Mitähän tukisäätiössä puuhaillaan?

Uuno_Utelias

Säätiön puheenjohtaja Vistbacka ei ole loikannut eikä erotettu, ja varapj on on Soini. Hallituksen ex-jäsen Mikko Vainio kuolla kupsahti, vaikka Wikipediaa ei ole pidetty ajan tasalla:

https://fi.wikipedia.org/wiki/Perussuomalaisten_Tukisäätiö

YLE tietää tarkemmin, Vainio syrjäytettiin ennen kuolemaansa:

"Tukisäätiötä johtaa hallituksen puheenjohtaja, valtiopäiväneuvos Raimo Vistbacka ja varapuheenjohtajana on ulkoministeri, nyt entinen puolueen puheenjohtaja Timo Soini. Hallituksessa istuvat myös Jukka Ikonen Liperistä ja Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Paula Juka sekä puolueveteraani Matti Vattulainen."
Vattulainen on ansiokkaan uran kemianteollisuudessa (mm. Ekokem) tehnyt diplomi-insinööri, mutta jo 85-vuotias. Relander on kakenlaiseenn lakikiemurteluun erikoistunut juristi.

Puoluetoimiston vuokrasopimus on tiettävästi katkolla vuodenvaihteessa, eikä irtisanomisesta ole kuulunut mitään. Mahtaa säätiössä vähäisetkin aivosolut olla solmussa.

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seteliselkä-uuvatit

      Uuvatit soinisäätiön johdossa. Toiminta vaikuttaa todella hämäräperäiseltä.

      • CitizenK

        Kumman hiljaista on ollut molemmin puolin. Säätiön pj Vistbacka ei eronnut/erotettu puolueesta, eikä säätiö voi muuttaa tarkoitustaan, siis hallapersujen tukemista. Ihme, ettei kukaan reportteri ole huomannut ottaa selvää tilanteesta. Olisiko joku jäädytetty konflikti kuten Itä-Ukrainassa. Tuhnut kyllä pieree verta tilanteen takia.


      • CitizenK kirjoitti:

        Kumman hiljaista on ollut molemmin puolin. Säätiön pj Vistbacka ei eronnut/erotettu puolueesta, eikä säätiö voi muuttaa tarkoitustaan, siis hallapersujen tukemista. Ihme, ettei kukaan reportteri ole huomannut ottaa selvää tilanteesta. Olisiko joku jäädytetty konflikti kuten Itä-Ukrainassa. Tuhnut kyllä pieree verta tilanteen takia.

        En tiedä mitä kulisseissa tavoitellaan, mutta voipihan se olla ettei tukisäätiölle ole tarkoituskaan tehdä mitään.

        Käsittääkseni tukisäätiöllä ei ole rahoja jaettavaksi, eikä Halla-ahokaan istune johdossa vuosikymmeniä. Hävityt pressanvaalit ja yhdet hävityt eduskuntavaalit nostanevat luonnostaan johtoon jonkun yhteiskuntakelpoisemman puoluejohdon kuin nykyinen, ja silloin joukkue voi palata osaksi yhteiskuntaa.

        Tämä tietenkin vain arvailua, mutta käytännössä tukisäätiöllä ei liene varoja jaettavaksi ainakaan vuosikymmeneen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      107
      3060
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2483
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      43
      2306
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      80
      2268
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1956
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      15
      1525
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1297
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1260
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1117
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1074
    Aihe