Tuleeko etenkin pitempää paikkakunnan elämää seuranneille ja sen historiaakin tunteville mieleen mäntyharjulaisia, jotka on rikoksesta tuomittu pitkähköön, sanokaamme yli 10 vuoden vapausrangaistukseen? Tavallisestihan on silloin kyse henkirikoksesta. Siis kyseessä on ollut vakava rikos.
Tulee mieleen vain yksi tuollainentapaus, josta( siis tuomion aiheuttaneesta rikoksesta) on kulunut kai jo nelisenkymmentä vuotta.
Kuolemantuomioita ei liene osunut mäntyharjulaisille siinä vaiheessa, kun niitäkin langetettiin.
historiaa: rikokset ja rangaistukset
19
2063
Vastaukset
- torin.tarkkailija
Luultavasti 90-luvulla oli parikin tapausta. Olikohan kyse ns.laitapuolen kulkijoista?
- Kukkanaikkonen
80 luvulla murhapoltto.Nainen sai pitkän kakun.
- Kannattanee_lukea
Murhasammatissa.Hyvä kirja kyseisestä tapauksesta.
- kylmäkolvi
Kyseleppä kirkonkyläläisiltä niistä kuolemantuomioista.
- Anonyymi
Kylläähän siellä sotien aíkana kuokemantuomioitakin langetettiin. Kohťeer olivat kuitenkin muuta joukkoa.
- kysynpähänvaan
Muistelenko oikein että Impilinnaksi sanotussa rivitalossa tapahtui joskus aikanaan joku henkirikos?
- Jotain_muistuu_mieleen
Kyllä.Kavalluksia on myös ollut historian aikana useita.Ainakin suurempia oli Kiepin ja Kanelin kavallukset.
- t.omppeli
Joskus 50-luvulla oli jonkin kyläpankin toimipisteen (olikohan Postipankki) ryöstö Halmeniemen suunnassa, Ryöstäjä katkaisi ensin puhelinjohdot pankkiin, Tuolloinhan ei ollut matkapuhelimia. Pankin rakennuksessa asui myös sen hoitaja.
Ryöstön tekijä tuli yöllä, pahoinpiteli hoitajaa ja sai haltuunsa vaatimattoman summan rahaa. Joutui kiinni aika pian eikä rahastakaan ei liene ehtinyt paljoa kulua. Rangaistukset olivat vielä silloin tuntuvia, joten miehelle koitui muutama vuosi tiilenpäiden laskemista. Tuskinpa sen j'älkeen yritti moista uudelleen.- SuurenLuokanStara
En muista että siveettömyyssäännöksien vuoksi olisi ketään tuomittu. Ehkä vanhoista kirkonkirjoista selviäisi onko joku joutunut istumaan jalkapuussa kirkon pielessä kaiken kansan nähtävänä?
Nykyaikana kaikki vastaavat ovat suurta taidetta ja hyvää performanssia arvostetaan ympäri maailman. Niin aika tekee tehtävänsä ja lahjakkuuksia arvostetaan eri tavalla kuin sata vuotta sitten. - Anonyymi
Ennen Wanhaan osattiin tehdä paljon enemmän. Moni asia on muuttunut muodiksi ja jopa taiteeksi, jota suuri yleisö palvoo. Moni rikos-sarja perustuu tositapahtumiin. Siveellisyys-asioista tehdään niin performanssia kuin muutakin elävän kuvan taidetta.
Pitäjässä ei ole montaa mainitsemisen arvoista henkilöä, jota voisi tässä kategoriassa mainita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennen Wanhaan osattiin tehdä paljon enemmän. Moni asia on muuttunut muodiksi ja jopa taiteeksi, jota suuri yleisö palvoo. Moni rikos-sarja perustuu tositapahtumiin. Siveellisyys-asioista tehdään niin performanssia kuin muutakin elävän kuvan taidetta.
Pitäjässä ei ole montaa mainitsemisen arvoista henkilöä, jota voisi tässä kategoriassa mainita.Minä palvon kolmiomäntäautoja. Mutta miksi männät vain kiepuvat ympyrää. Mikseivät ne saa joskus vapautta tehdä jotain muuta.
- Anonyymi
Viime vuosina on täällä ollut aika rauhallista.
Lieköhän kulunut jo kolme vuotta siitä, kun valtakunnalliseen uutisvirtaan joutui tapaus, jossa mieshenkilö menehtyi ampumisen seurauksena.
Tuskinpahan ammuntaan syylliseksi todetun ohella muita mjulaisia on nykyään vapausrangaistusta syorittamassa.
Niin lainkuuliaisia täällä ollaan. - Anonyymi
IS seuraa ranskaan evakuoitua afgaania.
- Anonyymi
Ei mene raskaaseen sarjaan, mutta sunnuntaina etsintäkuulutettu ja aineissa autoa ajanut nistihörhö yritti ajamalla poliisia pakoon Mäntyharjulla. Mahtoiko kaveri olla paikallisia?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/etsintakuulutettu-rattijuoppo-pakeni-poliisia-mantyharjulla-takaa-ajo-kesti-parikymmenta-minuuttia/8217618#gs.953w8o- Anonyymi
Lehtiuutisissa mainittiin, että oli mjulainen.
Ei ole monta mjulaista etsintäkuulutettua tällä hetkellä.
- Anonyymi
Näyttää siltä, että suurimmat töppäilyt lain rikkomisessa liittyvät täällä moottoriajoneuvon käyttöön.
- Anonyymi
Kunta kaavoitti lain vastaisen golffi kentän. Jonkin sortin rikos.
- Anonyymi
Mr. on syytön ennen kuin toisin todistetaan.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1503275Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel802230Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102187Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien761890Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241726Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561723Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k121705Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem231398Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️181293Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31173