on niin vaikeaa? Itselle tuli ainakin selväksi missä mennään ja varmaan monelle muullekin. Ottaako ylpeyden päälle vai helpottaako syyllisyydentuntoa? Kaatunutta maitolasia on turha itkeä. Tapahtui, mikä tapahtui.
Mikä siinä tunteiden myöntämisessä
Luovutajo
265390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
No kun niitä tunteita ei koskaan ollutkaan. Olet tulkinnut ystävällisyyden joksikin muuksi ja ilmeisesti vielä levittänyt harhaasi muillekin. Olen kyllä ollut aiemmin ihastunut, mutta en sinuun milloinkaan. Ei ole mitään myönnettävää, ylpeyttä eikä syyllisyydentuntoa sinuun liittyen. Miksi se on noin vaikea ymmärtää? Et ole millään tavalla tyyppiäni. Ensinnäkin olen uskollinen puolisilleni ja toiseksi jos ihastun parisuhteen aikana, en ihastu sinun tyyppiseen ihmiseen. Mistään ihastumisesta en ole sinulle puhunut ja jos olet vielä sellaista soopaa muille kertonut, niin arvaa vaan miten vihainen olen sinulle.
Tuntuu, että sinun ylpeydelle ja heikolle itsetunnolle käy se, etten ole sinusta kiinnostunut. Miksi on niin vaikea uskoa, etten ole yhtään sinusta sillä tavalla kiinnostunut? Sitä vastoin typerät analysoinnit ja tuo takertuminen saa minut kavahtamaan entistä enemmän sinua. En ole mikään testinukke ja toki minulla on ylpeyteni. Toivon että sinullakin on, etkä alennu jäämään roikkumaan minuun, vaan suuntaat katseesi sinne mistä löydät kaltaistasi seuraa.
Niin ja tuskin nyt olikaan minulle, koska mitään ei tapahtunut. Jos et sitten itse kuvitellut jotain.
Oletko Anne..........
<3
Tuota lukiessa tulee kyllä se vaikutelma, että sinä olet itse se joka ei osaa laskea irti vaan roikkuu kiinni vielä senkin jälkeen, kun kaikki on jo loppu.
Ei ole naimisissa tämä henkilö. Kannattaako omia kaikki täällä? Miksi edes vastaat tähän tai olet tällä palstalla?
Hyvin omituinen kommentti. Käännät väkisin viestin itsellesi ja haet siitä näkökulmaa siten, että voit sen omia ja suollat tuollaisen negatiivisen ja vähättelevän kommentin ulos. Sinulla on puolisokin ja vietät täällä aikaa tällaisia kirjoitellen? Sinulla on selkeästi tarve sille, että joku sinua täällä kaipaisi. Eikö puolisosi huomio riitä?
En ap mutta yks nainen voisi mulle kirjoittaa näin... Kelle sinä kirjoitit? Laita joku tunniste?
Riittää oikein hyvin. Eräs ihminen on vain roikkunut minussa, vaikka meidän välillä ei ole mitään ollutkaan. Yritän sitten tätä kautta vielä toitottaa, jotta menisi perille. Ei tuo aloituskaan kovin ylevää tekstiä ollut.
Olet naimisissa ja mitään ei ole ollut, ja täällä toitotat anonyymisti anonyymeille?
Alkukirjain kelle menee, naiselle vai miehelle?
Joku vainoharhainen esiintyy varattuna täällä.
Oletko mies vai nainen? En ole aloittaja, pelkään vaan että eräs ajattelee minusta noin pahasti. En ole puhunut hänestä muille enkä kuvittele välillämme olevan mitään.
Kenet käskit kirjoittamaan tuon?
Minua häiritsee käsky mennä kaltaistensa seuraan. Mitkä ovat hänen kaltaisiaan ja vaikka itse olisi jämähtänyt niin miksei tuo ihminen saa olla missä seurassa haluaa ja hankkia kumppaninsa mistä vaan. Jos tykkää sinusta niin ehkä saattaa tykätä muistakin juuri sinun kaltaisistasi.
Kaltaisten hakeminen esimerkiksi työpaikoilta tai harrasturporukoista voi myös olla hankalaa, jos aiemmin vaikka kovsstikin rakastamansa ihminen pyörii samoissa porukoissa. Onkin aina helpompaa silloin, jos toinen vaikka jättää sen työpaikan missä toiseen voi törmätä, on se sitten työntekoa, tapahtumia, reissuja ym.
aloittajan puupäähän ei mahdu sellanen tosiasia, ettei sillä toisella ole aloittaja puupäätä kohtaan mitään tunteita. Tai no ehkä inhon tunteita.
Ymmärrettävää, mutta mitä oli joskus kauan sitten?
Kenelleköhän tämä menee? Naiselle vai miehelle?
Voitko laittaa jonkun tunnisteen? Ei tämä oikein tällaisena anna mitään, eikä johda mihinkään...
Olikohan tämä minulle, kun vieläkin haaveilen hänestä..? Niin ihanasta miehestä...
Ei ollut minulta tämä aloitus, eikä mikään muukaan tässä ketjussa oleva ilkeä kommentti. Varmuuden vuoksi vain kerron taas, M... Vain tuo tästä ylempi kommentti oli minulta tämän lisäksi.
Irl. Viestisi ovat ristiriitaisia. Jos olisit hän voisit sanoa suoraan. En ole sanonut mitään.
Vuosikaudet pilkattuna niin mitä merkitystä tunteilla on jos ei kuulu yhteiskuntaan tasa-arvoisena vaan jonkun alamaisena ikuisesti tai jonkun opettajan opetettavana. Kuolemakin on parempi.
Aivan niin, myönnän että tunteita vielä ihan pirusti. Tunteet tulivat ja eivät lähde pois vaikkei juuri ollenkaan olla enää tekemisissä.
Hei tiedoksesi, jos olit varatun kanssa, niin kerrot sen puolisolle HETI asiasta
Tämä aloitus ei kerro, asian todellista tilaa.
Narsisti täällä, kiusaa ja levittelee perättömiä juttuja naisesta ja itsestään.
Milloin tulee se päivä, jolloin kiusaaja narsisti ymmärtää luovuttaa.
Ja että tällä naisella, ei todellakaan ole minkäänlaisia ikävä tai rakkaudellisia tunteita häntä kohtaan. Nainen jätti hänet yli kaksikymmentävuotta sitten,toivoen että,
jutuntynkä loppuisi siihen.
Ei siinä minusta ole mitään vaikeaa. Kun naiset esim. ovat jonkun aikaa kuunnelleet minua, he yleensä kysyvät, eikö sinulla ole minkäänlaisia tunteita. Olen vastannut rehellisesti, että, nytkin on kova janon ja nälän tunne. Yleensä he ovat ymmärtäneet tunteeni.