Lieksalaisen Katuvankan oikku pakina

Nyt nopeasti olen ajassani näin.

Lieksa on mielenkiintoinen elon paikka. Lieksassa on monta rehellistä ihmistä. Hyvistä harrastuksistakin täältä löytyy moneen lähtöön.
Tänään, Black Friday on käsitteenä myös, Kanadalaisena alkuperänä (ehkä. En varmistanut), älä osta mitään. Kuinkas kävi? Kaupan kassat ilmeisesti kilisivät. Sopuleita on helppo hämätä, jos osaa.

Oletko sopuli ja kuinka paljon? Lemmus lemmus.

Mielipidesopuli olet, vai ajatteleva aikuinen ihminen? Vielä on laivoja. On veneitäkin. Pako on heikkoa, ja kuitenkin aikamme ilmiö!

Rehellisyys on vastakohta jollekin, mutta mille? Aapelin oikein viisaassa miehessä saattoi olla siitä kysymys. Ehkä ei sitten kuitenkaan. Siitä rehellisyydestä ei enempää. En toki minäkään aina ole läpirehellinen. Ymmärryksestä sitten, joka vaatii rehellisyyttä enemmän. Vai miten on kuitenkaan laita huijauksen. Huijaustakin on monenmoista. Pahaa, ja ettei valkoisen valheen myötä hyvääkin? Todellista elämän huijausta on vaikea nähdä. Miten on mustan valheen laita ja siitä puhettako?

On oltava hyvin tietoinen moneen suuntaan. Asiat ovat hyvin esillä, jos tietää, mistä etsiä. Toivo on hyvä. Taisto monipuolinen. Voitto kuitenkin maistuu, miten puolin hyvänsä.

Vartioikaa etupäässä omia mieliänne. Onhan Suomi 100. Maa, eli Tellus, kantaa toki päällään monenmoista useampia paljon, vuosia. En epäile yhtään sitä, ettei ensi vuosi 2018, toisi tullessaan lukuisia, edelleen sotiimme liittyviä vivahtavia keskusteluja tälle palstalle. Se on enemmän kuin todennäköistä.

Ps. Lippu ylös, salkoon! Valaiskaa 6.12.2017 hyvin omatkin lippunne. Vaikka mielenne liput jos ei muuta ole. Se on kaunista ja hyvää. Ja vielä. Lieksa on omanlaisensa, niin minäkin. Kestän sen kyllä. Kestäkää tekin. Ja toivokaa, uskokaa; sillä vain siten voitatte oman mielenne ja uskonne;)

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieman nyt hävettää. Kukapa sen kissan hännän nostaa, jos ei kissa itse. Olen ehdottomasti koiraihminen;)

      Ei ole montaakaan aavistusta, kun joku aamut televisiossa totesi olevansa kanaihminen.
      Repesin. Siis nauramaan, huumorille.

      Ihmisen elo on mielenkiintoinen. Ihanteet ovat yksilöllisiä. Lieksassa, esimerkiksi, on toden taipale menossa. Tavan takia aikaillen onko tavaksi, vai muuten vaan? Päättäjiä, missä heitä on. Lieksaan ja valtiolle olen maksanut itseni kylläiseksi veroja. Nyt on toisten vuoro. Soliskaa rahapuroinenne kuinka tahdotte. Olen ollut Lieksassa, ja olen. Tulen olemaan.
      Tuhlaan eläke-neuroni tänne. No euro tai neuro, joka tapauksessa tyhminkin ymmärtää, mistä kyse.

      https://www.youtube.com/watch?v=jo27R7Rpfko

      • eräs.parhaita

        Laila oli hyvä laulaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6221
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4703
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      67
      4296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2205
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      138
      1599
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      53
      1525
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1338
    Aihe