Jos menisin johonkin psykoterapiaan ja kertoisin, että minua on lapsena toinen lapsi kosketellut niin kertoisiko psykologi sen eteenpäin eli tekisikö asiasta rikosilmoituksen tms. Asiallisia vastauksia kiitos. Asian taustoja voin kertoa sen verran että asia on n. 25 vuotta vanha ja olin n. 6 vuotias ja tekijä alle 15. Ei pakottamista vaan suostuttelua koskemaan sukupuolielintä, ei jatkuvaa, yksi kerta muistaakseni. Asia silti ajoittain ahdistaa ja se on tullut mieleen jostain syystä vasta lähi vuosina. Toinen asia koskee veitsellä uhkailua joka myös minulle sattui lapsena, tekijän henkilöllisyys ei tiedossa, mutta uskaltaako näistä puhua ilman isompaa härdelliä kun sitä en jaksaisi ja haluaisi...uhkailu oli siis toinen asia ja siihen ei liittynyt seksuaalisuutta ja tekijä oli toinen kun ensimmäinen asia..
Sisarusten välinen hyväksikäyttö
2
1286
Vastaukset
- ujhntygrf
Ei.
Ensinnäkin vanhentuneita kaikki tyyni, kaikki osapuolet jo täysi-ikäisiä ja niin edelleen. - Kysymysuhri
Voiko tuollaisesta selvityä ilman terapiaa? Olen siis kuitenkin yhdelle ihmiselle näistä puhunut ja vastaanotto asiassa oli hyvin ymmärtäväinen ja asiallinen jne. Eli asiaa on käsitelty. Ja nämä ei ole vaivannut kuin nyt ehkä puolen vuoden aikana välillä, eli sitä ennen ei, mutta ihmisellä on kai jokin suoja aivoissa unohtaa tällaiset. Tälle joka kosketteli en kehtaa alkaa tällaista selittää, tietää sen varmasti itsekin ja luulisi häpeävän, tai sitten ei ja kieltää jopa itseltään kaiken. Tietyn katkeruuden tunteen tällainen jättää mutta yritän jättää asian taakse, jos se ei onnistu niin varaan terapia ajan. Onko muuten mahdollista että on käytetty hyväksi mutta ei muista, jättääkö sellainen jäljet silti tms?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke251746- 1001410
- 771391
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671006- 61872
- 47866
- 64843
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27800Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62777- 124732