Taas maantiellä oli hurjasti rohkeita kuljettajia.

Aja.hiljaa.isoisä

Ajelin viikonloppuna 900 km iltasella ja toisessa peurakolarissa oli kolmas paikalletullut ja toisessa olimme ennen poliiseja. Yleensä vältän kokonaan pimeällä ajoa.

Tuollaiset tilanteet on pois puolessa tunnissa ja ohiajajat ei tiedä mitään tapahtumasta.

Päästin 10 - 20 km välein jonon takaani pois, tai aina kun 2-3 autoa perässäni. Olen 2008 ollut peurakolarissa , autona 2100 kg auto ja loppunopeus ehkä 30-40 km/h. Oli se aikakova juttu. Kolaritilanteen jälkeen tietysti ote irtosi ohjauspyörästä ja suistuin metsään., olis pitänyt olla nelipisteturvavyöt.

Tuttavani ajoi myös peurakolarin 20 v takaperin, hiljaisella tiellä. Auto suistui metsään ja se löydettiin vasta aamun valjetessa, Onneksi oli syyssää ettei tajuton henkilö jäätynyt yön aikana.

https://www.if.fi/web/fi/tietoaifista/ajankohtaista/pages/hirvielainkolarit.aspx

Suomen teillä sattuu vuosittain *yli 5 000 hirvi-, peura- ja poro-onnettomuutta, joista hirvikolarit ovat kaikkein vaarallisimpia*. Eniten hirvikolareita ajetaan loka- ja marraskuussa, eli hirvivaara on juuri nyt suurimmillaan.

"Onnettomuustutkintalautakuntien raportit osoittavat, että autoilijalla on hyvin vähän mahdollisuuksia kovavauhtisessa hirvikolarissa. Siksi paras keino pienentää onnettomuusriskiä on nopeuden alentaminen hirvivaroitusalueella", sanoo korvauspäällikkö Matti Reini If Vahinkovakuutusyhtiöstä.

Vaikka hirvivahinkojen määrä on viime vuosina hiljalleen vähentynyt, niin tänä vuonna hirvikolareissa on kuollut jo yhdeksän ihmistä.

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KiireKiireKiire

      Niin, mutku Audi. Mersu, Bemari, ja kiire kulkee käsi kädessä, niin minkäs teet?!
      Ja jos ei ole kykyä pitää tällaista kulissielintasoa yllä, niin poikaystävät kaikkoaa saman tien!!

    • nmtjagpsr

      """Kolaritilanteen jälkeen tietysti ote irtosi ohjauspyörästä ja suistuin metsään"""

      Joo, nykyautoissa turvatyyny lyö kädet irti ratista, ja jalkatyyny ei anna käyttää jarrupoljinta. Sitten vaan mennään minne keula osoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe