Opetushallituksen opas rikoslain vastainen ?

Opetushallitus on julkaissut kouluja varten sukupuolioppaan nimeltään "Tasa-arvotyö on taitolaji"
Opas on tarkoitettu opettajille käytettäväksi opetukseen. Siinä häpäistään sellaisia kristillisiä arvoja, joita kristityt, kirkko ja uskonnolliset yhteisöt pitävät pyhänä. Esim. oppaassa väitetään, että ihmisellä voisi olla enemmän kuin kaksi sukupuolta (s.67), että jokainen voisi itse päättää, mitä sukupuolta hän on (s.13), ja annetaan ymmärtää, että poikia ei pitäisi kutsua pojiksi eikä tyttöjä tytöiksi (esim.s.68). Sivuilla 26 ja 51 väitetään, että perheeseen voi kuulua kaksi isää tai kaksi äitiä, mikä on biologinen mahdottomuus.. Oppaassa pyritään myös häivyttämään poikien ja tyttöjen roolijakoa tasa-arvon varjolla. Näin syyllistytään ihmisten syrjintään sukupuolen perusteella.

Uskonrauhaa koskeva rikoslain 17 luku 10 § kuuluu:

"Joka julkisesti pilkkaa Jumalaa tai loukkaamistarkoituksessa julkisesti herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnon vapauslaissa tarkoitettu kirkko tai uskonnollinen yhdyskunta muutoin pitää pyhänä, tai meluamalla, uhkaavalla käyttäytymisellään tai muuten häiritsee jumalanpalvelusta, kirkollista toimitusta, muuta sellaista uskonnon harjoitusta taikka hautaustilaisuutta, on tuomittava uskonrauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.

Samalla perusteella mielestäni uusi avioliittolaki ja Setan näkemykset, joita julkisuudessa on näkynyt, ovat kristinuskoa pyhiä arvoja häpäisevinä, yllä mainitun rikoslain vastaisia.

4

74

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iujmyhgf

      Nyt tarkkana.

      "Joka julkisesti pilkkaa Jumalaa tai LOUKKAAMISTARKOITUKSESSA julkisesti herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnon vapauslaissa tarkoitettu kirkko tai uskonnollinen yhdyskunta muutoin pitää pyhänä..."

      Opetushallitus tietenkään ei julkaise näitä (joiltain osin toki päättömiä) ohjeitaan loukkaamistarkoituksessa. Pelkästään se, että on eri mieltä kuin uskonnolliset opetukset, ei tietenkään ole rikollista.

      • Lawetorder

        Aaiivan, "nyt tarkkana" tosiaankin. " Joka julkisesti (opetushallituksen kirjelmä/opas on julkinen)' jne jne, HÄPÄISEE sitä, mitä uskonnonvapauslaissa jne jne PITÄÄ PYHÄNÄ" pyhä avioliitto on miehen ja naisen liitto jumalan kasvojen ja seurakunnan edessä.

        Riittääkö tämä tarkkana olevalle?? Vai selitänkö lisää raamatullisesta pyhänä pidetyistä asioista ja kyllä se on herjaus myöskin koska raamatullisesti vain mies ja nainen keskenään voivat avioitua pyhään avioliittoon, jonka jumala on yhteen liittänyt, sitä ihminen älköön erottako.

        Olikos sinulla muuta yhtä viisasta?

        Olen aloittajan kanssa täysin samaa mieltä, vaikken uskovainen olekkaan.


      • Lawetorder

        Ps. Mistä ihmeestä saat opoaasta opetukseen olevan mielipidekirjoituksen, minä en saa siitä millään mielipidekirjoitusta, VAAN SE ON OHJEISTUS SIITÄ MITEN PITÄÄ OPETTAA ASIOITA!! Tajusitko? Et tietenkään ja tiesinkin sen ettet.


      • iujmyhgf
        Lawetorder kirjoitti:

        Ps. Mistä ihmeestä saat opoaasta opetukseen olevan mielipidekirjoituksen, minä en saa siitä millään mielipidekirjoitusta, VAAN SE ON OHJEISTUS SIITÄ MITEN PITÄÄ OPETTAA ASIOITA!! Tajusitko? Et tietenkään ja tiesinkin sen ettet.

        Nyt ihan oikeasti lawetorder. Tässä sinun laintulkinnassasi ei ole päätä eikä häntää, eikä tämä ole edes ainoa ketju, jossa tänään olet sekoillut. Jos osaaminen on tuota luokkaa niin kannattaa jättää suosiolla väliin. Sillä välin, kun asiaa pohdit tuolta osin, lue ihmeessä mitä lainsäätäjä on asiassa tarkoittanut, tiedäthän, lain esitöistä, osaat varmaan hakea, kai, ehkä... tai sitte et.
        Siellä avataan muun muassa sitä, mikä merkitys on nimenomaan tuolla "loukkaamistarkoituksessa" sanalla, ja kuinka pyhänäkin pidetyn asian asiallinen arvosteleminenkin on sallittua, eikä se ole häpäisemistä.

        Nyt siis ihan oikeasti kotilakimiestouhut vähän vähemmälle, ja takaisin laintulkinnan ja oikeudellisen tiedonhau alkeiden pariin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      421
      2125
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      213
      1819
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1562
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1246
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1075
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      958
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      18
      922
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      868
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      735
    Aihe