Toyota haluaa BMW:n dieseleitä

"BMW-koneisia Toyota-autoja ilmestynee markkinoille vuonna 2014".
Miksi? Täälläkin on moneen kertaan todistettu, että dieselauto on kuollut ja tullaan kuoppaamaan. Hybridi on se ainoa oikea. Miksi Toyota haluaa valmistaa dieselhenkilöautoja, vaikka niitä ei enää kukaan osta?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001758944.html
13265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Toyota haluaa apuja myös Mazdalta sähköistyksen ja arvatenkin myös ajettavuutta.

Äänestä

Ja PSA:n tehtaalla tehdään pakut. Ruosteenesto parempi kuin haisussa ja kansi pitää ryhtinsä paremmin kuin D4D:ssä. Eli Tojon laatu paranee

Äänestä

Eihän tuo juttu ole kuin vähän yli 5 vuotta vanha.

1Äänestä
  • Ei ole muuttunut dieseleiden osalta. Tänäkin päivänä toyota myy dieseleitä niin paljon kun kaupaksi saa. Niissä on vaan paremmat koneet BMW:ltä ja PSA:lta kuin mihin tojo itse pystyi.

    Äänestä

  • diesel.tojo.jatkossakin kirjoitti:

    Ei ole muuttunut dieseleiden osalta. Tänäkin päivänä toyota myy dieseleitä niin paljon kun kaupaksi saa. Niissä on vaan paremmat koneet BMW:ltä ja PSA:lta kuin mihin tojo itse pystyi.

    Toyotan dieseleitä myydään sen verran vähän, että kannattaa ottaa valmiina muilta, kuin kehittää itse näiden vähäväliä muuttuvien tiukkenevien päästönormien vuoksi.

    1Äänestä

  • Hybriditkaupaksi kirjoitti:

    Toyotan dieseleitä myydään sen verran vähän, että kannattaa ottaa valmiina muilta, kuin kehittää itse näiden vähäväliä muuttuvien tiukkenevien päästönormien vuoksi.

    Toyotan+henkilöautojen+määrät+Trafilta+tältä+vuodelta:Dieseleitä+481+kpl+(n.+3,7%)Kaikki+yhteensä+13093+kplVrt.+Hybridejä+1-9/2017+5631+kplVrt+BMWDieseleitä+2568+kpl+(n.+60%)Kaikki+yhteensä+4295+kplVrt.+Hybridejä+1-9/2017+452+kpl+(yllättävän+paljon+näitäkin).

    1Äänestä

Menee hyvä sakemannin dieseli hukkaan, kun tohjon nokalle laitetaan.

Äänestä

Tohjo on varmaan pannut miljardeja D4D:n kehittämiseen. Miten sääli että se on vokkelonkin moottoreita kertakäyttöisempi. Miten sääli, että D4D on huonoin diesel maailmassa.

Äänestä
  • No onhan Tojo "kehittänyt" Ferdinannd Porschen sata vuotta sitten kehittämää hybridiäkin 25 vuotta ja silti se jää hybriditestien viimeiseksi. Miljardeja siihenkin on palanut.

    Äänestä

BMW dumppaa dieselinsä tojolle, euroopassa dieselit kielletään ja saadaan vielä rahat jaappanilaisilta

Äänestä
  • Nyt menee, tero, selityksen puolelle.....

    Äänestä

Noloa...sillaikaa kun tojoTero täällä kertoo että kukaan ei yhtään halua dieseleitä, Toyota joutuu haalimaan dieselkoneita sekä PSA:ltä että BMW:ltä saadakseen kotteroitaan myyntiin. Noloa että kun D4D:n kehittelyyn käytettiin valtavasti aikaa ja miljardeittain rahaa, ei lopputulos pärjää edes edeltäjälleen. Vanhat tojodieselit oli hyvässä maineessa, D4D on katastrofi.

Äänestä

Toyotan dieselit olivat hyviä 80-ja 90-luvuilla, kestivät todella kauan. Sitten tuli paskat D4D:t ja etenkin D-cat-versio.

No bemari antoi hyvän dieselin mutta dieselit kuihtuvat nyt pois eli Bemarilta saatu synergiahyöty oli lähes nolla. Bemari taas sai Tojolta arvokasta hybridi-ja akkuosaamista ja valtaa nyt Tojonkin edestä myyntiä hybrideissä.

japseja kusetettiin reippaasti, kuten ovela saku osaakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mihin.voi.enää.uskoa kirjoitti:

"BMW-koneisia Toyota-autoja ilmestynee markkinoille vuonna 2014".
Miksi? Täälläkin on moneen kertaan todistettu, että dieselauto on kuollut ja tullaan kuoppaamaan. Hybridi on se ainoa oikea. Miksi Toyota haluaa valmistaa dieselhenkilöautoja, vaikka niitä ei enää kukaan osta?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001758944.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu