Mistä mahtanee johtua alipaine bensatankissa vai kuuluko se olla ruiskutusmoottorissa,aina kun avaa bensakorkin kuuluu kova suhina?
alipaine tankissa ?
MB 180 c
126689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
polje kaasua varovaisemmin, kun se tenavatähtes ei liiku kuitenkaan mihinkään. Menee pa-säiliö vaan turhaan kurttuun!
tenavatähden pelistä mitään tiedä, mut kyl mä täl mun C 280-24 v ton sun galantin kyykytän mennen tullen!
Ja kyl tässäkin suhahtaa, ku tankinkorkin avaa.
bensatankissa on normaali!
että on normaali? Itelle taas jääny mieleen, että, siellä ei sais olla alipainetta. Bensansaanti vaikeutuu, ja voi aiheuttaa esim.nykimistä. Jos joku tietää paremmin niin hyvä.
kertoo stt
Tutullani oli 190 ja hän ihmetteli kun tankkiin meni vain n. 40 l, kunnes selvisi, että alipaine oli pienentänyt säiliön tilavuuden. Ehkä sen ei aivan pienestä pitäisi lommahtaa, liekö jokin ollut pielessä? Niin vain kävi.
Että tällaista!
suosittelen että löyhäät aamuin illoin korkkia. ne on niitä laatuautojen vikoja. tuleepahan mersussa tekniikka tutuksi
Ei kuulu olla alipainetta tankissa. Kanisterin (aktiivihiili) ilmansaantiletku on lytyssä tai venttiili tukossa tai sähköjohto poikki tms tyyppivikaa.
Poraa korkkiin reikä 0.5mm
Tankissa ei kuulu olla alipainetta.
Tankin huohotusputki on jostain syystä tukossa.
Omassa MB.ssä huohotusputki tukkeutui ruostesuojauksen seurauksena. Alustamassaa oli sumutettu, eikä huohotusputkea oltu suojattu.
Eräs "huoltoliike" ehdotti syöttöpumpun vaihtoa!!!!
Moiseen lankaan en mennyt, auto kun sammuili aina pitemmän ajorupeman jälkeen risteyksiin. No letkun putsaus auttoi asiaan.
Itselläni kävi tuossa taannoin siten motarilla siten että tankissa oli yli 5l mutta auto alkoi ensin hieastumaan ja en päässyt yli 110km/h. Parin kilometrin jälkeen alkoi nykiminen ja vauhti alkoi laskemaan kunnolla. Pääsin kuitenkin tankkaamaan ja korkkia avatassa kuului kova alipaineen suhina. Jännä ettei ongelmaa ollut 60km/ vauhdissa kun ajoin sitä nopeutta lyhyen matkaa tankkaamaan. Bensavalo ei edes vielä palamut. Mutta liian vähäisestä bensanmäärästä se johtui koska ongelmaa ei tämån uälkeen esiintynyt. Tein reijän korkkiinn josta tankkiin pääsee korvausilmaa.
Kyllä siellä nyt kuuluu olla pieni alipaine muutenhan bensa käyryis auton luona jatkuvasti.. maalaisjärkeä pyydän..