Sellaista tehtävää teen, että olisi tarkoitus että käyttäjä syöttää ohjelmaan ajan muodossa min.sek.sadasosa. (00.00.00)..kuinka toteutan muuttujan, johon aika laitetaan ja kuinka teen virhetarkistuksen,jolla varmistetaan,että aika syötetään oikein? Kiitoksia etukäteen jos apua löytyy vasta-alkajalle..
apua aasille
aasi
2
278
Vastaukset
Jotain tyyliin (pikaisesti testaamatta ja ulkomuistista, vaatii nanosleepin):
#include
int min, sek, sadasosa;
struct timespec ts;
if (scanf("%d.%d.%d", &min, &sek, &sadasosa) == 3) {
ts.tv_sec = min*60 sek;
ts.tv_nsec = sadasosa*1000; /* nanosekunteina */
nanosleep(&ts, NULL);
} else {
prinf("Virhe syötteessä blabla\n");
/* .. virheenkäsittely .. */
}- aasi
eiköhän se tuossa ollut..kiitoksia paljon avusta!:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992094
- 1341168
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21815- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34741ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46557- 9532