Philips bdp2100 bluray-soitin päälle/pois "kierre"

Philips bdp2100 bluray-soitin menee itsestään päälle ja pois taukomatta. Ainoa keino on ottaa virtajohto seinästä. Tehdasasetukset palutettu, vika ei ole myöskään kaukosäätimessä (patterit poistettu). Onko kenellekään mitään vastaavia kokemuksia, aavistusta viasta?
5382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Samsung ei sovi Philipsin kanssa yhteen.

Äänestä

Mitä tarkoittaa menee päälle pois? Liian vähän tietoa tässä. Kerro tarkemmin mitä tapahtuu kun laitteen käynnistät.

Katkeaako virta kesken laitteen käynnistyksen ja tulee sitten takaisin? Jos näin niin tarkista virtalähteen elektrolyytit. Onko joku niistä pullistunut?

Vai tarkoitatko että työntää kelkkaa edestakaisin vai mitä? Kelkan työntely voisi tarkoittaa että kelkan ulos tuova painike on jumissa.

Kokeile myös sammuttaa huoneesta valot. Joku ledilamppu voi tuottaa juuri oikealla taajuudella häiriön, jonka laite tulkitsee kaukosäätimeksi.

Ebayssä tuolla soittimella on hintaa sen verran vähän että sen korjaamiseen ei välttämättä kannata kauheasti ruutia tuhlata.

Äänestä
  • Hei, ja kiitos vastauksesta. Siis, kun virtajohdon laittaa seinään, niin laite menee itsestään päälle ja menee pois päältä noin 15 sekunnin päästä. Tämän jälkeen menee välittömästi uudelleen päälle ja sama kaava toistuu loputtomiin, jos virtajohtoa ei ota seinästä. Toki aluksi kyseinen toiminta alkoi ensin satunaisesti. Siis laite alkoi itsestään mennä päälle ja meni kohta pois päältä.

    Olisiko sitten power-painike jotenkin jumissa/rikki. Joitain sellaisia tapauksia luin netistä toisen merkkisillä laitteilla, joissain itse laitteissa, joissain taas kaukosäätimessä.

    Tuohon toiseen vastaukseen... TV kyllä Samsung merkkinen, mutta toimineet yhdessä noin kaksi vuotta ilman ongelmia.

    Joo toki ei paljoa maksa kyseinen laite tai esim. Samsungin halvin BR-soitin, jos vaikka sopisivat paremmin yhteen Tv:n kanssa, mut pitäs ainakin joulun yli selvitä tällä.

    Äänestä

  • Pula-aika kirjoitti:

    Hei, ja kiitos vastauksesta. Siis, kun virtajohdon laittaa seinään, niin laite menee itsestään päälle ja menee pois päältä noin 15 sekunnin päästä. Tämän jälkeen menee välittömästi uudelleen päälle ja sama kaava toistuu loputtomiin, jos virtajohtoa ei ota seinästä. Toki aluksi kyseinen toiminta alkoi ensin satunaisesti. Siis laite alkoi itsestään mennä päälle ja meni kohta pois päältä.

    Olisiko sitten power-painike jotenkin jumissa/rikki. Joitain sellaisia tapauksia luin netistä toisen merkkisillä laitteilla, joissain itse laitteissa, joissain taas kaukosäätimessä.

    Tuohon toiseen vastaukseen... TV kyllä Samsung merkkinen, mutta toimineet yhdessä noin kaksi vuotta ilman ongelmia.

    Joo toki ei paljoa maksa kyseinen laite tai esim. Samsungin halvin BR-soitin, jos vaikka sopisivat paremmin yhteen Tv:n kanssa, mut pitäs ainakin joulun yli selvitä tällä.

    Ei auttanut sekään, että otin TV:n seinästä ja pistin uuden kännykän pois päältä : ) Normaalisti näytössä käy: hello, on, no disc, steady ja sitten kierto alkaa alusta ja välilä taas näyttöön tulee: yksi yläviiva väli seitsemän ja kulostaa samalle, kun yrittää hakea levyä, aika metka laite :)

    Äänestä

Laitoit ilmeisesti tietämättäsi tuollaisen kirosanan tälle palstalle:"philips" Olen aina vältellyt kuin ruttoa tuon merkkisiä laitteita kun nuorena opin ettei kyseisillä tehtailla ollut mitään moraalia valmistamistaan laitteista. Tämä valmistaja oli ensimmäinen eurooppalainen , joka alkoi tuottaa kaukoidässä kaikki halvan pään tuotteensa. Jopa yhtiön valmistamissa puolijohteissa oli vikoja, joihin en ole törmännyt en ennen enkä jälkeen missään. Jos jostain tuon-merkkisen tuotteen piirilevyltä yritti irroittaa kompponenttia, huomasi pian ettei siitä irronnut pelkkä kompponentti vaan mukana tuli myös pari kilometriä folioita....
Myöhemmin olen oppinut kysymään asiakkaalta korjattavaksi tarjotun laitteen merkkiä ja ja kyseisen laitteen kohdalla kohteliaasti ilmoittanut etten korjaa kyseitä merkkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pula-aika kirjoitti:

Philips bdp2100 bluray-soitin menee itsestään päälle ja pois taukomatta. Ainoa keino on ottaa virtajohto seinästä. Tehdasasetukset palutettu, vika ei ole myöskään kaukosäätimessä (patterit poistettu). Onko kenellekään mitään vastaavia kokemuksia, aavistusta viasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu