kaupankäyntikulujen merkitysten liioittelu

sanotaan ettei suoria osakeostja kannata tehdä pienillä summilla kaupankäyntikulujen vuoksi. ajatellaan asiaa uudelleen. ostat 500 eurolla osakkeita. maksat kaupankäyntikuluja ostosta vaikka 10 euroa. saat osinkoa ekan vuodne jälkeen 30 euroa ostoksestasi. sijoitus on pitkäaikainen, vähintään 10 vuotta. miten ihmeessä on muka kymppi liikaa? parempihan se on hajauttaa ja maksaa ostoista kuin laittaa munat samaan koriin. pitkässä juoksussa tuo 10 euroa on mitätön summa osakkeiden omistamisesta. minusta parempi on ostaa pieniäkin määriä kuin olla ostamatta.

ja toinen asia, se tärkein. ajallinen hajautus. jos köyhä sijoittaja säästää ensin 1000 euroa voidakseen ostaa 3kk päästä yhtä osaketta, tai vastaaasti hän ostaa joka kuukausi 333 eurolla osaketta, hän saa ajallisen hajautuksen vaikka maksaakin 20 euroa enemmän kuin kertaostoksen ollessa kyseessä.
6105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Turha veivaaminen edestakaisin maksaa sijoittajalle helposti paljon, mutta sen sijaan pienemmissä erissä ostaminen ja myyminen harvemmin on ongelma, jos sijoittaminen on muuten johdonmukaista. Hajautuksesta ei pidä tinkiä kaupankäyntikulujen pelossa, toisaalta aivan pieniä (esim. muutaman kympin) kauppoja tuskin kannattaa tehdä, ainakaan jos on kiinteä useamman euron veloitusminimi. Muutaman satasen ostos on joka tapauksessa jo ihan hyvän kokoinen.

Äänestä

Jos on saatavilla kuluttomia sijoituskohteita, kuten Nordnetin Superrahastot, niin kannattaa käyttää niitä pienempien erien välivarastona, kunnes kasassa halvimmat kulut takaava kertasumma iskettäväksi mihin sitten haluaakaan sijoittaa.

Äänestä
  • sanohan ammattilaisena ( kuulostat sellaiselle) että mitä häviän siinä jos ostan suomi superrahastoa aina parin kuukauden välein ilman että teen kuukausisäästösopimusta nuurdnetin kanssa? en halua tehdä sopimuksia ellei ole ihan pakko. niissä kun saa olla lähes lakimies että tietää mihin sitoutuu. suomi superi kiinnostaa koska se on täynnä hyviä osinkoa maksavia yhtiöitä ja osingot uudelleensijoitetaan ja osuudet näin kasvaa.

    Äänestä

  • sekiinnostaamua kirjoitti:

    sanohan ammattilaisena ( kuulostat sellaiselle) että mitä häviän siinä jos ostan suomi superrahastoa aina parin kuukauden välein ilman että teen kuukausisäästösopimusta nuurdnetin kanssa? en halua tehdä sopimuksia ellei ole ihan pakko. niissä kun saa olla lähes lakimies että tietää mihin sitoutuu. suomi superi kiinnostaa koska se on täynnä hyviä osinkoa maksavia yhtiöitä ja osingot uudelleensijoitetaan ja osuudet näin kasvaa.

    En ole ammattilainen ainakaan vielä, mutta ei tuossa tietääkseni mitään häviä. Paitsi tietysti normaalit ajallisen hajautuksen tappiot eli tilillä makaava raha ei tuota, mutta eipä romahdakaan. Jos siis on edes kyse ajallisesta hajautuksesta tässä mielessä. Kuukausipalkasta ajallinen hajauttaminen eri asia, siinä kun ei makuuteta rahaa

    Toinen pohdittava asia on, ettei Suomi Superrahastokaan vielä täydellistä hajautusta tuo, Helsingin pörssi kun on vain pieni osa koko maailmasta. Erinomainen hajautus tuo toki on verrattuna Helsingin pörssistä osakepoimintaa harrastavaan.

    Kuluja ei tosiaan tule, eikä mihinkään sitoudu tuolla Superrahastolla. Rahat saa takaisin halutessaan päivän tai parin viiveellä. Ainakin normaalioloissa, kriisitilanteissa voi aina epäillä rahastoyhtiön toimintaa, mutta tainnut riski historiallisesti olla minimaalinen.
    Yksi riski siinä, että NN saattaa jossain vaiheessa alkaa ottamaan jotain kuluja Superrahastoistaan. Hyvin epätodennäköistä , että nuo kulut kuitenkaan olisivat erityisen korkeita silloinkaan.

    Äänestä

osta ja pidä -sijoittajalle ei noilla kuluilla ole suurta merkitystä. Toki joku raja kuluissa pitää olla silloinkin.

Äänestä

"sanotaan ettei suoria osakeostja kannata tehdä pienillä summilla kaupankäyntikulujen vuoksi. "

Tämä on totta.

ostat 100 eurolla osakkeita. maksat kaupankäyntikuluja ostosta vaikka 10 euroa. Et saa osinkoa ekan vuodne jälkeen ja päätät myydä ostoksestasi. Onneksi osakkeen arvo on noussut peräti 20 prosenttia, jotta saat kuitattua kaupankäyntikulut.

Osto 100e kulut 10e
Myynti 120e kulut 10e
Myyntivoitto 20e
Kaupankäyntikulut 20e
jippii, pääsit omillesi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusiajatustästäasiasta kirjoitti:

sanotaan ettei suoria osakeostja kannata tehdä pienillä summilla kaupankäyntikulujen vuoksi. ajatellaan asiaa uudelleen. ostat 500 eurolla osakkeita. maksat kaupankäyntikuluja ostosta vaikka 10 euroa. saat osinkoa ekan vuodne jälkeen 30 euroa ostoksestasi. sijoitus on pitkäaikainen, vähintään 10 vuotta. miten ihmeessä on muka kymppi liikaa? parempihan se on hajauttaa ja maksaa ostoista kuin laittaa munat samaan koriin. pitkässä juoksussa tuo 10 euroa on mitätön summa osakkeiden omistamisesta. minusta parempi on ostaa pieniäkin määriä kuin olla ostamatta.

ja toinen asia, se tärkein. ajallinen hajautus. jos köyhä sijoittaja säästää ensin 1000 euroa voidakseen ostaa 3kk päästä yhtä osaketta, tai vastaaasti hän ostaa joka kuukausi 333 eurolla osaketta, hän saa ajallisen hajautuksen vaikka maksaakin 20 euroa enemmän kuin kertaostoksen ollessa kyseessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu