIKA JA TYTTÖ KANSSA.VAAN JOPA KAUPASSA KAYDESSÄ < KÄYTTÄISIN AURINKOLASEJA..
Tänä vuonnahan oli siis aika paljon misseillä ulkkispoikaystäviä. Katsoin Iltalehdestä niiden kuvat ja voi hyvää päivää... Se aussiäijä oli varsinkin about 90-v. papparan näköinen. Mutta näitähän ei missit jätetä, ulkkis on statusarvoltaan lehdistössä samaa luokkaa kuin jäkiksenpelaaja tai muu julkku.