Merja Kyllönen on raivokkaasti ajanut Malmin

lentokentän poistamista.
Tilalle rakennetaan asunnot 25 000lle.
Arvatkaapa kenelle asunnot suunnataan?
8135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kohta viestisi poistetaan, hähähäähähähäähäää...

Äänestä
  • pippajuu juu..

    Äänestä

Eutanasiaan emme susostu, olkaamme saatan allisia.

Äänestä
  • Mamulandia suoraan suonsilmään, vain huonot kulku yhteydet on ongelma?

    Äänestä

  • Vai huonot kulkuyhteydet.... katso karttaa hömelö!

    Äänestä

Malmin kentälle tulee todellinen ananaskylä 50 000:lle aivan yksin tulleille pienille partalapsosille.

Rakentajilla on varaa miljoonien eurojen voitelurahoihin poliitikoille.

Äänestä

Malmin rakentajat ovat jo antaneet förskottia Merjalle, kustansivat tuon tandem- hypynkin ja ostivat viela kaksi kiloa nakkimakkaroita hiukopalaksi.

1Äänestä

Ja kas Merjakos siitä päättää? Oi tolloja tiedättekö miksi ollaan vain 100 miljardia velkaa eikä se liity itsenäisyyteen?
"Lähes kaikki presidenttiehdokkaat ovat tilanneet tai teetättäneet osan kampanjatuotteistaan ulkomailla. Tämä käy ilmi Teollisuusalojen ammattiliiton TEAM:n keskiviikkona julkaisemasta selvityksestä.

Ehkä tunnetuin yksittäinen tuote on Paavo Väyrysen Paavo & Vuokko -kampanjamuki. Ed-Mark Oy:n kautta tilattu muki on tehty Aasiassa ja mukin painotyö Suomessa.

Sauli Niinistön kampanjatuotteista hopeinen rullaluistinpinssi on tehty Kaukoidässä ja lattemuki Kiinassa.


Timo Soinin luottokortti ja rintanappi taas on tilattu Promlerin kautta Aasiasta.

Pääosa rintanapeista on tehty Suomessa.

Paavo Lipposen tuotteista kaulaliina on kudottu Saksassa. Jääkaavin on samoin Saksasta, mutta sen painotyöt on tehty Suomessa. Rintamerkki on osin kotimaista talkootyötä, osin Euroopassa tehty.

Eva Biaudet'n kampanjasuklaa on Saksasta. Paavo Arhinmäen rintanapin toimittanut yritys teetti sen englantilaisin voimin.

Sari Essayahin materiaaleina on vain Suomessa painettuja esitteitä.

TEAM:n puheenjohtaja Timo Vallittu arvostelee ehdokkaiden päätöksiä.

"Kun presidentti on arvojohtaja, niin soisi, että hän omilla valinnoillaan näyttäisi esimerkkiä ja suosisi kotimaisia tuotteita. Mielestäni presidenttiehdokkaat eivät tässä asiassa ole osoittaneet erityisen hyvää arvojohtajuutta", Vallittu sanoo TEAM:n tiedotteessa.

Vallitun mukaan Suomalaisen työn liiton laskelmat osoittavat, että jos jokainen suomalainen käyttäisi kuukausittain 10 euroa enemmän kotimaisiin ostoksiin, se merkitsisi vuositasolla noin 10 000 uutta työpaikkaa.

"Ei pidä myöskään unohtaa, että halpamaissa tehdyt tavarat on monesti tuotettu olosuhteissa, joita ei voi pitää inhimillisinä", Vallittu sanoo."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hähähähähähähäähäää kirjoitti:

lentokentän poistamista.
Tilalle rakennetaan asunnot 25 000lle.
Arvatkaapa kenelle asunnot suunnataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu