Ei oikein tule esille hallituspuolueena?
Siniset Kokoomus vai Keskustapuolue?
5
97
Vastaukset
- Ruuttamiäs
Soinin siniset pyrkii enemmän pysymään taka-alalla, tai sanotaanko takakontissa.
- Jokulauloi
Kun ei sano mitään niin ei tule virkavirheitä.
Mistä ap sai päähänsä että Sinisten pitäisi olla joko keskustapuolue tai kokoomuspuolue?
- Kumpaakin
Onko eroa?
- AatosAprikoija
Huomasin äskettäin, kuinka Simon Elo luonnehti Sinisiä nimikkeellä "maltillinen palkansaajapuolue". Siitä kiinnekohdasta syntyy selkeä eroavaisuus ainakin Keskustaan päin puolueena. Hiukan menneitä muistaen Keskustaa voidaan pitää ytimeltään manttaali-isäntien ja mahtiemäntien puolueena, missä määrittelyssä on toki yksinkertaistusta, mutta havaintokulmana toki myös totuuden siementä. Siniset puolestaan palkansaajapuolueena jatkaisi historian perpektiivistä asetelmia seuraten renkien, piikojen ja pienviljelijöitten jälkikasvun perintöä.
Kokoomukseen päin tarkasteltuna Sinisten erona on helposti havaittava painotus, jossa Kokoomus on korostuneella tavalla Ison Rahan ja työnantajien puolue. Sitten Sinisten luonnehdintaan on osallistunut myös Sampo Terho ja hän on tuonut puolueen ilmeeseen maininnan yrittäjäpuolueesta. Kun mukaan Sinisten esittämiin ohjelmallisiin lähtökohtiin otetaan vielä suhtautuminen Euroopan unioniin, niin Kokoomus on kiistattomasti erittäin EU-myönteinen puolue.
Keskusta on sekin EU-myönteinen, mutta EU-asenteeltaan paljon "hoipertelevampi" kuin Kokoomus. Siniset on puolestaan selkeästi EU-kriittinen puolue ja kriittisempi niin Kokoomukseen kuin myös Keskustaankin verrattuna.
Kun tämän aprikointiketjun aloittaja perää Sinisten eroavuutta Kokoomukseen ja Keskustaan nähden hallituspuolueena, niin siinä todellisuuden tilanteessa on tietysti Sinisellä tulevaisuudella tekemistä. Oikeastaan vasta v. 2019 edessä olevien eduskuntavaalien alla vaalikampanjoimisen yhteydessä Siniset pääsevät varsinaisest "irrottelemaan" eli esittämään näkyvästi omia kannanottojaan ilman hallitusohjelman ja hallituskumppanuuden sidonnaisuuksia. Jos sitten kävisi niin, että eduskunta hajoitettaisiin ja uudet vaalit järjestettisiin jo aikaisemmin, niin siinä tapauksessa Sinisellä tulevaisuudella olisi suuria ongelmia ehtiä mukaan vaalikampanjan pyörittämiseen. Jussi Halla-ahon puheenjohtamalla Perussuomalaisillakin olisi paljon otollisemmat lähtökohdat ennenaikaisiin vaaleihin ja myös sitten sama pätee nyt tiedossa olevaa vaalivuotta 2019 ajatellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797419Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044660Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724580Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584130HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen704107Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613015Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652742Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401940- 471685